Juhtkiri

Juhtkiri | Teine sammas toidab vaid rahakeerutajaid (9)

Õhtuleht.ee, 12. märts 2015 17:08
Foto: PantherMedia / Scanpix
Riigi poolt pensionisammaste juurutamisel üles köetud ja pankade reklaamikampaaniatega omakorda võimendatud ootused hakata saama kopsakat pensionilisa on visinal kokku vajumas. Üle kümne aasta sambasse raha kogunud pensionile siirdujad ei saa teise samba mõneteisteuroste väljamaksete eest endale lubada kaugeltki sellist elustandardit, nagu kunagise pangareklaami palmisaarel hallipäine Andrus Veerpalu.

Kihutustöö oli tegelikult tulemuslik, sest pani inimesed uskuma pensionisamba abil saavutatavasse helgesse vanaduspõlve. Seda kinnitavad ka hilisemad küsitlused. Neid  kommenteerides nendivad rahandusinimesed nüüd, et inimeste ootus tulevase pensioni suhtes on ülemäära kõrge ja ebarealistlik.

Samal teemal

Nii tekib loogiline küsimus – kas selleks, et maksta esimese samba põhipensionile lisaks mõniteist eurot teisest sambast, on ikka vaja käigus hoida sedavõrd suurt ja kohmakat mitmeastmelist süsteemi, mis sööb ära märgatava osa pensionikoguja säästudest? Süsteem on kahtlemata kasulik pensionifondidele ja kindlustusseltsidele. Kuid sambaga vabatahtlikult liitunul ja seaduse järgi sunniviisil liidetul jääb mulje, et esikohal on nende rahakeerutajate enda, aga mitte tulevase pensionisaaja huvid. Miks muidu peab inimene pensionile jäädes mitmekümne aasta vältel jõuetult pealt vaatama, kuidas inflatsioon tema niigi vaevaga kogutud raha kindlustusseltsi pangakontol ära sööb?

Vähim, mida riik ses asjas teha saab, on anda inimestele võimalus pensionile jäädes soovi korral raha pensionifondist korraga välja võtta. Pole mingit põhjust eeldada, et kõik meist vajavad riigi ettehooldust ning et vaid riik suudab õigesti otsustada, kuidas me oma raha kasutada tohime. Tänapäeva pensionär võib ju tahta osta endale vanaduspäeviks sobivama eluaseme või kolida Veerpalu naabriks palmisaarele. Miks peaks ta siis võtma pangalaenu, kui tal on vajalik summa pensionikontol juba olemas?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee