Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kus Eestis asuvad laulvad järved? (5)

Marko Kaldur, 16. märts 2015 13:42
Foto: Marko Kaldur
Eesti on laulumaa. Siin ei toimu mitte ainult laulupeod ning leidu laulvaid liivasid - Eestis võib kuulda kevadeti ka järvede laulu.

Seisad loojanguvalguses või ööpimeduses keset üksikut metsajärve. Su jalge all on tugev, mitmekümnesentimeetrine jääkiht. Taevas siravad tähed, kõlab üksikuid öölindude huikeid ning metsloomade ragistamist kauguses. Kevadtalvine öö tundub romantiline, ent samas salapärane.

Ja siis kuuled kauguses vaikset müdinat. Alguses vaid õrnalt ning vaevumärgatavalt, seejärel üha valjenevalt ning lähemale liikuvalt.

Kes seisnud metroojaama perroonil rongi oodates, need teavad seda tunnet. Alguses vaevumärgatav kõmin tunnelis, mis järjest kõvemaks läheb, seejärel rongi ees surutav õhulaine ning siis rong ise, mis hooga mööda vuhiseb.
Ainult et siin, keset Eestimaa metsi ja rabasid, pole metroodest haisugi.

Kummaline hääl on vahepeal veelgi tugevnenud, see läheneb järve kaugeimast sopist otse sinule. Kõmin muutub nii kõvaks, et summutab inimkõne.

Ning siis - VHOOOOHHHH - kihutab müstiline heli otse jalge alt läbi, järvejääd kergelt võbelema pannes.

Ja juba liigub salapärane tümin edasi, järve vastaspoole suunas.

Sellist eriskummalist meloodiat kuuleb Eesti järvedel varakevadeti. Perioodil, mil soe päike päeval viimaseid lumeriismeid sulatab, öösel aga veel miinuskraadid valitsevad.

Pole pädevat vastust saanud, et millest taoline kummaline heli tingitud - kas soogaasidest, mis jää all liiguvad või vetevana kõhutuulest või hoopis tegu mikroskoopiliste pragudega, mis päevase sula ning öise jäätumise tõttu järvejäässe tekivad.

Endla rabas või Tudu järve ääres saab järvede laulu kuulata mõnusalt metsaonnis vedeledes (Endla metsamaja on tasuline). Heli on nii vali, et tihtipeale kipub uinumist segama. Mõnigi on kolinud seetõttu esmalt õuest ööbimast tuppa, seejärel suisa kõrvatropid valmis meisterdanud.
Parima elamuse järvelaulu kuulamiseks ning metrooefekti kogemiseks saab loomulikult aga järve keskel seistes ning "vhoooh"-idel enda alt läbi tuhiseda lastes.

Asukohad:
Tudu järv: 59.164283,26.775281
Endla järv: 58.860750,26.204645

Rohkem ideid, pilte ja kirjeldusi kodumaiste reisisihtide kohta leiab Facebookist www.facebook.com/avastaeesti  Avasta Eesti lehelt kodulehelt.  

Samal teemal

07.04.2015
Avasta Eestimaad: kust saab otsida peidetud aardeid?
31.03.2015
Avasta Eestimaad: kus asub Eesti oma peeglivabrik?
28.03.2015
Avasta Eestimaad: kust leiame jälgi sõjategevusest?
19.03.2015
Avasta Eestimaad: kevadine tiir ümber Võrtsjärve