Maailm

Opositsioon: Nemtsovi mõrva jäljed viivad Kadõrovi kabinetti (25)

Aadu Hiietamm, 10. märts 2015, 07:00
PEAB PUTINIT VASTUTAVAKS: Vene opositsionäär Ilja Jašin leiab, et Boriss Nemtsovi mõrvast sai enim kasu Venemaa president Vladimir Putin (väikesel pildil) ning ta tuleks vähemalt tunnistajana üle kuulata. Foto: Ria Novosti
Vene võimud pidasid eile kinni veel kaks tšetšeeni, keda kahtlustatakse seotuses Boriss Nemtsovi mõrvaga. Sellega tõusis vahistatute arv seitsmele. Vene opositsionäär Ilja Jašin ütles intervjuus veebiajakirjale Spektr, et uurijate töö edust on veel vara rääkida. Ta rõhutas, et tunnistajana tuleks kindlasti ära kuulata ka Venemaa president Vladimir Putin.

Seitsmest vahistatud tšetšeenist tunnistas osaluse Boriss Nemtsovi mõrvas üles esialgu üks mees – Zaur Dadajev. Väidetavalt oli just tema see, kes 27. veebruari hilisõhtul Kremli lähedal Nemtsovi selja tagant tulistas.

Tšetšeenia juht Ramzan Ka­dõrov iseloomustas Dadajevit kui vaprat sõjameest ja tõelist Venemaa patriooti, kes teenis aastaid Tšetšeenias sisevägedes ja keda on palju kordi autasustatud.

Jälle Charlie Hebdo?!

Samal teemal

Vene meedia andmetel põhjendas Dadajev Nemtsovi tapmist viimase ebameeldivate ütlustega moslemite, nende religiooni ja prohvet Muhamedi kohta. Tšetšeenia juhi Kadõrovi sõnul on Dadajev sügavalt usklik inimene, kes oli nagu kõik moslemid sügavalt rabatud Prantsuse satiiriajakirja Charlie Hebdo tegevusest ja samuti kommentaaridest, millega toetati karikatuuride avaldamist.

Tasub meenutada, et juba järgmisel päeval pärast Nemtsovi tapmist teatas Venemaa uurimiskomitee esindaja Vladimir Markin, et mõrva taga võivad

olla islamiäärmuslased, sest Nemtsov kaitses pärast Charlie Hebdo toimetuses 7. jaanuaril korraldatud veresauna ajakirja liini ning rõhutas, et tapmine on ka koraani järgi raske patt ning toimunud terroriaktil puudub õigustus. "Kui mõned kirjutavad, et karikaturistid on ise süüdi, sest nad mõnitasid prohvet Muhamedi, siis nad õigustavad tapmist," rõhutas Nemtsov 9. jaanuaril.

Nemtsovi võitluskaaslast Ilja Jašinit jutud Nemtsovi mõrvamisest usulistel põhjustel ei veena. Ta ütles veebiajakirjale Spektr antud intervjuus, et tema jaoks on endiselt peamine versioon eriteenistuste osalemine mõrvas, sest enim sai Nemtsovi surmast kasu Vladimir Putin. "Seetõttu tuleb temagi vähemalt tunnistajana üle kuulata. Ma ei saa teda süüdistada otseselt, ei ole teada, kes andis käsu, kuid on ilmselge, et käsuandjat tuleb otsida võimu juurest," arutles Jašin.

Tapmist planeeriti hoolikalt

Ta rõhutas, et tuleb leida tapmise organiseerijad, sest muidu ei saa rääkida õiglasest kohtupidamisest. "Praegu tundub, et kogu aur pannakse täideviijate karistamisele, on nad siis reaalsed mõrvarid või mitte. Kui tellijaid vastutusele ei võeta, siis ei ole kahtlust, et poliitilised mõrvad Venemaal jätkuvad, sest Nemtsovi maha lasknud inimesed usuvad oma karistamatusse," arvas opositsioonipoliitik.

Arvestades, et Dadajev kuulus pataljoni Sever, mis allub Kadõrovi lähimale abilisele Alimbek Delimhanovile, siis viivad mõrva jäljed Jašini sõnul Groznõisse Kadõrovi kabinetti. "Sel juhul jääb lahtiseks küsimus, kas see oli Kadõrovi eraalgatus või kooskõlastati see Putiniga," lisas Jašin.

Ta ei teadnud intervjuu andmisel veel, et Putin autasustab järgmisel päeval ehk siis eile Kadõrovit "tööedu, aktiivse ühiskondliku tegevuse ja kohusetundliku töö eest" Austuse ordeniga.

Nemtsovi tütar: mõrva eest vastutab Putini süsteem

Boriss Nemtsovi tütre Žanna Nemtsova (30) on kindel, et isa tapeti sellepärast, et ta oli Kremli vastu.

Nemtsova oli kutsutud Saksa telekanali Das Erste saatesse "Putini Venemaa – teel diktatuurile?". Ta ütles pühapäeva õhtul otsesõnu, et Venemaa valitsus vastutab isa surma eest. Kas või juba seetõttu, et mõrvas osalemise üles tunnistanud Zaur Dadajev töötas Tšetšeenias siseministeeriumi alluvuses.

"Minu isa arvas, et teda võidakse vanglasse panna, kuid mõrvaga me ei arvestanud," ütles Nemtsova. Mõrvaloo lahendamisse puudub tal usk. "Kedagi kindlasti karistatakse, kuid mitte neid, kes on tõelised süüdlased," arvas Nemtsovi tütar.

Nemtsova rõhutas, et Venemaal juba valitseb diktatuur ning see häbematu mõrv tähendab, et võimukandjad astusid üle punase joone. Ta lisas, et isa oli viimased kümme aastat Venemaal tugeva surve all, kogu meediamaastik oli tema vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee