Juhtkiri

Juhtkiri | Valimiste korraldaja ehmatav praak (19)

Õhtuleht.ee, 11. märts 2015 18:08
Foto: Teet Malsroos
Kui Viktoria Ladõnskaja poleks oma valimistulemust protestinud ja nõudnud veel kord sedelite ülelugemist, elaksime kõik õndsas usus, et valimisi korraldav keskkomisjon on oma tööga hästi toime tulnud.

Ladõnskaja ja Sven Sesteri häälte kolmandal ülelugemisel muutus jällegi jõudude vahekord ning riigikokku pääseb ikkagi Ladõnskaja. Sester kaotas kaks häält. Juhtum näitab, et oma õiguste eest tuleb seista ja tuleb olla selles järjekindel. Tallinna valimiskomisjon ei näinud esialgu häälte ülelugemisel mõtet ning oli sunnitud seda tegema alles pärast keskkomisjoni korraldust. Nii võis jääda mulje, et Tallinna komisjon polnud tõe väljaselgitamisest huvitatud. Sellist kangekaelsust on raske mõista: valimiskomisjoni esimees peaks ju ometi teadma, et hääli lugedes ei saa anda stiilipunkte ning sooritust loominguliselt tõlgendada. Arvepidamine peab peensusteni klappima.

Samal teemal

Tallinna valimiskomisjoni esimees põhjendas häälte lugemisest keeldumist sellega, et järgitud oli kõiki protseduurireegleid. Ometi tuli 3000 sedeli ülelugemisel ilmsiks tervelt seitse viga. See tähendab omakorda, et nii hääletamisel kui ka häältelugemisel pole protseduurireeglid tüliks olnud. See kivi ei saa minna kellegi muu kui valimiste korraldaja kapsaaeda.

Kui pääsu riigikokku otsustab vaid üks hääl ning see hääl on kaotsi läinud ametniku lohakuse tõttu, siis ei ole valija tahet arvesse võetud. Selline olukord on aga täiesti lubamatu.

Kuidas on võimalik, et kolm ülelugemist andsid ühes ringkonnas kolm eri tulemust? Vabariigi valimiskomisjonil tuleb siin anda avalikkusele mõistlik selgitus. Peame ühinema ka Ladõnskaja esitatud küsimusega – kas saab kindel olla, et valimissedeleid ei rikutud juba pärast häälte esimest ülelugemist? Seegi ei ole kiuslik urgitsemine pisiasjade kallal, vaid valimiste usaldusväärsuse seisukohalt põhimõttelise tähtsusega küsimus.

Kui 3000 hääle kolmandal ülelugemisel avastati seitse viga, siis valimas käinute üldarvule ülekantuna tähendaks see kogu Eestis teoreetiliselt üle tuhande vea. Neid, kes suhteliselt napilt riigikogu ukse taha jäid, on teisigi. Kas nüüd peaks vabariigi valimiskomisjoni usaldusväärsuse ja ausa mängu nimel kõik hääled uuesti üle lugema?

Samal teemal

17.03.2015
Sester: ma ei loobunud vaidlusest raha pärast!
12.03.2015
Ladõnskaja riigikogus, Sester väljas ja vastupidi… ja siis jälle vastupidi
11.03.2015
Seisukoht | Ämber häältega