Teleblogi

Arvustus: "Kaardimaja" naised näitavad klassi 

Merit Maarits, 20. märts 2015 10:36
Foto: Reuters / Scanpix
"Kaardimaja" on algusest peale pannud rõhku oma tugevatele naiskarakteritele, kes keeldunud leppimast ainult kõrvaltvaataja positsiooniga ning on peale pelga ambitsiooni ka tegelikult võimelised suurteks tegudeks. Sel korral anti üsna selgelt mõista, et naisi ei tohiks mingil juhul kunagi alahinnata ning õigustust rääkida n-ö meeste maailmast tegelikult ei ole.

Sel põhjusel on ka ainult õiglane jätta sel korral Frank Underwoodi mõtted ja teod pigem kõrvale ja keskenduda kahele naisele, kes tõestasid endid olevat väärikad ja vaprad ka situatsioonides, kus võib-olla nii mõnelgi täiskasvanud mehel oleks kindlameelsusest ja munadest vajaka jäänud ning viitsimine otsa saanud.

Samal teemal

Kindlasti oli seekordne "Kaardimaja" varasematest tükk maad emotsionaalsem, kuid seda ilma tegelikult mingisugust ülespuhutud draamat tekitamata. Seejuures polnud tegemist lihtsalt suurte tundepuhangutega, vaid tõsiste emotsionaalsete kadalippudega, mis andis nii vaatajatele, kuid ka tegelastele endile võimaluse neid paremini tundma õppida.

Claire on varasemalt tõestanud, et sõltumata oma jääkülmast kuvandist on temagi ainult inimene, kes alati oma emotsioone mõistusega taltsutada ei suuda. Sel korral oskas ta siiski leida pingelises olukorras lahenduse, mis võimaldas tal kombineerida oma reserveeritud kuvand täpselt paraja määra inimlikkusega, jättes talle endiselt asepresidendi kaasale omase autoriteetsuse ja väärikuse, kuid mõjumata liiga elukaugelt.

Üksi ja otse-eetris antud teleintervjuu, mis oma kõige ebameeldivama stsenaariumi korral tõotas Claire’i seada küsimuse ette, miks neil Frankiga endiselt lapsi ei ole, eskaleerus sellest hoopis millekski õudsemaks, kuid paradoksaalsel kombel just seda Underwoodidele vaja oligi. See andis neile avalikkuse poolehoiu ja austuse ning mis kõige olulisem – kinnitas mõlemale, miks nad üksteist tegelikult armastavad.

Tõsi, kõige suurem oli Claire’i isiklik võit, kes oli oma suurt ja rasket muret aastakümneid hingel kandnud ja kellele selle avalik tunnistamine tõi kahtlematta vajalikku kergendust, kuid andis eelkõige juurde vaimset tugevust. Nagu hiljuti nägime, siis ta ei olnud ka pärast mitmeid aastakümneid võimeline oma probleemiga silmast silma kohtuma, kuid nüüd, mil ta on teadlik, et ta ei ole oma murega üksi, on tal selle võrra julgem seda igatahes teha.

Franki asemel valitsuses lobitööd tegev Jackie Sharp pidi seekord seisma silmitsi mitte niivõrd emotsionaalsete takistustega, vaid pigem tema tööd pidurdavate mühaklike meestega, kelle puhul näis, et pärast seda, kui Franki hakkas asendama naine, ei võta nad seda ametikohta enam samaväärselt tõsiselt, mis ei saa ju ometigi kuidagi õige olla.

Sharp näitas siin üles tõeliselt vankumatut meelt ja leidlikkust, mis nõnda lootusetuna näivas olukorras on pigem haruldane, kuid ilmselgelt hädatarvilik. Kuivõrd püüe end häälekalt ja iseloomu näidates kehtestada ei toonud tulemusi, oli vaja asetada rõhk mujale ning Jackies jätkus piisavalt kavalust, mõistmaks, et poliitikute puhul tasub survet avaldada just nende südametunnistusele.

Naised on paljuski meestest tugevamad; mehed on positsioonil, kus neile antakse juba sünniga kaasa eelisõigused ja autoriteet ning see on nad laisaks ja mugavaks muutnud, samal ajal, kui naised on pidanud enesekehtestamise nimel järjepidevalt võitlust nii iseenda kui ka ühiskonnaga. Me oskame mõelda ehk ainult füüsilise jõu ja hääletugevuse raamides, kuid tegelikkuses on arvestatavaid tugevusi oluliselt rohkem ning Claire ja Jackie illustreerisid seda igatahes suurepäraselt.

Kui nentida, et ka kaasaaja lääne ühiskonnas on naiste enesekehtestamine ja sooline võrdõiguslikkus endiselt problemaatilised teemad, kujunes kõnealune episood eriti inspireerivaks kogemuseks ning peaks olema mingis mõttes kindlasti ka innustuseks kõigile naistele, kes pole kindlad, kas neis on piisavalt potentsiaali, et n-ö meeste maailmas läbi lüüa.

 

Kindlasti on.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee