Eesti uudised

Tudengid koguvad raha Tansaania kooli piksevarda jaoks (7)

Katrin Helend-Aaviku, 18. märts 2015 07:00
AITAVAD: :Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži sotsiaaltöö kolmanda kursuse tudeng Merili Veskmets on koos kursusekaaslastega alustanud heategevuskampaaniat, et koguda raha Tansaania kooli piksevarda jaoks. Abipalve jõudis nendeni Saksamaal elava preestri Michael Albe kaudu. Foto:
Aafrikasse suunatud heategevus hõlmab tavaliselt toidu- ja riideabi, rühm Eesti tudengeid on aga võtnud nõuks koguda annetusi Tansaania keskkoolile piksevarda soetamiseks. Nendele pole see pelgalt raha kogumine – nad tahavad näidata, et maailm on üks suur ­küla ja üksteise märkamine on oluline.

Hiljuti sai Tansaania Iluhya koolis pikselöögist surma üks õpilane ja mitmed vigastada, seetõttu on Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži sotsiaaltöö kolmanda kursuse tudengid otsustanud Aafrika kooli turvalisuse tagamisele oma õla alla panna.

Õpilased on pidevas hirmus

Kuigi kõrvaltvaatajale võib ehk aafriklaste vajadusi arvestades piksevarda jaoks raha kogumine kummaline tunduda, on see ühe kampaaniat vedava tudengi Merili Veskmetsa sõnul väga tähtis, sest kool on piirkonnas, kus on kõige rohkem äikesetorme maailmas.

"Vigastustega lõppenud õnnetusi on seal olnud varemgi. Õpilased on pidevas hirmus ja see segab oluliselt õppetööd. On vanemaid, kes on oma lapse koolist ära toonud. Selline olukord, kus kogu kooli turvalisus on kahtluse alla sattunud, on ebameeldiv nii vanematele kui ka koolile. Pealegi on head kooli raske leida," selgitab Veskmets, miks tema ja teised tudengid on võtnud kooli aitamise oma südameasjaks.

Info jõudis nendeni Saksamaal elava preestri Michael Albe kaudu, kes käis sellel teemal Pärnu kolledžis loengut pidamas.

Heategevuskampaania käigus on tudengid päris tihti kokku põrganud arvamusega, et Aafrikas inimesed nälgivad, aga teie kogute raha hoopis piksevarda jaoks.

"Ma arvan, et antud heategevuskampaania puhul on igati mõistetav, et on eriarvamusi. Esiteks on Tansaania Aafrika läänerannikul asuv riik, millest paljud ei ole võib-olla kuulnudki. Muidugi on Aafrikas palju vaesust ja paljudel lastel ei ole üldse raha, et kooli minnagi. Inimesed, kes on Aafrikaga emotsionaalselt seotud, võivad ka arvata, et tuleks koguda annetusi hoopis vaesuse leevendamiseks või mõneks muuks otstarbeks. Siiski on igaühel õigus valida, mil viisil ta panustab ning kas parem haridus pole siis ka üks vahend vaesuse leevendamiseks. Ma otsustasin projektiga tegeleda, sest leian, et see on teema, mida tuleks puudutada, isegi kui see tekitab pahameelt," ütleb Veskmets.

Tal on hea meel, et kampaania on siiski toetajaid leidnud.

"Tegelikult ei ole meie eesmärk ainult annetuste kogumine. Arvan, et on oluline märgata ka arenguriike ja hea haridus on oluline igal pool kogu maailmas – pole vahet, kas Eestis või kaugel Aafrikas. Selle tegevusega tahame omal moel ka näidata, et tegelikult on maailm üks suur küla ja üksteise märkamine on oluline."

Süsteem maksab 1700 eurot

Veskmetsa sõnul soovivad nad aidata koolil raha koguda vähemalt ühe piksevardasüsteemi soetamiseks, mis maksab umbes 1700 eurot.

"Isegi kui me ei suuda koguda tervet maksumust, siis vähemalt ehk poole sellest," ütleb Veskmets filmist "Kevade" tuntud õpetaja Lauri sõnadega.

Praegu loodab Veskmets leida projekti, et koos oma juhendaja ja teiste asjast huvitatud noortega ise Tansaaniasse sõita. Kooli direktrissiga suhtleb Veskmets tihedalt meili teel ja on kindel, et kogutud annetust kasutatakse koolis sihtotstarbeliselt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee