Eesti uudised

Ilutulestikust ehmunud luik lendas vastu elektriliine surnuks (14)

Karoliina Vasli, 17. märts 2015 07:00
KURB VAATEPILT: Hukkunud luike oli järvel näha kahjuks eile pärastlõunalgi. Lossi töötaja viis ta sealt õhtuks siiski ära.Foto: Aldo Luud
Pidu Taagepera lossis lõppes luige surmaga, süüdistab kohalik. Ilutulestikust hirmunud lind lendas elektriliini ja hukkus. Linnu paariline röökis terve päeva surnukeha juures ja lendas siis minema.

Vallavanem ja mõisavalitseja arvavad, et tegu on õnnetu juhusega, mida ei saa alati vältida.

Valgamaal Taageperas on loss, mis asutuse kodulehe väitel on üks paremini säilinud juugendstiilis mõisahooneid Eestis. Internetiotsing näitab, et teiste seas on seal abiellunud näiteks võistlustantsijad Kaisa Oja ja Marko Mehine.

Nelja aasta eest abiellus seal oma kauaaegse kallimaga ka miljonär Armin Karu tütar Ines. Suursuguste pulmade ja muude tähtpäevade juures on siiski üks suur aga – sellega kaasnev ilutulestik häirib kohalikke.

Luige trööstitu lõpp

"Paugutatakse nii palju, et see on lausa jube," ahastab külaelanik Helgur. "Praegu on ilutulestik veidi varem, aga suvel suure valgega ka hilja õhtul, isegi kesköö paiku. Paugub nii, et aknaklaasid värisevad. Rahvas pole rahul, aga on sellega vaikselt leppinud."

Möödunud nädalavahetusel peetud pidu ja sellega kaasnenud ilutulestik nõudis Helguri kinnitusel ka ohvri.

Helguri õde Elle kirjeldab, et Taagepera järvel pesitseb luigepaar ja üks lindudest läks nii ähmi täis, et lendas elektriliinidesse ja hukkus. Surnukeha jäi järve hulpima. "Järgmisel hommikul oli selline karjumine väljas, teine luik tiirutas terve päeva ümber surnukeha ringiratast ja karjus," ahastab Helgur ja räägib, et see paarike on sealkandis elanud juba aastaid. Alati toovad sügisel pojadki siia.

"Eelmise aasta sügisel oli kolm poega. Pojad tänavu ei tulnud tagasi, aga vanalinnud tulid."

Paarikesest ellu jäänud lind kriiskas terve päeva ja siis kadus lõplikult, tema kaaslase korjus jäi vette hulpima.

Elle nendib: "Selle luigepaari jaoks on hilja, aga saabub ka teiste lindude pesitsusaeg. Kas kõik see ilutulestike korraldamine on seadusega lubatud? Kas tõesti peab see paik välja kannatama läbirändavate pidutsejate meeletu uhked tulevärgid?"

Taagepera loss ja küla käivad Helme valla alla. Sealne vallavanem Tarmo Tamm ütleb, et tema teada vallaelanikelt suuremaid kaebusi lärmi pärast pole tulnud. "Seitse-kaheksa aastat tagasi oli ehk probleeme, aga siis sai koos külainimeste ja ettevõtjaga maha istutud ning sellest räägitud. Me kõik siiski sõltume ka lossist – töökohad, sissetulekud. Kõik keerleb lossi ümber," märgib ta, et maakohas pole tööga priisata.

"Varem oli seal ka hooldekodu, nüüd kolis see ära ehk sealseid inimesi enam ilutulestik ei häiri," räägib ta. "Pigem ma arvan, et paugutamine on üllatav väljastpoolt tulevatele inimestele," arutleb ta ja toonitab, et loss on ikkagi nende valla kaubamärk.

"Õnnetu juhtum, et luigega nii läks, aga kahjuks selliseid asju tuleb ette. Nagu seegi, et leiame vahel tee pealt hukkunud loomi."

Loomad põgenevad

Sama arvab ka Taagepera külaseltsi esindaja Indrek Valner.

"Looduse vastu ei saa ja nii võib juhtuda. Läheduses on luigepesasid rohkemgi ja kindlasti ei jää need viimasteks luikedeks," märgib ta. "See lugu oli erandlik."

Helgur heidab ette, et ilutulestikud on ka üleüldisemalt paras peavalu, seetõttu on plehku pannud ka mõned koerad ja kassid. Valner tunnistab, et ega temagi rakettide peale just vaimustu.

"Algusaegadel oli huvitav ja kõik käisid vaatamas, aga nagu ikka tasuta asjadega – ühel hetkel hakkavad ära tüütama. Kaua sa ikka vaatad. Kuniks nad on korra nädalas või harveminigi, pole siiski hullu."

Mõisavalitseja: seadusi ei rikutud

"Kuna pulm on inimestele väga oluline sündmus, siis armastatakse seda aeg-ajalt ka ilutulestikuga tähistada. Jämedalt võib öelda, et seda võimalust kasutatakse umbes ühel korral viiest. Suuremad tulevärgid korraldab üldjuhul vastavat litsentsi omav firma kooskõlas omavalitsusega. Kergem pürotehnika on ju sisuliselt jaemüügikaup," räägib ta.Möödunud nädalavahetusel oli pulmapidu, kus õhtul kella kaheksa paiku kasutati jaemüügist soetatud ilutulestikukasti.

"Seaduse kohaselt on asulas selliste toodete kasutamine lubatud ajavahemikus 7–23," lisab ta.

"Veidi pärast seda tekkis elektrikatkestus ning teie kaudu jõudis meieni info, et selle põhjustajaks võis olla elektritraatidesse sattunud lind. Oleme pidusid korraldanud 2003. aastast ning selle aja jooksul minule teadaolevalt midagi sellist juhtunud ei ole."

Gorbatenko nimetab seda õnnetuks juhuseks.

"Kes seaduse järgi peaks hukkunud linnud veekogudest kõrvaldama, oskab ilmselt kõige täpsemini öelda keskkonnaamet. Antud juhul toimetas linnu sealt minema üks meie töötaja," sõnas Gorbatenko eile õhtul.

Teine luik jääb ikkagi ellu?

Külaelanik Helgur oletab, et teisest ellujäänud luigest enam paariliseta asja ei saa. Ta on kuulnud, et luiged üldjuhul uut partnerit ei otsi ja kukutavadki end otsesõnu ise surnuks.

Eesti Ornitoloogiaühingu linnukaitse spetsialist Riho Kinks peab seda müüdiks.

"Ega ma luikede hingeelust väga palju tea, aga metsikus looduses on sugutung ikkagi nii suur, et katsutakse leida uus paariline. Et luik kukuks surnult alla, on väga vähetõenäoline. Kas teie olete kunagi midagi sellist näinud või kindlalt kuulnud? Mina ei ole."

Kinksi sõnul tahaks loomulikult ka luiged ühe paarilisega kogu elu koos veeta, aga alati nii ei lähe.