Eesti uudised

Edgar Savisaar lamab intensiivravipalatis. Kriitilises seisus. (57)

Teet Teder, Silja Paavle, 20. märts 2015 07:00
TERVIS ANDIS TUNDA: Veel teisipäeval pidas Savisaar mälestuskõne lahkunud sõber Eino Baskinile, kus oli kuulda, et tema hääl oli ära ja mees kurtis köha üle. Foto: Teet Malsroos
Keskerakonna esimees Tallinna linnapea Edgar Savisaar lamab kriitilises seisus Tartu ülikooli kliinikumi intensiivravipalatis. Erakond kinnitab, et tegemist on raske infektsioonihaigusega. "Seis ei ole praegu kerge meie Edgariga," ütleb õhtul Delfile Keskerakonna aseesimees Enn Eesmaa.

Ajakirjanikud piiravad kliinikumi, kuid ravipalateisse ei pääse. Teada on vaid nii palju, et talle on tehtud operatsioon. Levivad jutud kahepoolsest kopsupõletikust ja ka sellest, et Savisaar olla kunstlikus koomas.

"Mõningane informatsioon, mis on selle inimese tervise kohta tulnud ei anna väga suureks optimismiks esialgu põhjust," ütleb Enn Eesmaa ja möönab Delfile, et Savisaarel on nii mõnigi häda.

Tartusse sõitis erakonna peasekretär Priit Toobal, kuid esialgu kinnitavad kõik Keskerakonna juhid, et pole mõeldud hetkegi mida teha, kui haiguse pikale venib. Esialgu on Savisaar ametlikult puhkusel. Linnapea kohuseid täidab abilinnapea Kalle Klandorf.

Keskerakonna kõneisik jätab vastamata küsimuse, miks Tallinna linnapea Savisaar just Tartusse haiglasse viidi.

Samal teemal

"Ma ei oska täpselt öelda muud kui seda, et ta läks kopsupõletiku kahtlusega uuringutele ja rohkem infot ei olegi," ütleb kõneisik Taavi Pukk.

"Käisime koos Eino Baskini ärasaatmisel ja ta ütles juba siis, et tal on köha. Ju tundis, et ei ole hea olla. Enne seda käis ta Tais, kus oli 40 kraadi palavust ja eks kliimavahetus mõjus."

Savisaar paigutati Tartus Maarjamõisa haigla pulmonoloogilise intensiivravi osakonnda.Haigla esindajate sõnul on tegemist kõige kõrgema taseme osakonnaga. "Kolmanda astme intensiivravisse ei panda kedagi privaatsuse tagamise eesmärgil," möönas Postimehele ka kliinikumi töötaja Helen Kaju. Õhtulehele teadaolevalt oli Savisaare puhkus juba varem planeeritud ja ei johtunud ainult ootamatust haigestumisest..

Savisaare üks lähemaid kaasvõitlejaid ja pika staažiga keskerakonna liige Heimar Lenk ei oska Savisaare tervise kohta midagi täpsemat öelda.

Lenk: Edgar rabab ju tööd täiel kiirusel

"Me oleme kogu aeg koos – valimised ja poliitika. Grippi jääme järsku, nohu tuleb järsku, me jääme alati haigeks järsku. Ma võin vaid öelda, et ta on väga tore inimene, kahju, et ta haigeks jäi. Ma vaatan asju teiselt poolt – kui inimene on nii suure pingega töötanud ja tal on infarkt olnud, siis tuleb imeks panna, et ta suudab sellist koormust kanda, ta paneb ju täis kiirusega kogu aeg. Tema ei ole endale allaandmist lubanud," kiidab Lenk Savisaare tervist.

"Edgar viis erakonna heade tulemusteni, ta ise pani ju oma 25 000 häälega kõikide aegade Eesti rekordi. Siin tuleb inimest austada ja loota, et ta terveks saab. Peale selle me ei tea ju, kuidas haigus kulgeb. Ta on tubli ja kõva mees. Oleks noortel meestel sama kõva tervis, kui temal on olnud."

Lenk ei usu, et sõber Eino Baskini matus teda niivõrd muserdas, et see ta tõvevoodisse murdis.

"Aga kui käid oma eakaaslaste matustel, loomulikult tekitab see mõtteid igaviku üle ja hakkad hindama, kui palju endal aastaid elatud on. Ma ei usu, et see haiguse kaasa tõi, aga ega see jõudu juurde ka ei too, kui pead pidama oma lähedasele inimesele mälestuskõne. Küsimus on selles, et Edgar Savisaar ei visku esimese nohuga voodisse nagu paljud. Ta tahab ju tööd edasi teha, aga see maksab tihtipeale ka kätte, tal on kohutavalt energiat sees," ütleb Lenk ja lisab:

"Hoiame ikka pöialt, et tal kõik hästi läheks ja ta ikka terveks saaks, sest ilma Edgar Savisaareta oleks Eesti poliitika üks lasteaed."

Arstist riigikogulasel ja Savisaare parteikaaslasel Viktor Vassiljevil ei ole samuti teavet parteijuhi haiguse kohta. "Tuleb [haiglast] välja, siis küsite ise tema käest ja välja ta sealt tuleb," on Vassiljev kindel.

"Ma tunnen teda palju aastaid, olen näinud parematel ja halvematel aegadel, eks selles vanuses on igal inimesel mõni tervisehäda ja vahel satub haiglasse."

Savisaare ihuarst on aastaid olnud tema sõber, Jõgeva haigla juht Peep Põdder. Postimehe andmeil pöördus ta nüüdki esmalt Põdderi poole ja edasi viidi ta juba Tartu Ülikooli kliinikumi intensiivraviosakonda.

Põdder seda otsesõnu ei kinnita. "Me suhtleme temaga sageli," ütleb ta vaid. "Mina ei ole tema ravitohter, see tähendab seda, et mul puudub ülevaade. Olen kurb ja murelik."

Postimehe andmetel on kunstlikus koomas hoitavale Savisaarele tehtud juba ka operatsioon.

Kopsupõletik: keeruline ja kurnav haigus

Kopsupõletik on inimese jaoks kurnav ja keeruline põdeda, sellest taastumine võib aega võtta nädalatest kuude ja aastateni. Kõik oleneb inimesest ja tema tervise üldseisundist.

"Kui meenutada meie rahva menukit "Kevade", siis hästi tuntud on pildike sellest, kuidas Teele kukkus jääauku ja Arno läks teda päästma. Raskelt haigeks jäi aga Arno, Raja Teele jooksis edasi ja naeris," räägib Tõstamaa tervisekeskuse perearst Madis Veskimägi.

Tema sõnul mõjutavad kopsupõletikku haigestumist väga paljud tegurid. Alates kaasnevatest haigustest kuni kopsude anatoomiliste muutuste ja immuunsüsteemi seisundini välja.

Klassikalise ehk tüüpilise kopsupõletiku tunnused on kolm-neli päeva kestev palavik 38–39ºC ringis, valu rindkeres, hingeldus, tugev köha, südamepekslus, roostekarva röga ja raske üldseisund.

Kui aastakümnete eest oli levinuim klassikaline kopsupõletik, siis tänapäeval on sagedasim kopsupõletiku ebatüüpiline variant, mida on raskem ära tunda.

"See võib esineda juhuleiuna patsientidel, kes tunnevad end peaaegu tervena, kurtes vaid kerget köha ja väsimust, väikest palavikku," lausub Veskimägi. Tema sõnul võib kopsupõletik sageli järgneda puhangutena kulgevale viirusinfektsioonile.

Kopsupõletiku ravisse ei tohi kergekäeliselt suhtuda, sest statistika kohaselt on see nakkushaigustest sagedasim surma põhjustaja.

Surmapõhjustajate üldnimekirjas on kopsupõletikul südame-veresoonkonnahaiguste, vähi, krooniliste kopsuhaiguste ning traumade-mürgituste järel kanda viies koht.

Samal teemal

21.02.2015
Mis saab Tallinnast, kuni Savisaar kriitilises seisus haiglas viibib?
20.02.2015
TV3 | Aadu Must: Savisaare iseloomu teades tuleb teda tagasi hoida kohe tööle tormamast
20.02.2015
SAVISAARE IHUARST PÕDDER: tegu on banaalse infektsioonhaigusega, mis on tõsise kuluga ja kiiresti arenenud
20.02.2015
Peaminister Rõivas soovis Savisaarele kiiret paranemist, ent välistas jätkuvalt koostöö Keskerakonnaga