Eesti uudised

Inimõigusorganisatsioon: Eesti laevakaitsjad tuleb viivitamatult vabastada! (24)

Kristiina Tilk, 13. märts 2015 07:00
EESTLASTEST LAEVAKAITSJAD: Neid kiin hoides rikub ­India inimõigusi. Foto: Erakogu
Rahvusvaheline inimõigusorganisatsioon Human Rights at Sea kinnitab, et laevakaitsjad tuleb viivitamatult lubada kodumaale naasta, sest neid kinni hoides rikub India inimõigusi.

Rahvusvahelised organisatsioonid Human Rights at Sea (HRAS) ja The Mission to Seafarers (MTS) on uurinud üksikasjalikult Indias kinnipeetavate laevakaitsjate juhtumit. 35 laevakaitsjat, kelle seas 14 eestlast, arreteeriti üle-eelmise aasta oktoobris, neilt võeti ära isiklikud asjad ja dokumendid ning neil ei ole lubatud kodumaale naasta – põhjendades asja sellega, et kohus Indias on nende üle pooleli.

Samal teemal

Pikkade kuudega tekkinud küsimustele ja faktidele tuginedes leiab HRAS, et meeste kinnihoidmiseks ei ole ühtki seaduslikku alust.

"Laevakaitsjaid on peetud kinni juba üle 500 päeva. Esiteks vangla väga halbades tingimustes, siis kautsjoni vastu ja nüüd meil lihtsalt lastakse oodata oma passe. Nad said süüdistustest vabaks juba pikka aega tagasi ja nad on vaja viivitamatult lubada tagasi oma mures olevate perekondade juurde," kinnitab MTSi esindaja Ken Peters BBC vahendusel.

Eestlastest laevakaitsja Lauri ütleb, et temale andis kahe organisatsiooni teadaanne ning selle uudise rahvusvaheliseks muutumine (viidates BBC uudisele – toim) suuremat lootust natuke kiiremini koju pääseda.

Samuti viitab ta mõningatele Briti ja India ametnike omavahelistele kohtumistele, mis võivad asjade käiku veidi ehk muuta. Ootusärevust ning uut lootust on täis ka laevakaitsjate Eestis viibivad lähedased. "Me tahame teada, mida ministeerium nüüd ootab?" küsib üks lähedastest.

Mari-Liis Valter välisministeeriumi pressiosakonnast ütleb, et on vajalik ja positiivne, et erinevad rahvusvahelised organisatsioonid teemaga tegelevad ning sellele India tähelepanu pööravad, kuid olukord on jätkuvalt selline, kus otsuse anda luba kohtuvaidlusega seotud meestel Indiast lahkumiseks saab langetada ainult India kohus. "Keegi teine seda otsust paraku teha ei saa!" nendib ta.

Valteri sõnul pingutavad nii Eesti saatkond Indias kui ka välisministeerium selle nimel, et juhtum leiaks lahenduse ning kõnealune raport annab ka neile India ametiasutuste esindajatega kohtumiseks lisaargumente protsessi kiirendamiseks.

"Välisminister kõneles eelmisel nädalal veel kord laevakaitsjate juhtumist India suursaadikuga Eestis. Eile [kolmapäeval] pidasid välisminister ja parasjagu Indias visiidil viibiv Briti välisminister Philip Hammond telefoni teel nõu ja ka Briti välisminister on lubanud kohtumisel küsimuse tõstatada," ütleb Valter.

Samamoodi tõstatas välisminister laevakaitsjate küsimuse hiljutisel aasta välispoliitika arutelul parlamendi ees, öeldes, et see lahendamata küsimus on varjutamas Eesti ja India varasemaid häid suhteid.

Euroopa Parlamendi liberaalide fraktsiooni liige Urmas Paet ütleb, et Indiale peab jätkuvalt survet avaldama nii Eesti kui ka Euroopa Liit ja tõstatama teema seni, kuni juhtum on positiivselt lahenenud. "Lähiajal läheb Indiasse Euroopa Parlamendi delegatsioon. Palusin teema kohtumisel tõstatada," kinnitab Paet.

Varem on Paet koostöös fraktsiooniga esitanud Euroopa Komisjonile küsimuse, milliseid meetmeid on Euroopa välisteenistus kasutusele võtnud ja kavatseb võtta, et leida lahendusi sellele ning teistele sarnastele juhtumitele, mis seotud ELi kodanike kinnipidamisega Indias.

Paet on öelnud, et praegune olukord rikub laevakaitsjate inimõigusi – osal meestel on tekkinud tõsised terviseprobleemid ning muret tekitab ka meeste ja nende perede majandus- ja psühholoogiline seis.

"Midagi pole muutunud seni seetõttu, et India on otsustanud hoida tõkendit riigist lahkumise suhtes. Paraku pole Eesti ja Briti kodanike juhtum ainuke, kus kohtuasi pikalt venib," ütleb Paet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee