Eesti uudised

Riik ei suuda vähihaigele mehele ravimit soetada – käibemaksu aga võtab annetatud rohu pealt küll! (142)

Kristiina Tilk, 11. märts 2015 07:00
LOOTUSRIKAS: Kui fond poleks Alarile vastu tulnud, poleks ta samuti elule alla ­vandunud, kuid tänu annetuste toele on hing suuremat lootust täis. Foto: ALDO LUUD

"Olen optimistlik inimene ja poleks ma ravimit saanud, siis mis seal ikka – oleksin lihtsalt natuke varem inglite juurde läinud. Ega keegi meist ei jää igaveseks siia maa peale," ütleb mees, kelle viimane elulootus on Tallinna kesklinnakorteri hinda maksev ravim, mille ostu riik aga ei rahasta.

Esmaspäevane Eesti Päevaleht kirjutas loo melanoomi põdevast Alarist, kelle kõik ravikindlustuse hüvitatavad ravivõimalused olid ammendunud. Prooviti eri raviviise, kuid elukas, nagu Alar oma melanoomi nimetab, tõrjus kõik kõrvale.

Siis aga leidis Alari raviarst veel ühe lootuskiire – ravimi Yervoy, mis maksab üle 160 000 euro. Kokku neli annust iga kolme nädala tagant. Haigekassa seda ostu aga ei rahasta ja siiani ei ole ükski Eesti patsient suutnud seda ka ise välja osta.

"Mina teadsin algusest peale, et minul sellist raha kuskilt endal võtta ei ole," ütleb Alar ja lisab, et ühes arstiga hakati muidugi võimalust raha leidmiseks otsima.

Toetuse saamiseks tegi Alar avalduse SA-le Hille Tänavsuu Vähiravifond Kingitud Elu, mis toetabki just neid inimesi, kelle ravimist riik kulutõhusaks ei pea.

"Mõtlesin, et miks mitte see avaldus kirjutada, kaotada polnud ju midagi," räägib Alar. Kui selgus, et fondi vastus on positiivne, kasvas ka mehe usk tervenemisse: "Ega ma ju ei tea veel, kuidas ravim mõjub – seda näitab ainult aeg, aga kui sain teada, et nad mind aitavad, oli lootus muidugi suurem."

Enne seda, kui annetustel tuginev fond alustas Alari toetamist, olid nad toetanud 12 inimese vähiravi kogusummas ligikaudu 80 000 eurot.

Nii fondi loojat Toivo Tänavsuud kui ka Alarit teeb nukraks tõsiasi, et ehkki fondilt saavad abi need, kelle puhul riik ei pea ravimi finantseerimist kulutõhusaks, siis vabatahtlike annetajate ning haige pereliikmete säästude eest soetatud ravimi 9%line käibemaksutulu potsatab ikkagi riigi taskusse.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15.05.2015
Vähiravifondi "Kingitud elu" talgutel annetati nädalaga üle 44 000 euro
06.05.2015
Heategevusliku rõivakollektsiooni müügist 15% läheb vähihaigete toetuseks

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee