Vladimir Putin.
Tõnis Erilaid 16. märts 2015 07:00
Mullu kevadel Krimmi Venemaaga ühendamise eel jäi väga vähe puudu sellest, et oleksime tuumaraketid sõjaks valmis seadnud, kinnitas president Vladimir Putin eile Venemaa televisioonis esilinastunud Andrei Kondrašovi filmis "Krimm: tee kodumaale". 

"Me oleks seda kindlasti teinud, kui seal oleksid sekkunud mingid võõrväed." Samas tõrjus Putin väiteid, nagu oleks Krimmi vallutamine olnud varakult ette planeeritud käik.

Käsk anti 21. veebruaril

"Me saime teada, et inimesed, kes kavandasid Ukrainas riigipööret, tahavad president Janukovõtši kõrvaldada – mitte ainult ametist maha võtta, vaid füüsiliselt kõrvaldada," räägib Putin filmis.

"Janukovõtš helistas mulle läinud aasta 21. veebruari õhtul ja ütles, et kavatseb sõita Harkivisse mingile regionaalsele nõupidamisele. Ma ütlesin talle, et Kiievist ei tohi ta mingil juhul ära sõita. Janukovõtš ütles, et mõtleb ja helistab mulle uuesti. Helistaski. Ütles, et läheb ikkagi Harkivisse ja käskis kõik korravalveüksused Kiievist minema saata. "Minu käsi ei tõuse allkirjastama käsku inimeste pihta tulistada," ütles Ukraina president ja lahkus Kiievist.

Samal ööl võttis opositsioon enda kätte presidendi administratsiooni ja valitsuse hooned ja meil tuli Janukovõtš Ukrainast ära tuua. Seda operatsiooni lõpetades ütlesin oma kaaslastele – me olime neljakesi: olukord on selline, et peame hakkama tegutsema Krimmi tagasitoomiseks Venemaa koosseisu. Me ei saa jätta sealseid inimesi natsionalistide teerulli alla. Kuid rõhutasin, et seda teeme vaid juhul, kui oleme jõudnud veendumusele, et just selline on Krimmi elanike tahe."

Putin rääkis värvikalt, kuidas tema käsk oleks jäänud täitmata, kui roheliste mehikeste valvsa pilgu all korraldatud referendumil Krimmi elanikud oleks valinud vaid suurema autonoomia Ukraina riigi koosseisus ja lükanud Venemaa abikäe tagasi, kuid varasem küsitlus näidanud, et kolmveerand Krimmi elanikest lausa unistab taasühinemisest Venemaaga.

Tuhandeid sõdureid ja soomukeid

"Me ei rikkunud roheliste mehikestega mitte mingeid kokkuleppeid. Referendumi turvalisust tagasid kohalikest elanikest moodustatud omakaitsejõud. Tõsi, nende seljataga olid meie sõdurid. Vajadusel oleksid nad appi läinud. Ukrainal oli ju Krimmis üle 20 000 sõduri. Ka Venemaal oli õigus pidada sealsetes baasides 20 000 sõjaväelast, isegi pisut rohkem. Kui liidame kokku seal olnud väed ja kõik need üksused, mis me täiendavalt Krimmi saatsime, ei tule ikkagi 20 000 kokku," väidab Putin filmis.

Tema sõnul saadeti Krimmi ka moodsaid õhutõrjekomplekse ning raskerelvastust ja soomustehnikat.

Filmi autorite meelest oli Krimmi elanike suhtumise pöördepunktiks 20. veebruar 2014. Siis olla Maidani pooldajad peatanud Krimmi naasvad autobussid inimestega, kes olid Kiievi osalenud Maidani-vastases meeleavalduses, pannud bussid põlema, peksnud inimesi kaigastega ja väidetavalt tapnud neist kaheksa. Putin ei loobu filmis juba tavapäraseks saanud süüdistusest, et Ukraina ülestõusu taga on USA. "Nemad õpetasid välja natsionaliste, treenisid nende võitlusrühmi Lääne-Ukrainas ja Poolas, osalt ka Leedus. Eesmärk oli ju riigipöördele kaasaaitamine, tegutseti jõupositsioonilt," väitis Putin, kelle meelest ei oleks Venemaad tohtinud selliste otsuste tegemisel kõrvale jätta.

Putin on gripi küüsis

Opositsiooniline telejaam Dožd kinnitas eile oma allikatele tuginedes, et president Putin põeb grippi ja on Moskvast minema sõitnud Novgorodi oblastisse Valdai kõrgustiku järveäärsesse suvilasse. Seal olevat ta olnud juba mitu päeva. Putini pressiesindaja Dmitri Peskov vastas telejaama arupärimisele: "Me ei kommenteeri ja sellega on jutt läbi."

Täna peaks Putin Peterburis kohtuma Kõrgõzstani presidendi Almazbek Stambajeviga, kuid eile teatas blogija Rustem Adagamov, et tema teada on kõigi kohtumist kajastama pidavate ajakirjanike akrediteeringud tühistatud. Peskov ruttas seda ümber lükkama, kinnitades, et akrediteeringud jagati varakult välja ja need, kes alles nüüd neist huvitusid, jäävadki ilma.

Kremli kodulehekülje andmeil õnnitles Putin eile üht Venemaa teadlast tema 85. sünnipäeval ja avaldas kaastunnet äsja surnud kirjanik Valentin Rasputini lähedastele.