Eesti uudised

Kust saada abi? Depressioon murrab juba ka lapsi (148)

Katrin Helend-Aaviku, 10. märts 2015 07:00
UMMIKUS: Koolikiusamine ja pingeid tekitava õppekoormusega rinda pistmine võib lõppeda sellega, et noored ja lapsed võivad jõuda depressiooni musta auku. Kui kõrval on mõistev ja toetav täiskasvanu, võivad nad sealt välja tulla ilma antidepressantidetagi. Foto: Tiina Kõrtsini

17aastane noormees läks esimest korda psühhiaatri juurde kooliprobleemide tõttu. "Sealjuures õpetajate mõnitamised ja kiusamised, olgem ausad, olid kõvasti hullemad kui see, mida tegid klassi- ning koolikaaslased. Mõne jaoks võib see küll müstika tunduda, aga kogu see nali hakkas gümnaasiumis," kirjutab ta oma murest.

Ka lagunevad ja probleemsed pered, sotsiaalmeedia pealetung on peamisteks põhjusteks koolikiusamise ja pingeid tekitava haridussüsteemi kõrval, miks aina rohkem teismelisi ja juba neist nooremaidki langeb masendusse ja depressiooni küüsi.

Sealt järgmine samm on liigagi tihti antidepressandid. Kuidas lapsi ja noori hoida ja kaitsta?

Murdus õpikoorma all

"Psühhiaater soovitas mulle antidepressante. Sain isegi nädalaks ajaks tasuta proovimiseks tabletid, kuid need seisavad mul siiani lauasahtlis. Ma ei julgenud neid võtma hakata. Ei tahtnud ravimifirmade püsikliendiks hakata," räägib noormees.

Kuigi kooli lõpuni oli jäänud vähem kui kuu aega, otsustati koos psühhiaatriga, et ta taotleb õppeaja pikendust ja sel aastal kooli ei lõpeta.

"Mind üritati haiglaravile saata. Järjekordselt ma keeldusin. Leidsin hunniku vabandusi, miks ma ei saa ega taha minna. Mingi aja peale üritati mulle uuesti ravimeid pähe määrida, sest isegi kooli kõrvaldamisega minu elust ei olnud paari kuuga midagi muutunud," on noormees endiselt depressiooni võimuses.

16aastane tütarlaps, nimetame ta Maiaks, kirjutab samuti, et masendus sai aasta tagasi alguse kooliprobleemidest. Täpsemalt: ta lihtsalt murdus õppimiskoorma all. Tema võtab siiani antidepressante.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

19.04.2015
Vaimse tervise häirete tõttu on Eestis püsiv töövõimetus tuvastatud 32 500 inimesel
20.03.2015
Suur osa inimesi võtab antidepressante liiga kergekäeliselt
13.03.2015
Anoreksia all kannatanu: ma nutsin, kui ennast peeglist nägin
21.02.2015
Koolikiusajad lapsele: "Tapa ennast või tapame su perekonna!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee