Krimi

Lisatud Kanal 2 "Reporteri" video!

Lapse kallal vägivallatsenud naine pääses kohtust vabadusse (59)

Karoliina Vasli, 18. märts 2015 07:00
KOHTUSAALIS: Keiti Voogre võis eile kohtusaalist minema jalutada, sest tal on šokivangistus juba kantud. Foto: Arno Saar
Pisikese Emily ema jalutas eile kohtust vabadusse: leiti, et tema süü seisneb vaid üldistes vigastustes. Süüdistuse kohaselt andis lapsele rängad hoobid ema elukaaslane, naine polnud sellest teadlikki.

Samal teemal

Relvastatud politseinike saatel astus eile hommikul Harju maakohtu saali lühikest kasvu habras neiu, kes sattus kaamerate valgusvihas segadusse, tõmbas juuksed korraks eest ja isegi naeratas häbelikult. End veidi kogunud, poetas ta kohtunikule, et kaamerad talle ei meeldi. Mõni hetk hiljem kuulutatakse istung kinniseks.

Keiti Voogre (22) nimi sai tuntuks, kui tema 2,5aastane tütar Emily viidi mullu septembris üliraskes seisundis Tallinna lastehaiglasse. Lapse kehal olid piinamisjäljed ja ta oli teadvuseta. Mitu vigastust viitasid, et ta on järjepidevalt kannatanud ränka füüsilist vägivalda. Tema ema Keiti ja tolle elukaaslane Egert Must (33) võeti vahi alla. Järgnes hukkamõist – inimesed elasid kaasa lapsele ja tema eest hoolitsevale lihasele isale Jostile.

Keiti süüasja arutati eile uue karistuskokkuleppe kohaselt (esimest prokuröri nõutud karistust ei pidanud kohtunik piisavalt karmiks). Samal ajal algas teises saalis üldmenetlus Egerti üle. Viimast häiris meediatähelepanu tunduvalt rohkem ning ta tegi kõik endast oleneva, et näoga pildile mitte jääda. Ka see istung kuulutati kinniseks, ent vaid osaliselt (ekspertide kuulamine ja ülevaade ekspertiisiaktidest).

Ei märganudki vigastusi?

Küll olid avalikud Keiti ja lapse isa Josti tunnistused. Esimene neist pihtis, et hakkas Egertiga koos elama 2014. suve hakul, tutvunud olid nad mullu talvel. Augustis läks Keiti pealinna tööle ühte Rimi kauplusesse kassapidajaks, lapse valvamine jäi üldiselt Egerti õlule. Keiti väitis, et õhtuti töölt tulles käis ta aeg-ajalt Emilyt pimedas toas vaatamas, kuid enda kinnitusel ühtegi vigastust ei märganud. 16. septembril ütles Egert talle telefoni teel, et laps kukkus kiigelt ja on kaks korda oksendanud. Ometi ei läinud Keiti õhtul töölt naasnuna Emilyt vaatama. Enda väitel seepärast, et Egert ütles, et see segaks last.

Alles 17. septembri hommikul sai Keiti aru, et midagi on valesti, sest laps vaatab liikumatult ühte kohta. Keiti kinnitas kohtupingis, et hakkas karjuma. Last süles hoides ja pai tehes tundus naisele, et tütre peaga ei ole kõik korras, see on pehme. Nad kutsusid kiirabi ja tüdruk viidi haiglasse. Sealt edasi hakkas asjaga tegelema politsei.

Lapse isa Jost rääkis kohtupingis, et läks Keitist lahku, kuna viimane ei hoolitsenud lapse eest piisavalt. Ta usaldas lapse hiljem uuesti Keiti kätte, kuna uskus, et too on leidnud normaalse mehe ja korteri. Lapse tervise kohta märkis Jost, et arstide hinnangul jääb väikese tüdruku parema kehapoole areng vasakust maha ning on vähetõenäoline, et laps saab tavalasteaeda või -kooli minna.

Pärastlõunal luges kohtunik ette, et Keiti mõistetakse süüdi kehalises väärkohtlemises ja talle määratakse karistuseks kolmeaastane vangistus, millest kuus kuud kannab süüdimõistetu ära kohe ja ülejäänud 2,5 aastat tingimisi kolmeaastase katseajaga. Naist süüdistati selles, et alates 2013. aasta novembrist kuni eelmise aasta septembrini kasutas ta Emily kallal vägivalda kokku umbes kümnel korral – lõi last lahtise käega või tiris teda juustest, põhjustades lapsele valu. Karistuse kandmise alguse ajaks loetakse Voogre kahtlustatavana kinnipidamise päev 18. september 2014. Seega on tal šokivangistus kantud ja ta võis eile kohtust minema kõndida juba vaba naisena, ülejäänud karistus tuleb kanda tingimisi.

Endine elukaaslane: Egert ähvardas mind noaga

Egert Mustaga enne Keitit koos elnud ja temaga ka lapse saanud naine sõnas eilsel kohtuistungil, et Egert lapsega eriti ei tegelenud. Endine elukaaslane kinnitas, et Egert oli tema suhtes väga kontrolliv ja kaldus isegi vägivallale.

"Ta ähvardas isegi noaga, pani selle kõri peale. Lisaks loopis telefone vastu seina, et ma ei saaks abi paluda. Vaimset vägivalda oli päris palju, ta ajas mind ka öösiti üles ja karjus."

Kui nad lahku läksid, ei tahtnud naine esiti, et Egert lapsega suhtleks, sest viimase vägivaldsed käitumismallid kandusid ka lapsele. Toogi kukkus vahepeal löömisega ähvardama. Ühel hetkel hakati siiski veidi suhtlema, aga vaid siis, kui naine ise või laps omal soovil Egertiga ühendust võtsid. Mees ise huvi ei tundnud ja rahaliselt neid ei toetanud.

Prokurör: Keiti on kergesti mõjutatav lihtne tüdruk

Prokurör Saskia Kask rõhutas, et Keiti Voogre küll karistas oma last füüsiliselt, ent ei põhjustanud neid vigastusi ja tervisekahjustusi, mis pisikese Emily septembris haiglavoodisse viisid. Kask selgitas Õhtulehele, et ajavahemikul 2013 – august 2014 tutistas ja lõi Keiti tütart umbes kümnel korral. Mis puutub mullu septembris tekitatud vigastustesse, siis need tekitas süüdistuse kohaselt tema elukaaslane Egert. Kohtus väitis Keiti, et ta polnud Egerti tekitatud vigastustest teadlik. Kuidas on see üldse võimalik? Ema ju ikkagi kontrollib oma last? «Nagu ka istungil selgitati, oli Keiti kaks nädalat tiheda töögraafikuga tööl, mistõttu hoolitses lapse eest vähe. Ja ta uskus ka seda, mida Egert vigastuste kohta rääkis.»

Kask lisas, et inimlikult saame talle loomulikult ette heita, et ema lapse eest nii palju ei hoolitsenud, aga hoolimatus pole nii suur, et seda saaks kuriteona käsitleda.

Kask esitas kohtunikele ka psühhiaatrilise eksperthinnangu, kus oli välja toodud, et Keiti on kergesti mõjutatav, lihtsakoeline ning oma vastustes siiras. «Nagu ka tõenditest välja tuli, ta on nii-öelda lihtne tüdruk,» märkis Kask.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee