Eesti uudised

Koalitsioonikõnelused: tuumküsimuste otsustamisega alustatakse homme (18)

Teele Talve, 17. märts 2015 19:20
Taavi RõivasFoto: Arno Saar
Täna toimusid koalitsioonikõnelused riigireformi ja õiguskorra teemadel. Kuigi ka täna arutleti mitmetel teemadel, kinnitasid kõikide erakondade esimehed, et tuumküsimustes otsuseid siiski veel pole. Olulised küsimused vaadatakse taas üle homme.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas sõnas, et täna olid laual teemad, mis on seotud jätkuvalt riigireformiga.

Samal teemal

Ta lisas, et küll aga jõuti päeva teises pooles loetuelus viimase teema juurde, milleks on demograafiline olukord ja ääremaastumise vähendamine. "Need arutelud praegu veel käivad ja jätkuvad ka õhtupoole," lausus ta.

Rõisvase sõnul saadi riigireformi blokis kõik teemad läbi käsitletud. Seal oli Rõivase sõnul täna teemaks kaasamise parandamine.

Peaminister lisas, et räägiti mitmetest küsimustest, mis puudutavad riigikogu töökorraldust. "Olgu selleks siis väiksemate saadikuühenduste teenindamine parlamendi kantselei poolt, aga ka mitmed muud töökorralduslikult väga praktilised teemad, mis aitaksid Riigikogu rolli Eesti juhtimises, parlamentaarse riigina, suurendada ja teiselt poolt kõikidel parlamendiliikmetel enda tööd veel tõhusamalt teha."

Eesti Vabaerakonna esimeest Andres Herkel sõnul räägiti täna taas ka demokraatiapaketist.

Herkel sõnas, et paraku tehti seda aga sealt, kust varem pooleli jäädi. "Me rääkisime tõepoolest sellest, mis puudutab Riigikogu suurtest fraktsioonidest lahku löönud gruppide õiguseid saada parlamendi tööle sisulist, administratiivset katet."

Samuti räägiti tema sõnul veel valimisseadusest ja avatud nimekirjadest. Küll aga ei jõutud tema sõlmküsimuseni, milleks on erakondade rahastamine.

"See, mis puudutab erakondade rahastamist, selle juurde me otseselt ei jõudnud. Seal on suured küsimused seotud nii sellega, kui suur on see rahastamise määr, kuidas see jagatakse, kas see on sihtotstarbestatud, kas kampaaniakulutustel on lagi," lausus Herkel ning lisas, et tulumaksumiinimumi, palgavaesuse ja tööjõumaksude kõrval on erakondade rahastamine kindlasti ka üks sõlmküsimustest.

Lõpetuseks lausus Vabaerakonna esimees, et kuna sõlmküsimused tuleb ära lahendada kohe, tullakse nende probleemide juurde tagasi homme. "Praegu üheski sõlmküsimuses lahendust ei ole."

Seda, et kõik kompromissid homseks ka leitakse, Rõivas ei luba. "Vaatame seda nii üks samm korraga, et igal juhul siis me hakkame sellega tegelema."

Küsimusele, kuidas riigireformi arutamine läheb, vastas IRL esimees Urmas Reinsalu, et sisulistes tuumküsimustes ei olda veel otsusele jõutud. "Omavalitsuse haldusreformi jaoks me moodustasime eraldi töörühma, selle lähtekohaga, et tänane omavalitsuskorraldus ei vasta Eesti huvidele."

Reinsalu lisas, et töörühma ülesandeks on jõuda konsensusele või pakkuda välja alternatiive.

Rõivas lisas, et tuleb endale aru anda, et kui on mingi reform, mida on planeeritud aastakümneid, kuid mille tegemiseni ei ole jõutud, ei ole kõiki reformidetaile koalitsioonikõneluste käigus viimse nüansini paika saada.

"Küll aga me ei soovi jääda ka sedavõrd üldsõnaliseks, et me lihtsalt deklareerime valmisolekut midagi ära teha, vaid me ikka proovime sellistest esmastes lähtekohtades kokkuleppele jõuda."

Lõpetuseks ütles Rõivas, et ta mõistab, et nii erakonnad kui ka Eesti avalikkus on pisut kannatamatud ning ootavad kes millisel ministritoolil hakkab tööd tegema ja millised on programmilised seisukohad, kuidas Eesti edasi viia.