Maailm

Boriss Nemtsovi sõber Alfred Koch peab võimalikuks, et temagi võetakse sihikule (12)

Aadu Hiietamm, 13. märts 2015 07:00
SALAKOHTUMISEL: Baierimaal elav endine Venemaa asepeaminister Alfred Koch korraldas mullu sügisel maalilise Chiemsee järve lähedal asuvas mägikülas Vene opositsiooniliidrite salakohtumise, millel osales ka Boriss Nemtsov. Pärast Nemtsovi tapmist kardab Koch (paremal) ka oma elu pärast. Foto: Facebook
Moskvas 27. veebruaril mõrvatud endine Venemaa asepeaminister Boriss Nemtsov oli Lõuna-Saksamaal elava endise Venemaa asepeaministri Alfred Kochi parim sõber. Nüüd kardab Koch oma elu pärast, vahendab Oberbayerisches Volksblatt.

Kasahstanis sündinud sakslane Alfred Koch (54) jõudis 1997. aastal töötada lühikest aega ka Venemaa asepeaministrina. President oli siis Boriss Jeltsin ja peaminister Viktor Tšernomõrdin. Viimastel aastatel on Koch karmilt kritiseerinud president Vladimir Putini režiimi. Võimalike repressioonide kartuses asus ta elama Lõuna-Saksamaale maalilise Chiemsee järve lähedale.

Salakohtumine Baierimaal

Samal teemal

Pärast Boriss Nemtsovi mõrvamist andis Koch teada, et ta organiseeris mullu sügisel Baierimaal ühes maalilises mägikülas Venemaa praeguste ja endiste opositsiooniliidrite kohtumise, millel osalesid Mihhail Hodorkovski, Boriss Nemtsov ja paljud endised valitsusliikmed. Viimaste nimesid ei soovinud Koch avaldada, sest nad elavad endiselt Venemaal.

Arutati võimalusi Putini võimu murdmiseks. Ühtlasi osales kohtumisel endine Gruusia minister ja Venemaa presidendi vaenlane Kahha Bendukidze. Viimasel olid suured plaanid, ta pidi saama juhtiva rolli Ukraina uues valitsuses.

Mõned nädalad hiljem, 13. novembril suri 58aastane Bendukidze ootamatult Londonis. Väidetavalt oli tal südameinfarkt. 27. veebruaril tapeti Moskvas Kremli vahetus läheduses Nemtsov.

Koch ei pea neid kahte surma juhuslikuks ning usub, et ka tema enda elu on ohus. Sellele vaatamata lubab ta edasi võidelda ja alati välja ütelda, mida mõtleb. "Ka siis, kui see mulle elu maksab," lisab ta.

Koch rääkis ajalehele Oberbayerisches Volksblatt, et ta kõneles Nemtsoviga telefoni teel vaid päev enne tema tapmist. "Ta ütles mulle, et kardab oma elu pärast," kinnitas Koch, kes tunneb ühisest Peterburi ajast hästi ka Putinit.

"Mõrva taga on loogika, mida lääs ei mõista. Kremli inimesed elavad teises maailmas," rõhutas Koch.

Ta selgitas, et Nemtsov oli raevuhoos öelnud kaamera ees solvavad vandesõnad Putini kohta. Pärast seda kartis ta kohtu alla andmist ja põgenes igaks juhuks Iisraeli. Kuna keegi siiski hagi ei esitanud, pöördus Nemtsov Venemaale tagasi.

Pärast Nemtsovi matust 3. märtsil lendas tema tütar Žanna Nemtsova koos emaga ajutiselt Saksamaale Kochi juurde, et end pisut koguda. Žanna on Saksamaal andnud hulgaliselt intervjuusid ja süüdistanud isa surmas otseselt Putinit või tema süsteemi. Moskvasse kavatseb ta tagasi pöörduda 15. märtsil.

"Ma olen kindel, et see oli poliitiliselt motiveeritud mõrv. Ta tapeti, sest ta oli võimukandjate vastu. See on selge. Mind paneb imestama, et on inimesi, kes ütlevad, et ta ei olnud ohtlik. Diktatuuririigis on iga teisitimõtleja ohtlik. Mida kauemaks diktaator võimule jääb, seda suurem on tema hirm," ütles Žanna (30) ajalehele Oberbayerisches Volksblatt.

Nemtsovi tütar süüdistab Putinit

Mõrva lahendamisse Putini ajal ta ei usu. "Kedagi karistatakse, kuid mitte tõelisi süüdlasi. Mul puudub meie riigi vastu usaldus, miski ei funktsioneeri ning seaduslikkusest ei ole juttugi. Mind šokeerib, kui paljud läänes seda näha ei taha ja on nii naiivsed," ütles Žanna. Isa mälestuseks tahab teleajakirjanikuna töötav sarmikas naine kirjutada tema Facebooki postitustest raamatu. Veel soovib ta, et isa saaks postuumselt Nobeli rahupreemia.

Euroopa Parlamendi saadikud võtsid eile Strasbourgis vastu resolutsiooni, milles nõutakse Vene opositsioonipoliitiku Nemtsovi mõrva sõltumatut rahvusvahelist uurimist.

Nemtsovi mõrva nimetatakse resolutsioonis Venemaa viimaste aastate tähelepanuväärseimaks poliitiliseks mõrvaks. Samas dokumendis hoiatatakse, et Kremli propaganda on Venemaad muutmas riigiks, mida iseloomustavad repressioonid, viha õhutamine ja hirm.

Tapmisnimekiri

Vene opositsiooniline ajaleht Novaja Gazeta tuli sel nädalal välja väitega, et riigis eksisteerib nõndanimetatud tapmisnimekiri, kuhu on kantud kõrvaldamisele kuuluvad opositsioonitegelased, nagu näiteks Mihhail Hodorkovski, Aleksei Venediktov ja Ksenija Sobtšak. Sobtšak ütles 3. märtsil, et pärast Boriss Nemtsovi ilmalikku leinatalitust tuli tema juurde keegi tundmatu ja ütles: "Pidage silmas, teie, Ksenija, olete järgmine!" Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas Novaja Gazeta väiteid tapmisnimekirjast absurdseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee