Eesti uudised

TÖÖPORTAAL: ettevõtted ei häbene enam palgast rääkida (31)

Juhan Haravee, 10. märts 2015, 07:00
 
Miks peetakse tasemel müügijuhi otsingul vajalikuks avalikult ära märkida tulevane palk, kui mõne muu ala asjatundja puhul seda kohe kindlasti ei tehta? Avalik palganumber on müügitöö omapära, leitakse CV Keskuses.

Palkade avalikustamisel on oma plussid ja miinused, mille üle on aastaid vaieldud. Ühelt poolt arvatakse, et palkade avaldamine võib mõjuda tööturule tervendavalt, muutes seda läbipaistvamaks. Kaugeltki pole tähtsusetu, et nii väheneks palgalõhe meeste ja naiste vahel. Kui aga palganumbrid on kõigile teada, siis tekib kadedus ja töötajate üksteisele viltuvaatamine võib mõjutada halvasti nii mõnegi ettevõtte tööõhkkonda, väidavad vastu avalikustatud palkade vastased.

Vaidlusi kõrvale jättes – tööportaalidepidajad on juba märganud, et vähemalt need firmad, mis agaralt töötajaid otsivad, ei kipu enam pakutava teenistuse suurust salgama. Näiteks CV Keskusest antakse teda, et möödunud aastal kasvas avaliku palgaga töökuulutuste osakaal varasemaga võrreldes koguni 37 protsenti.

Kõrge palk meelitab müügitööle

CV Keskuses koostatud edetabeli tipust võib leida eeskätt mitu müügivaldkonnaga seotud pakkumisi, mis viitab sellele, et hea müügispetsialist on tööturul endiselt kõrgelt hinnatud.

Samal teemal

Avaliku palganumbriga ametite edetabelist leiab ka kuus infotehnoloogia-, viis ehitus-, neli tootmis- ja kolm transporditegevusega seotud pakkumist. Samuti on neid sinna mahtunud finantsalalt, toitlustusettevõtteist, meditsiinialalt, põllumajandusest ning isegi personalitöö on nüüd hinnas.

Edetabelisse mahtuvad palganumbrid jäävad vahemikku 1400–4000 eurot.

"Müügitööd peab iga tööandja väärt kogemuseks ka mitmes teiseski valdkonnas, sest see näitab suurepäraselt kandidaadi pingetaluvust ja ambitsioonikust," ütleb CV Keskuse turundusjuht Henry Auväärt. "Müügivaldkonnas sõltub palgatase suuresti töötaja oskustest ja teotahtest ning palgapiir ulatub üsna kõrgele. Et müügitöö nõuab töötajalt suurt eneseületamist, on avalik palganumber ka selle ala omapära."

Nii nagu on müügivaldkonnale omane palganumbrit avaldada, valitseb mitmel teisel alal Auväärti sõnul aga vastupidine suundumus ja ettevõtted ei soovi konkurentidele oma palgataset tutvustada. Seega olevat Eestis mitmeid erialasid, kus on võimalik teenida Eesti keskmist mitu korda ületavat palka, kuid seal selgub palganumber juba läbirääkimistel. Muu olevat ametisaladus.

"Meie pole sellist ülevaadet koostanud, sest palk on avaldatud vaid umbes viies protsendis tööpakkumistes," lausub CV Online’i turundusjuht Heikko Gross, kinnitades, et statistiliselt usaldusväärset analüüsi pole olemasolevate andmete põhjal siiski võimalik teha.

Grossi hinnangul ei anna CV Keskuse tabel pädevat ülevaadet tegelikust turuolukorrast, jättes kajastamata kõrgemad palgatasemed, sest palk on ka tema sõnul suuresti ka läbirääkimiste küsimus.

Palganumbri märkimine on töökuulutuses eelis

Palga avaldamisse suhtutakse aga CV Online’is Grossi sõnul väga soosivalt ja tööotsijad soovivad seda infot tööpakkumistes väga näha.

"Samas on mitmeid põhjusi, miks mõned tööandjad seda väga varmalt tegema ei kipu ning tihti pole see üldse seotud sellega, et pakutav palganumber oleks väike," ütleb Gross. Näiteks pelgavat mõni tööandja, et kandideerijad võivad liigselt keskenduda kuulutuses märgitud palganumbrile ja ei oskagi rohkemat tahta. Tihti leiavad tööandjad, et konkreetse töötaja palk on nii individuaalne suurus, mis sõltub vaid tema võimetest ja läbirääkimistel saavutatud kokkuleppest.

Tihti tuleb sedagi ette, et tööandja tahab näha, millise palga vääriliseks töötaja end peab ning põhjendamatult väike palgasoov ei tarvitse alati kandidaadi kasuks rääkida.

Gross ütleb, et mõnikord tööandjad lihtsalt ei tea, kui palju tulevasele alluvale palgaks pakkuda ja võtavad ametisse inimese, kes on pealtnäha sobiva taustaga ja pole ka palga suhtes liialt nõudlik.

Tõsi, 30 palka pakkuva kuulutuse hulgast leiab mõne ootamatuse ka. Näiteks pakub üks firma IT-spetsialistidele tunduvalt suuremat palka kui teine – kes aga tahab tulevaselt töötajalt inglise keele oskust ja teadmisi taani keelest. Infoteabeoskusest rääkimata.

31 KOMMENTAARI

s
Sofia 11. märts 2015, 13:52
müügiesindajana saan 600-700€ palka ja selle eest kodulaen laste lasteaiad, toit. Elu tallinnas on täitsa ok. Mul on veel hea palk, sõbrannal hea kuu ...
(loe edasi)
s
sofia 11. märts 2015, 13:47
müügiesindaja saan palka umes 600-700€ ja seda suures uhkes firmas. RRRRRRRRRRRRR kus on 2000 palk seda küll ei oska öelda..
Loe kõiki (31)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee