Foto: TIINA KĆ•RTSINI
Teet Teder 13. märts 2015 07:00
Elektrooniliselt saab hääletada nii palju kui süda lustib, aga kui annad valimisjaoskonnas paberile hääle, kaotab e-hääl kehtivuse. See tähendab, et e-häälte arv saab ainult väheneda. Kuidas on siis võimalik, et mitmel kandidaadil on e-hääli juurde tulnud?

Näiteks Ants Laaneots on saanud Tartu linnas 2017 e-häält, aga valimisringkonnas, mis koosnebki ainult Tartust, on tal 2048 e-häält. Kust tulid 31 häält? Sama lugu on Mihkel Raual, kes sai juurde 30 häält, ja Margus Tsahknal, kellele tekkis juurde 12 häält.

Nii on paljude saadikute häältesaak suuremal või vähemal määral kosunud. Tõnu Ints sai nõnda juurde ühe hääle ja rääkis sellest ka Maalehele, kes Tartu linna valimisringkonna esimehe Jüri Mölderi abiga seletust otsib. Selleks pakutakse, et keegi on e-hääletanud ja ümbrikuga eelhääletanud, aga eelhääletus on mingil põhjusel kehtetuks tunnistatud ning kirja on läinud selle hääletaja e-hääl. Küsimus on, kuidas saab teada, kelle antud paberhääl on kehtetuks tunnistatud ja kelle poolt on ta enne e-hääletanud, et see kehtivaks lugeda?

"Sellist olukorda, nagu Maalehe artiklis on pakutud, ei saa tekkida. Kui inimene on elektrooniliselt hääletanud ja ka jaoskonnas hääletanud, jääb igal juhul kehtima jaoskonnas antud hääl. Isegi kui see on kehtetu," selgitab vabariigi valimiskomisjoni nõunik Kristi Kirsberg ja kinnitab, et inimest ja tema antud häält kokku viia ei saa.

Tõnu Intsul ja teistel saadikutel, kelle hääl on jaoskonnapõhiselt ja ringkonnapõhiselt erinev, on seda seetõttu, et nende poolt on elektrooniliselt hääle andnud ka alaliselt välismaal elavad inimesed. Nende aadress on välisriigis ja neid ei saa siduda ühegi konkreetse valimisjaoskonnaga. "Kui Eestis elavate valijate hääled kuvatakse jaoskonnapõhiselt, siis alaliselt välismaal elavatel valijatel vaid ringkonnapõhiselt. Seega ei saagi jaoskonnapõhised ja ringkonnapõhised numbrid kattuda," lausub Kirsberg.

Et see selgem oleks, pakub Kirsberg, et tulevikus peaks välimaalt tulevate häälte jaoks eraldi lahtri tegema. Praegu on eraldi jaotus vaid välisriigis paberil antud häältele.

Samal teemal

Kommentaarid  (98)

TÄIS VÄRK 14. märts 2015 17:02
MILLAL KÜLL SAAME ŚELLEST PÄTI-KAMBAST LAHTI ----E-ooravatest...elektriRÖÖVturus
eleringi täävist kes pidi GAASITORUDE kaudu elektrit edastamaVABArööv terminalkaudui.
.
Krdi Reformierakondlased saaks ainult rahval naha üle körvade tömmata 14. märts 2015 06:51
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS