Maailm

Džihaadi Johni julm maailm (27)

Aadu Hiietamm, 18. märts 2015 07:00
ISLAMIRIIGI TIMUKAS: Džihaadi Johniks kutsutav Islamiriigi timukas sai tuntuks mullu augustis, kui ta hukkas kaamera ees 636 päeva vangis olnud USA ajakirjaniku James Foley.Foto: Reuters / Scanpix
Islamiriigi käes 194 päeva vangis olnud ajakirjanik rääkis üleelatud õudustest.

Hukkamiste jäljendamine, peksmine, piinamine, psühhoterror, nälg ja pidev hirm – nii võttis üle­elatud õudused kokku 194 päeva Süürias Islamiriigi võitlejate käes pantvangis olnud Hispaania päevalehe El Mundo ajakirjanik Javier Espinosa.

Javier Espinosa langes koos vabakutselise fotograafi Ricardo Carcia Vilanovaga äärmusrühmituse Islamiriik kätte vangi 2013. aasta septembris Süürias.

Samal teemal

Nende vangistus kestis 194 päeva. Nad vabastati tõenäoliselt lunaraha eest 2014. aasta märtsis. Nüüd, ligemale aasta hiljem, rääkis Javier Espinosa esimest korda vangistuses üle­elatud õudustest.

Tema sõnul oli vange kokku 23. Neist 15 pääses vabaks, kuus hukati, üks sai surma Jordaania õhurünnakus ning üks (britt John Cantlie) on endiselt vangis ja teda sunnitakse esinema Islamiriigi hääletoruna.

Esmalt hoidsid Islamiriigi võitlejad vange Aleppo lähistel asuvas mööblilaos, mis oli ümber ehitatud pühasõdalaste keskuseks. Hiljem paigutati nad ümber Ar-Raqqah lähistele USA Guantanamo vangla eeskujul rajatud kinnipidamiskohta, kus igaüks sai isikliku numbri ja selga punase ürbi.

Islamiriigi Guantanamo

Javier Espinosa number oli näiteks 43. Vangide elamistingimused olid kohutavad. Neid hoiti sageli pikka aega kinniseotud silmadega ja ilma veeta. Mõnikord keelati neil tualetti kasutada. Kui ilmad läksid külmaks, siis tuli vangidel vastu pidada ilma tekita. Ka söögiga olid lood kehvad. Mõni päev piirdus kogu toit paari oliiviga. Üks vangidest kaotas seetõttu oma kehakaalust üle 30 kilogrammi.

Espinosa sõnul olid temaga koos vangis ka Peter Kassig, kes kõik pärast tema vabastamist kaamera ees jõhkralt hukati.

Espinosa oligi see, kes tundis hukkamisvideotelt ära timuka, kes sai ajakirjanduses hüüdnimeks Džihaadi John. Viimane juhtis neljaliikmelist terroristide rühma, keda vangid kutsusid briti aktsendi tõttu biitliteks ehk siis Johniks, Ringoks, Pauliks ja George’iks. Nelikust kõige jõhkram oli John, kelle õige nimi on Mohammed Emwazi. Tegemist on arvatavalt 26aastase Kuveidis sündinud ja Londoni kirdeosas elanud mehega. 2006. aastal reisis Emwazi Somaaliasse ja 2012. aastal Süüriasse, kus ühines Islamiriigiga.

Hukkamismängud

Seejärel puudutas John mõõgaga uuesti kaela ja ütles: "Esimene löök lõikab läbi veenid. Veri seguneb sinu süljega. Teine löök avab su kõri ja sa ei saa enam nina kaudu hingata. Kolmanda löögiga eraldub pea, mille asetan sulle seljale."

See ei olnud veel kõik. John pani mõõga kõrvale ja võttis (laadimata) püstoli, pani selle vastu Javier Espinosa pead ning vajutas kolm korda päästikule.

Taolised hukkamismängud olid Espinosa sõnul tavalised ja neid tuli taluda ka teistel vangidel.

Põhja-Süürias asuv Islamiriigi rajatud Guantanamo on hullumeelne koht, kus valitsevad paranoilised pühasõdalased, kes oma sõnul soovivad allutada kogu maailma islamiseadustele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee