Eesti uudised

Ladõnskaja riigikogus, Sester väljas ja vastupidi… ja siis jälle vastupidi (13)

Teet Teder, 12. märts 2015 07:00
Malle PärnFoto: Teet Malsroos
Riigikokku valitud Viktoria Ladõnskaja: ma tahan nüüd ainult magada.

Eile loeti juba kolmandat korda üle Sven Sesteri ja Viktoria Ladõnskaja hääled ja riigikokku pääseb ikkagi Ladõnskaja. Mis meie häälte lugemisega toimub ja kas parlamendis on inimesi, kes seal olema ei peaks?

Samal teemal

Valimiste ööl kokku loetud hääled andsid IRLi saadikule Viktoria Ladõnskajale põhjust pidutsemiseks. Ta sai saagiks 1395 valija hääle ja pääses ühehäälelise enamusega parteikaaslase Sven Sesteri ees riigikokku. Järgmisel päeval olukord muutus, sest hääled loeti üle ja nähti, et Ladõnskaja on ekslikult saanud kaks teenimatut häält – ennist kirja läinud kaks häält muudeti kehtetuks. Ühel sedelil polnud templit ja teisel oli valija oma numbri maha tõmmanud ja uuesti kirjutanud.

Häälte kolmandat korda lugemiseks kulutati eile kaks ja pool tundi. Tulemus – Ladõnskaja hääled jäid muutmata, saagiks 1393 häält, aga nüüd kaotas kaks häält Sven Sester ja riigikokku pääses Ladõnskaja. Kolmas lugemine tõi koguni seitse muudatust, mille hulgas sai kaks häält juurde ka Edgar Savisaar. Eile õhtuks oli Ladõnskaja vintsutustest läbi nagu Läti raha. Kell 19.30, kui isegi lasteaialapsed ei mõtle unne heitmisele, tahtis Ladõnskaja vaid magada. "Ma olen väga väsinud. Poolteist nädalat on olnud väga pingeline aeg ja nüüd tahaksin natuke magada," ütles Ladõnskaja, värske riigikogu liige.

"Ma olen väga läbi."

Kuigi Ladõnskaja sai parlamenti, ei ole tema meel rahul – kolm korda loeti hääli ja kolm korda saadi erinev tulemus. Mis häältelugemine see on? "Kui ma läksin ülelugemisele, siis ma lootsin, et numbrid jäävad samasuguseks. See tõestaks, et viimane number on korrektne. Tahtsin vaid teooriaid, miks minuga nii juhtus, et hääled hiljem ümber muudeti, ümber lükata ja tõestada, et kõik on aus. Aga nüüd on näha, et see süsteem vajab ikkagi läbimõtlemist ja täiendamist. Seitse parandust ei ole normaalne."

Parlamendiliiget Ladõnskajat muudatus ei rõõmustanud. "Sest kui järjekordsel häälte ülelugemisel tehakse seitse muudatust, siis see ei rõõmusta mind kui valijat ega mind kui kandidaati," ütles Ladõnskaja ja nimetas Postimehele antud intervjuus kolmandal häälte lugemisel ühe või teise numbri dešifreerimist ametnike omaloominguks.

Tallinna valimiskomisjoni esimees Toomas Sepp nimetab muudatusi inimlikeks eksimusteks.

Inimlik eksitus

"Mõnel juhul on tegemist inimliku eksitusega, mis ei tulnud välja ka häälte ülelugemisel. Kahel puhul on jäetud märkamata, et kandidaadi number ei olnud õiges kohas, see oli kirjutatud välisküljele. Need loeti kehtivaks. Ühel juhul oli tunnistatud kehtetuks sedel, kus välisküljel oli pitsat poolik. See ei ole veel kehtetuse aluseks. Inimlikud eksitused," seletab Sepp.

"Kas eksitusi ja tõlgendamisi on liiga palju või vähe, see on kellegi teise otsustada, mina seda väga suureks probleemiks ei pea. Vigu tuleb igaühel ette, aga loomulikult saame olla täpsemad," ütleb Sepp.

Paljudes erinevates hääletustulemustes poliitikavaatleja ja endine riigikogulane Ott Lumi ütleb, et oli loogiline, et Ladõnskaja häälte ülelugemist nõudis. "Tõsi on, et huvitaval kombel kerkib see järeldus, et paberhääletusel valija tahte selguse mõttes on e-hääletamisega võrreldes olulised puudujäägid. Sageli on valija tahe sedeli pealt, nagu praegune juhtum näitab, keeruline tuvastada. Ja lõplikuks tuvastamiseks korduvlugemine ongi see meetod. Valimistulemuste selguse mõttes plusspunkt e-valimistele," kiidab Lumi elektroonikat.

Väljajäänu: loodetavasti tulemusi ei võltsitud

Ühe väikebussi täie inimeste hääli (16) jäi puudu, et EKRE kandidaat Malle Pärn pääsenuks riigikokku. "Kaklema ma sellepärast kellegagi ei lähe, see pole mu loomuses. Aga ebaõiglane on see küll," ütleb Pärn.

"See oli tõesti päris kummaline juhtum," hindab ta Ladõnskaja ja Sesteri häältelugemiste erinevaid tulemusi.

"Ma ei tea, kuidas see häältelugemine käib, neid lugejaid on seal ju mitu, nad saavad omavahel tulemust kontrollida. Ja loodetavasti mitte tulemust võltsida. Kui ikka mitu inimest järjest ühes ruumis loevad sedelid üle, siis peaks küll saama õige tulemuse," räägib Pärn.

Vabariigi valimiskomisjon: vigu tuleb ette

Sven Sester: "Ma ei hakka midagi protestima."

Riigikogukohast ilma jäänud Sven Sester end morjendada ei lase. "Mida rohkem hääli loed, seda vähemaks läheb hääli," naerab Sester.

"Mul on hea meel selle üle, et Viktoria Ladõnskaja on nii IRLi kui kogu Eesti poliitika jaoks uus ehe leid. Ma olen väga positiivne, et Viktorial on nüüd võimalus paremini IRLi poliitikat ellu viia ja ma olen alati öelnud, et see, kes saab rohkem hääli, see peab olema parlamendis. Ma ei hakka midagi protestima, las olla nii nagu on," ütleb Sester.

"Ma oleksin silmakirjalik, kui ütleks, et ei teinud kampaaniat selle nimel, et seda mandaati ka teostada, aga alati on asjal ka teine külg ja see on see, et Eesti poliitikasse on tulnud uus ja ehe inimene."

Praegu jätkab Sester IRLi liikmena koalitsiooniläbirääkimisi ja esialgu ei oska ta öelda, mida nüüd edasi tegema hakkab, kui parlamendikohast on ilma jäänud.

Samal teemal

11.00.2016
Yana Toom: usun meelsasti, et Viktoria puudumine vastuvõtult rikub Ilvese tuju kogu õhtuks
09.03.2015
Mida arvavad Seederi väljaütlemisest "parem olla meestega koalitsioonis kui naistega opositsioonis" Aunaste ja Ladõnskaja?
17.02.2015
Koalitsioonikõnelused: tuumküsimuste otsustamisega alustatakse homme
17.02.2015
Sester: ma ei loobunud vaidlusest raha pärast!