Juhtkiri

Juhtkiri | Rohkem ametnikke, rohkem uusi büroosid (4)

Õhtuleht.ee, 10. märts 2015 17:13
Foto: RKAS
Eesti riik veab iseennast korraga kahte suunda. Ühelt poolt räägitakse soovist vähendada ametnike arvu, teisalt aga vajadusest leida sadu ja tuhandeid uusi. Rahandusminister Maris Lauri sõnul peaks riik kärpima 500 riigipalgalist töötajat aastas. Samal ajal näeb ainuüksi tööhõivereform ette 500 ametniku palkamist töötukassasse. 2018. aastaks, Eesti eesistumisajaks Euroopa Liidus tuleb leida 1000 kompetentset ametnikku nii Euroopasse kui ka Eestisse. Nii tundub küsitav, kas riik tegelikkuses ikka suudab ja tahab 30000-liikmelist ametnikearmeed vähendada.

Riigireformi eestkõneleja Jüri Raidla on pakkunud, et ametnike hulk võiks väheneda 15%, riigikontrolör Alar Karise hinnangul tähendaks see 300 miljoni euro suurust kokkuhoidu. Silmas tuleb pidada sedagi, et väheneva rahvastikuga riigile on püsiva ametnikearmee ülalpidamine järjest rängem koorem, töövõimelised inimesed aga kipuvad Eestist lahkuma.

Samal teemal

Peale riigi keskmisest veerandi võrra kõrgema palga hellitab riik ametnikke uute moodsate bürookompleksidega. Hiljuti kolis maksuamet uude büroosse Ülemistel, pisut varem sai uue maja statistikaamet. Laialdasest avalikust kriitikast hoolimata hakkab riik kohe lammutama rahandusministeeriumi hoonet, et rajada selle asemele superministeeriumi kaksiktornid.

Väikese riigi ja eriti e-riigi jaoks tundub raha massiivne betoonivalamine innovatiivsete lahenduste kasutuselevõtu ja inimjõusse investeerimise asemel kohatu gigantomaaniana. Kui riik ja teenused kolivad internetti, siis võiks ka riik loobuda suurtest büroodest, innustada kodustöötamist ning rajada pankade kombel näiteks kaubanduskeskuste juurde kodanike vastuvõtuks teeninduskeskused (küllap nüüdisaegsed turvalahendused hoolt kannavad, et tavakodanik ametnikku häirima ei pääseks!).

Masu ju sundis otsustajaid loobuma ERRi kaks miljardit krooni maksma kavandatud kristallpaleest. Nüüdki tuleb küsida: kui rahandusministeerium mahub superministeeriumi superhoone kavandatavaks ehitusajaks (paar aastat) töötama maksuametist vabanenud asenduspindadel, kas siis uut hoonet on üleüldse vaja?

Kui ametnike arv peab vähenema, siis peab vähenema ka vajadus uute töölaudade, tugitoolide ja bürookomplekside järele.

Samal teemal

17.12.2015
Jevgeni Ossinovski: "Kõige odavam ravi on olemata jäänud haiguste ravi."
13.03.2015
Arhitektid: kas superministeeriumi ehitajal lubatakse autoriõigusele vilistada?
10.03.2015
Küsimus | Miks rahandusministeeriumi hoone lammutatakse?
09.12.2014
Juhtkiri | Ametnikud veskikivina maksumaksja kaelas