Maailm

Euroopa Keskpanga uue hoone avamisega kaasnesid suured rahutused (2)

Aadu Hiietamm, 19. märts 2015, 07:00
KLOUNID: Osa meeleavaldajaid esines klounidena. Tagaplaanil põleb politseiauto. Foto: AP
Saksamaa finantskeskuses Maini-äärses Frankfurdis toimus eile Euroopa Keskpanga uue hoone avamistseremoonia. Vasakpoolne protestiliikumine Blockupy reageeris sellele vägivaldseks muutunud meeleavaldusega. Süüdati autosid, lõhuti vitriine ja politseinikke loobiti kividega. Linna olukord meenutas kohati kodusõda.

Protestiliikumine Blockupy ühendab ligemale sadat kapitalismi kriitiliselt suhtuvat vasakrühmitust, kelle arvates teenib Euroopa Keskpank (EKP) vaid rikaste huve.

Nagu kodusõjas

Kuigi korda valvasid tuhanded politseinikud, muutus Blockupy väljaastumine vägivaldseks juba hommikutundidel. Olukord Frankfurdi kesklinnas meenutas kodusõda. Meeleavaldajad ehitasid barrikaade ja ning süütasid politseiautosid ja prügikaste. Nad loopisid korravalvureid kivide ja söövitava vedelikuga. Politsei kasutas korrarikkujate vastu veekahureid, pisargaasi ja kumminuie. Mõne tunni jooksul vahistati ligemale 400 meeleavaldajat. Vähemalt 91 politseinikku ja kümned meeleavaldajad said vigastada.

Rahutuste tõttu suleti Frankfurdi idaosas EKP uue hoone lähedal neli kooli. Tõsiselt oli häiritud liiklus. Blockupy lubas, et eilsega protestimeeleavaldused EKP vastu veel ei lõpe.

Euroopa Keskpanga uue hoone projekt valmis 2005. aastal. Selle autor on Viini arhitektuuribüroo COOP HIMMELB(L)AU. Et Frankfurdi panganduskvartalis sobiva suurusega krunti enam ei leidunud, otsustati Euroopa Keskpanga uus hoone püstitada linna idaossa, kus varem asus 220 meetri pikkune ja 50 meetri laiune ajalooline turuhoone, milles kuni 2004. aastani kaubeldi puu- ja juurviljaga.

Arhitekt Wolf Prixi sõnul peab uhke uus hoone demonstreerima, et Euroopa Keskpank on Euroopa Liidu tähtis institutsioon. Uus peakorter koosneb kõrghoonest, renoveeritud turuhoonest ja neid ühendavast sissepääsuhoonest. Kõrghoone jaguneb kaheks kontorihooneks kavandatud hulknurkseks torniks, mida ühendab aatrium. 185 meetri kõrguses põhjatornis on 45 ja 165 meetri kõrguses lõunatornis 43 korrust.

EKP uus hoone maksab 1,3 miljardit eurot

EKP soovis algul uue peakorteri ehitada 500 miljoni euroga. Kuna selle raha eest ehitajat ei leitud, siis tõsteti projekti maksumus 850 miljonile eurole. Tegelikult neelas ehitus 1,3 miljardit eurot ehk planeeritust 450 miljonit rohkem. Saksa Maksumaksjate Liit peab hirmkalli hoone ehitamist maksumaksjate raha raiskamiseks – eriti veel olukorras, kus EKP manitseb pidevalt valitsusi kokkuhoiule.

EKP põhjendas uue ja kalli hoonekompleksi ehitamist Euroopa Kontrollikoja soovitusega kõigile Euroopa institutsioonidele, mille kohaselt on oma kinnisvara hankimine pikas perspektiivis märkimisväärselt säästlikum kui kontoripindade üürimine. EKP väitel tulenes hinna tõus ehitusmaterjalide kallinemisest, samuti selgus ootamatult, et vundamendi tugevdamiseks tuleb teha 100-150 miljoni euro eest lisatöid.

EKP uue hoone nurgakivi pandi 19. mail 2010. Nurgakivisse asetati ehitusplaanid, ajalehed kõigist Euroopa Liidu liikmesriikidest ja tol ajal euroalasse kuulunud 16 riigi euromüntide komplektid, euro pangatähtede komplekt ja Frankfurdi linna münt. Kuna Eesti, Läti ja Leedu sel ajal veel euroalasse ei kuulunud, siis nurgakivis nende kolme riigi euromünte ei ole.

EKP uus hoone valmis mullu ja novembris kolisid 2300 pangatöötajat sinna ümber. Varem asusid nad linna panganduskvartalis kolmes hoones, millest tuntuim on 1970. aastal valminud 148 meetri kõrgune Eurotower.

Hoone eilne avamistseremoonia toimus väikeses ringis, kutsutud oli vaid sadakond külalist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee