Vladimir Putin vasakul.Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 12. märts 2015 07:00
Venemaa president Vladimir Putin jätab ära 12.–13. märtsile planeeritud visiidi Astanasse, kus ta pidi kohtuma Kasahstani presidendi Nursultan Nazarbajevi ja Valgevene riigipea Aljaksandr Lukašenkaga, vahendab agentuur Interfax Kremli pressiesindajat Dmitri Peskovi.

Pressiesindaja sõnul leppisid kolme riigi liidrid kokku, et kohtumine lükatakse mõne päeva võrra edasi. Peskov ei põhjendanud, miks kohtumine edasi lükkub, kuid agentuuri Reuters anonüümsust palunud allikad Astanas teatasid, et Putin on haigestunud.

Tasub meenutada, et eelmisel sügisel spekuleerisid lääne meediaväljaanded, et Putin on raskelt haige ja põeb vähki. Mitu ajalehte püüdis Putini surmahaigusega seletada tema viimaste kuude välispoliitilist agressiivsust. Samas rõhutati, et see on spekulatsioon. Peskov lükkas tookord need kuulujutud ümber. "Ärge oodake, pipart neile keele peale. Kõik on normaalne," vahendas Itar-Tass Peskovi sõnu.

Taas tuli Putini tervis jutuks veebruari algul. Siis levis massiteabevahendites kulutulena ajalehes USA Today vahendatud uuringus sisalduv teooria, et Venemaa presidendil on Aspergeri sündroom, mis mõjutab kõiki tema otsuseid. Uuringu tellis USA kaitseministeerium ja see pärineb 2008. aastast. Asbergeri sündroom on autistlik häire, millele on iseloomulikud raskused sotsiaalses suhtlemises ning stereotüüpsed püsivad, korduvad, sihitud, rituaalsed huvid ja tegevused. Kremli pressiesindaja Peskov ütles siis, et uudis Putini psüühilisest haigusest on rumalus, mis ei vääri kommentaari.