Eesti uudised

Mis toimub Tallinnas märtsipommitamise aastapäeval? (5)

Õhtuleht.ee, 9. märts 2015, 10:44
Käik Ingeri bastioni all.Foto: Albert Truuväärt / Linnaleht
Täna möödub 71 aastat massiivsest õhurünnakust, mille Teise maailmasõja päevil korraldas Nõukogude lennuvägi Saksa vägedest okupeeritud Tallinnale. Pommitamine tõi kaasa enneolematuid purustusi, muutes jäädavalt linna nägu ja tuhandete linlaste elu. Eesti pealinnast hävis kolmandik, hukkus vähemalt 554 inimest.

Sellel hirmuööl leidis tuhatkond tallinlast pommide eest kaitset varjendiks kohandatud Ingeri bastioni käikudes ehk Harjuvärava mäe all.

Märtsipommitamise aastapäeva meenutatakse teemaekskursiooniga "Tallinna suurpommitamine ning varjendid Harjuvärava mäe all" ning ajalooliste fotode näitusega "Purustatud linnasüda – Harju tänav enne ja pärast õhurünnakut 9.–10.03.1944".

Ekskursiooni toonaseisse variendeisse korraldab teisipäeval, 10. märtsil kell 17 muuseum Kiek in de Kök ja Bastionikäigud. Temaatiline ekskursioon viib külastajad ajas tagasi ning vahendab kohalolnute mälestusi. Ekskursioon algab Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2), sissepääs sooduspiletiga 3.20 €. Palutakse registreeruda tel. 6 44 66 86 või meiliaadressil kok@linnamuuseum.ee. Ekskursioonijuht on Toomas Abiline.

Tallinna linnavolikogu aatriumis on avatud suurpommitamise tagajärgi meenutav ajalooliste fotode näitus, Tallinna Linnamuuseumi varamust pärineva näituse kuraatorid on Edith Ulm, Toomas Abiline ja Taavi Veiler; kujundajaks Lilian Juhkam.

Näitus käsitleb märtsipommitamise purustusi Tallinna vanalinnas Harju tänava piirkonnas. Valik ajaloolisi fotosid, kaasaegsete mälestusi aitab luua pilti, mis toimus sellel traagilisel sõjaööl, mida on nimetatud ajaloolise linna ajalooliseks traumaks – Tallinna Pompejiks.

Linnavolikogu hoone (Vana-Viru 12) kolmandale korrusele üles seatud väljapanekuga saab tutvuda 31. märtsini.

5 KOMMENTAARI

j
Jah 9. märts 2015, 13:30
Narva tehti ründelennukitega maatasa, aga Tallinna osas on paljudel ju suuri kahtlusi. Asi sihuke, et ühe "Rahvaste Isa" valearvestuse tõttu oli pommi...
(loe edasi)
k
kaptenipagunitega kanadalasest naispiloot 9. märts 2015, 12:32
Lendamist ja pommitamist õpetasid vene pommituslenduritele inglastest instruktorid. Tabatud naispiloot oli esimese rünnakulaine pommitajate üldjuht.
http://www.hot.ee/vaikal/pommit.htm
Loe kõiki (5)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee