Eesti uudised

5 aegumatut nippi, kuidas lastele raha väärtust õpetada (1)

Õhtuleht.ee, 14. märts 2015 13:23
Foto: MATI HIIS
Enamik vanemaid ei vaevu lapsele rahamaailmaga seonduvat seletama – tegu pole lihtsa teemaga ning paljudel vanematel võib ka endal toimetulemisega probleeme olla. Ükski vanem ei soovi siiski, et nende laps rahamurede käes vaevleb. Uuringud on tõestanud, et kui laps õpib varakult rahaga oskuslikult ümber käima, on tal tulevikus lihtsam.

1. Alusta juba varakult

2. Süsteem: 10/10/10/70

Ürita teha nii, et sinu laps ei raiskaks kõike kogutut korraga. Sellist viisi juurutades õpib laps tulevas elus elama palgapäevast palgapäevani. Kõike kulutades ei saa ju suuremat summat koguda. Üks lihtsamaid viise on õpetada lapsele selgeks 10/10/10/70 süsteem. See tähendab, et: 10 protsenti rahast hoiustad n-ö heategevuseks, 10 protsenti stabiilsuseks, 10 hädaolukordadeks ning 70 protsenti jääb kulutamiseks.

3. Juuruta tööeetikat

Lapsed peaksid varakult aduma, et laisklemine ei vii sihile ning endast tuleks anda maksimum. Hea tööeetika on kaasajal justkui doktorikraad: see on vähestel inimestel.

4. Igaühel on nn rahaiseloom

Sinu lapse "rahaiseloom" aitab aimu saada, kuidas nad oma rahaga hakkama saavad. Kulutajad raiskavad enne ja küsivad pärast, hoiustajad küsivad ja leiavad põhjuse, miks mitte kulutada. Ükskõik kumba kategooriasse sinu laps kuulub, saad aidata neil teha õigeid valikuid, et hakkama saada.

5. Sea rahalisi eesmärke

Lapsevanemana saad aidata järeltulijatel toime tulla, seda seniks, kuni sa ei tee kõike nende eest ära. Õpeta lapsele, kuidas seada eesmärke ja neid saavutada. See aitab lastel otsuseid langetada, õpetab distsipliini ja enesekindlust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee