HELDE TOETAJA: Väino Kaldoja koos abikaasaga tänavusel presidendi vastuvõtul. Kuigi Kaldoja on IRLi ja Reformierakonda aktiivselt toetanud, ei kuulu ta ühtegi parteisse.Foto: MATI HIIS
Karoliina Vasli 11. märts 2015 07:00
Reformierakonda ja IRLi rahastanud Väino Kaldoja kasutütar ja tolle sõbranna tegid kopsaka annetuse Vabaerakonnale. Tütar kinnitab, et raha tuli küll pere ühiskassast, kuid annetus näitavat ikka tema ja sõbranna, mitte kasuisa vaateid.

Mercedeseid müüva Silberauto juht ja omanik Väino Kaldoja on üks neist suurettevõtjatest, kes igal aastal parteidele annetusi teeb.

Ta toetab Reformierakonda ja IRLi. Mullu sai esimene neist 20 000 ja teine 10 000 eurot. 2013. aastal said mõlemad parteid 10 000 eurot.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni andmetele tuginedes jääb silma tõik, et mullu 24. novembril tegid Vabaerakonnale annetuse Kaldoja kasutütar Karmita Tolm ja tema sõbranna Angela Jõeorg. Mõlemad annetasid 2500 eurot.

Õhtulehel tekkis küsimus, miks otsustasid neiud parteid toetada ja kust raha pärit on.

"Annetuse tegin, aga ma ei taha seda kommenteerida," ütleb fotograafina leiba teeniv Jõeorg napilt ja lõpetab telefonikõne.

Uue kõne peale jääb ta vastus samaks: "Ei kommenteeri."

Kaldojat ei õnnestu tabada. Tema sekretär kuulab küsimuse ära ja lubab ajakirjaniku kontakti talle edastada, ent mingit vastust Kaldojalt ei järgne.

Viimaks selgitab tema kasutütar tausta."Mina ja minu lähedased on toetanud aja jooksul väga paljusid inimesi väga erinevatel põhjustel ja viisidel. Otsused, kes ja kuidas seda teeb, on tekkinud tavaliselt perekonnaringis. Ka antud juhul otsustasime, et toetame väga entusiastlikke tuttavaid nende tegevuses," märgib Tolm.

"Arvan, et südamest oma ajast ja laiema üldsuse eest panustavaid inimesi võiksid toetada laiem ringkond kui praegu. Nagu eelnevast lähtub, kehtib see jutt ka Angela kohta."

Tolmu sõnul pole Angela küll nende sugulane, kuid temagi kuulub pereringi.

Raha päritolu kohta ütleb ta: "Selle üle ei maksa teil muret tunda, ei ole tegu plastikkottides tassitava kaubaga, vaid meie pere ametlike vahenditega kohalikus pangas."

Aga kelle raha see ikkagi on? Kas teie ja Angela? Või mõne teise sugulase, näiteks Väino Kaldoja raha?

"Mis puutub Väino Kaldoja isikusse, siis jah, tema on meie perekonna pea ja ilma temata oleks selliseid asju väga raske isegi ette kujutada," sõnab Tolm.

"Kahjuks on meil elus igaühel omad põhimõtted ja nägemused ning need ei pruugi alati ühtida. Siit ka tulem, miks meie, aga mitte tema."

Küsimuse peale, miks ei teinud koguannetust üks inimene ehk tema või Angela, kostab ta:

"Võib ju aru saada, et tegemist on täiesti uue parteiga meie ühiskonnas ja vast kõik inimesed, kes mingilgi põhjusel näevad vajadust või võimalust teda sünnihetkel toetada, sooviksid oma nime seal ka jäädvustada. Siit ka mõte seda koos teha."

Vabaerakonna tegevjuht Margus Maidla ütleb, et erakonnal ei ole otseseid ja/või ametlikke kontakte Väino Kaldoja või tema perekonnaga.

"Kuid olime kursis, et annetus tuli perekond Kaldojalt. Annetus tuli sihtotstarbelisena professor Jüri Saare valimiskampaania toetuseks," lausub ta.