Eesti uudised

Valimiskomisjon jättis Ladõnskaja kaebuse rahuldamata, aga hääled tuleb uuesti üle lugeda (19)

Teet Teder, 11. märts 2015 07:00
JUHHUU! Viktoria Ladõnskaja oli üliõnnelik, kui Alo Heinsalu kuulutas, et parteiliikmetest Sesteri ja Ladõnskaja hääled loetakse uuesti üle. Foto: Arno Saar
Nii nagu Tallinna valimiskomisjon, jättis ka vabariigi oma riigikogu uuest koosseisust ülinapilt välja jäänud Viktoria Ladõnskaja kaebuse rahuldamata. Ainult selle vahega, et hääled tuleb ikkagi üle lugeda.

"Mul on hea meel, et lõppude lõpuks saab punkti panna," ütleb Ladõnskaja, kellel komisjoni otsust kuuldes silmad korraks märjaks läksid.

"Olukord ei ole üldse minu jaoks nii lihtne. Muidugi olen emotsionaalne. Ühel päeval olen riigikogus sees, teisel päeval ei ole. Kas või täna (teisipäeval) hommikul helistasid valijad ja küsisid, et äkki minu sedel oli problemaatiline, äkki ma peaks kuskile välja tulema."

Ladõnskaja ütleb, et ta ei taha sugugi vaielda, aga vajab tõestust, et kõik oli aus ja et ta saaks seda ka oma valijatele näidata. "Mul on ülihea meel, et komisjon nii otsustas," lausub ta.

"See on muidugi kahe otsaga asi, et kui sealt tuleb veel midagi, siis kas ma tunnen rõõmu? Pigem ma loodan, et nad saavad tõestada seda tulemust, mis praegu on, siis enam kahtlust ei ole."

Kui valimispäeva õhtul selgusid esialgsed valimistulemused, sai Ladõnskaja 1395 häält ja samas ringkonnas kandideerinud Sven Sester 1394 häält. IRL sai ühe mandaadi ja 1. märtsi seisuga sai võidu Ladõnskaja.

Päev hiljem loeti hääled teist korda üle ja selgus, et üks sedelitest oli pitsatita ja ühel sedelil oli number parandatud. Tulemus – mõlemad loeti kehtetuks. Seega kujunes Ladõnskaja häälte arvuks 1393 häält, Sesteri hääled jäid samaks ja riigikokku pääses just tema.

Ladõnskaja esitas 6. märtsil kaebuse ja taotles häälte ülelugemist.

"Olukord minu ümber on tekitanud teooriaid ja küsimusi nii eesti kui eriti vene meedias," ütles Ladõnskaja enne otsust valimiskomisjonile. "Kuivõrd ausalt loeti minu häältesaaki?"

Tallinna valimiskomisjoni esimees Toomas Sepp ei nõustunud hääli uuesti üle lugema ja põhjendas otsust ka vabariigi valimiskomisjonile.

"Kui pitsat oli puudu, on see kehtetu, see on seaduses ja kohtulahendites kirjas. Kui number on soditud, ka see on kehtetu. Numbrid ei tohi olla soditud. Kuidas just nüüd ja kuidas just kaks häält, aga elus võib nii juhtuda. Kui seaduses oleks kirjas, et kui häälte vahe on väike, siis oleks meil võimalus kaaluda uuesti lugemist. Meil ei ole ühtegi õiguslikku alust uuesti lugemiseks. Saan aru kandidaadist ja valijatest," rääkis Sepp.

"Kui vabariigi valimiskomisjon arvab teisiti, siis Tallinna valimiskomisjon seda ka teeb. Me ei karda häälte ülelugemist, see ei ole probleem. Me ei ole kellegi vastu isiklikult, lähtusime ainult seadustest."

Vabariigi valimiskomisjoni ühehäälne seisukoht oli: Ladõnskajal on õigus komisjoni peale kaevata, Tallinna valimiskomisjon ei ole seadust rikkunud, aga et tagada usaldus, ausus ja kindlus avalikkusele, tuleb hääled veel kord üle lugeda. Ladõnskajal tuli klomp kurku.

Tallinna valimiskomisjon loeb hääled uuesti üle täna kell 11 linnavalitsuse saalis. "Olge palun ise kohal ja võtke kaasa, keda tahate. Vaatame kõik ükshaaval üle," ütles Sepp Ladõnskajale.

Samal teemal

12.02.2015
Ladõnskaja riigikogus, Sester väljas ja vastupidi… ja siis jälle vastupidi
11.02.2015
Sester Ladõnskaja riigikogusse pääsemise üle õnnelik: Eesti jaoks uus ehe leid on saanud rahva mandaadi
11.02.2015
FOTOD JA ÕHTULEHE VIDEO | HÄÄLED LOETI ÜLE: Viktoria Ladõnskaja pääses napilt riigikogusse!