Eesti uudised

Reinsalu IRLi juhi kohalt lahkumisest: koalitsioonikõnelusi see ei mõjuta (8)

Karoliina Vasli, 10. märts 2015 07:00
LAHKUJA: Urmas Reinsalu jaoks on praegune roll vastandlik – ühelt poolt esindab ta IRLi koalitsiooniläbirääkimistel, ent nüüd on juba kindel, et suvest ta enam IRLi ei tüüri. Foto: Teet Malsroos
Urmas Reinsalu loobub IRLi esimehe ametist. Tema enda väitel keegi talle otseselt ust ei näidanud – see oli ta isiklik ettepanek. Kes võiks olla järgmine esimees, keeldub ta ennustamast.

Eile päeval saatis IRL napi pressiteate, kus öeldi, et erakonna esimees Urmas Reinsalu tegi erakonna eestseisusele ettepaneku kokku kutsuda 6. juunil korraline suurkogu. Eestseisus toetas ettepanekut ühehäälselt. Reinsalu kinnitas, et ei kavatse kandideerida uuesti esimehe ametisse, ent kuni suurkoguni jätkab ta esimehena.

Ajakirjanikele andis Reinsalu aru pärastlõunal, kui toimus koalitsioonikõneluste pressi infotund.

Kes saab asemele?

Samal teemal

Eile räägiti kõnelustel riigikaitsest, ent on selge, et see pole kõige tundlikum teema. Nii Reformierakond, IRL, sotsid kui Vabaerakond peavad tähtsaks nii liitlassuhteid NATOga kui ka Eesti iseseisva riigikaitsevõimekuse edasiarendamist.

Hoopis tähelepanekuväärsem oli just IRLi tulevikku puudutav. Kui Reinsalult uuriti, kas tema otsus kuidagi koalitsioonikõnelusi mõjutab, toonitas ta, et ei.

"Olen täisvolitustega esimees 6. juunini ja annan ametikoha üle ametijärglasele, kindlasti tublile inimesele." Reinsalu toonitas mitu korda, kui tubli ja hea ta järglane on, kuid keeldus nimesid nimetamast. "Ei hakka kellegi nimega spekuleerima," pareeris Reinsalu küsimusi. "Ma ei hakka minema lõksu, et milline on tema eesnimi, mis sõiduauto tal on," jätkas ta. Küll lubas ta, et toetab uut esimeest, nagu omal ajal Mart Laar teda toetas.

IRL sai riigikogu järgmisesse koosseisu 14 mandaati. See on võrreldes praeguse koosseisuga üheksa kohta vähem. "Ma ei nimetaks seda, mis valimistel juhtus, erakonna jaoks kaotuseks. Meie positsioon on selline, mis võimaldab meil üsna edukalt erakonna poliitikat ellu viia," rõhutas Reinsalu, ent nentis, see tema ambitsioonid tulemuse suhtes olid ikka suuremad.

Mitmed IRLi liikmed on nii-öelda Res Publica poistebändi ehk Reinsalut, Ken-Marti Vaherit ja Juhan Partsi palju kritiseerinud, kuid Reinsalu ütles, et otsuse lahkuda esimehe kohalt tegi ta ikka ise, mitte otseselt kellegi sunnil.

Näiteks Ene Ergma ütles möödunud nädalal "Aktuaalsele kaamerale", et Reinsalu ja Parts peaksid väga tõsiselt mõtlema, et kas neil tasuks jätkata. "Ma ei ütle, et nad peaksid poliitikast lahkuma, aga kas tasuks jätkata eesotsas…"

Kõige tõsisem kriitika tuli aga Liisa Pakostalt, kes saatis erakonna listi kirja, kus tõi välja valimishävingu seitse põhjust.

Pakosta valus kriitika

"ÜLBUS, kuidas lasti kampsunitel minna. Arrogantsi ja üleoleva suhtumise teises vaatuses pidasid inimesed solvavalt ülbeks ka nende tembeldamist tavalisteks tööinimesteks. Igaüks on eriline, eriline väärtus," vahendas Delfi Pakosta kirja. "Lahendus: hoiame neid inimesi, kes on. Ärme pane tuima. Ärme solva vabaerakondlasi, need ju kõik puha vanad omad inimesed."

Teiste asjade seas viitas ta ühtlasi liidri puudumisele. "Vale esimeest tõid isegi kampaania ajal inimesed tänavalt välja. Lahendus: kogu lugupidamise juures tõuseks rahulikust erakonna esimehe vahetusest kasu."

Eilsel pressikonverentsil väitis Reinsalu siiski, et Pakosta kiri teda lahkuma ei pannud. "Liisa polnud otsene ajend."

Esimehed läbi aegade

Erakond Isamaa ja Res Publica Liit (lühend IRL) sündis üheksa aasta eest, kui Isamaaliit ja Res Publica liitusid. Erakonna suurkogul 26. mail 2007 valiti 986 poolthäälega erakonna esimeheks sellele ametikohale ainsana kandideerinud Mart Laar , kes sai ainsa kandidaadina ametisse tagasi ka 2009. aasta suurkogul.

Isamaaliidu esimehed olid: 1995–1998 Toivo Jürgenson, 1998–2002 Mart Laar, 2002–2005 Tunne Kelam ja 2005. aastast kuni ühinemiseni Res Publicaga Tõnis Lukas.

Res Publica esimeesteks olid: 2001–2002 Rein Taagepera, 2002–2005 Juhan Parts ja 2005–2006 Taavi Veskimägi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee