Foto: YouTube
Marge Sillaots 17. märts 2015 10:18
Sotsiaalmeedias leviv videoklipp "Onu Alko" ärgitab mõtlema alkoholitarbimisharjumuste ja alkoholi rolli üle Eestis. Kuigi selles on selgelt äratuntavad A. Le Coqi brändid, ei ole tegu stsenaristide teadliku valikuga ning ka A. Le Coqi juht jääb rahulikuks ning toetab klipi ideed.

"Viimasel ajal tundub üha enam, et meie suhtlemiskultuur on liikunud olukorrast, kus alkohol on sotsiaalne libesti, olukorda, kus alkoholist on saanud sotsiaalne kohustus," kommenteerib klipi teinud Kinoteatri üks stsenaristidest Henrik Kalmet kultuurilise ja sotsiaalse surve olukorda, kus tänu kommetele ja traditsioonidele pole alkoholijoomine enam paljudele valikuvabadus.

Videos näidatavast alkoholist on selgesti eristatavad näiteks šampanja Sovetskoje ning A. Le Coqi õllepurgid ja -pudelid. Kinoteatri tegijate, klipi stsenaristide Paavo Piigi ja Henrik Kalmeti väitel ei olnud konkreetse pudeli jäämine kaadrisse teadlik valik – pigem rõhutatakse alkoholi tarbimist erinevates olukordades.

"Samas on tegemist Eesti ühe suurima alkoholitootjaga, kes Eesti piiril tervitab turiste tunnuslausega "Welcome to A. Le Coq Country", nii et usume, et sisse jäänud kaader viitena Eestile kui A. Le Coq'i riigile on kunstiliselt õigustatud. Seda enam, et A. Le Coq pole tänaseni maha võtnud klippi, mis seob joomise ja ujumise," lisavad stsenaristid.

A. Le Coqi juht Tarmo Noop jääb samuti rahulikuks ning ütleb, et A. Le Coq toetab alati alkoholi vastutustundlikku tarbimist, mis selle klipi mõte ka on.

"Tervikuna mulle see klipp meeldis ja andis oma sõnumi hästi edasi,“ sõnab Noop. "Meie käest pole küll meie toodete eksponeerimiseks luba küsitud, aga samas oleme veendunud, et klipi tegija pole soovinud selle klipiga öelda, et just meie tooted põhjustavad kuritarvitust. Seega pole vaja otsida tonti sealt, kus teda tegelikult pole,“ nendib õlletehase juht ja lisab, et kuigi taolistel puhkudel võiks lähtuda heast tavast ja näidata tooteid mitteäratuntavalt, ei usu ta, et nende brändid olid teadlik valik.

"Mina isiklikult jagan klipi tootjate seisukohta, et alkoholi ei pea tarbima igas võimalikus olukorras. Ka selleks on oma aeg ja koht.“

Onu Alko kui sotsiaalne surve alkoholi tarbimisele

Stsenaristid Paavo Piik ja Henrik Kalmet ütlevad, et soovisid klipiga juhtida tähelepanu ühiskondlikule valupunktile ning tegelda teemaga n-ö rohujuure tasandil, samuti rõhutada, et igaühel peaks olema vaba valik alkoholijoomise üle otsustada, aga sotsiaalset ja kultuurilist survet selleks on täna meie ümber liiga palju.

"Meie jaoks sümboliseerib Onu Alko tegelaskuju ühelt poolt sotsiaalset survet, mis kaasneb igasuguse tähistamisega meie kultuuriruumis ja mis on pea alati käsist ja jalust seotud alkoholiga. Seda tahaksimegi küsimuse alla seada, et kas see on ikka tingimata vajalik. Ja teisalt on Onu Alko ka kõnekas metafoor alkoholitööstusele, meie pealtnäha sõbralikule toetajale, kes lõppkokkuvõttes inimeludest ei hooli,“ kirjutavad Piik ja Kalmet.

Klipid on sündinud koostöös kampaaniaga "Joome poole vähem". Aastateks 2013-2018 planeeritud kampaania on suunatud kodanikele ja kodanikuühiskonnale, kes sõltumata riigi alkoholipoliitikast saavad personaalsete ja teadlike valikute kaudu alkoholitarbimist ning sellest tingitud kahjusid vähendada.

Tervise Arengu Instituudi andmetel sureb igal aastal alkoholi tõttu ligi 1500 inimest. Kokku arvatakse alkoholisõltlasi Eestis olevat ligi 60 000.

Samal teemal

Kommentaarid  (14)

Assa 17. märts 2015 13:28
mina tarbin alkot vaid 2x aastas: jaanist jõuluni ja jõulust jaanini. seni olen seda vägagi vastutustundlikult ja järjekindlalt teinud: iga päev pdl viina - keegi peab ju kultuuri ja sporti ka toetama :P
17. märts 2015 12:54
Vastutustundlik alkoholijoomine (mida see üldse tähendab?) on samamoodi kahjulik tervisele. Kõige rängeb on muidugi ajurakkude hävimine. Kõige targem on alkoholi mitte üldse juua.
Kay 17. märts 2015 14:52
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS