Eesti uudised

Maksu- ja tolliamet salastas need dokumendid, mis peaks avalikud olema (11)

Karoliina Vasli, 9. märts 2015 07:00
OMAMOODI VÄLJAKUTSE: Maksu- ja tolliameti kodulehel dokumente otsides võib põrkuda takistusega – dokument on küll avalik, ent selle nägemiseks tuleb eraldi päring saata. Foto: LAURA OKS
Maksu- ja tolliamet salastas mullu ilma igasuguse põhjuseta mitu dokumenti ja põhjendab seda inimliku eksimusega. Selleks, et kodanik neid dokumente näha saaks, peab ta eraldi päringu tegema. Andmekaitse inspektsioon seda heaks ei kiida.

Riigiasutuste dokumendiregistrid on kohati kui õnnemäng – kui veab, siis pääsed dokumendile ligi. Väga paljude asjade juures on märge AK ehk need on asutusesiseseks kasutamiseks.

Salastamine peab olema põhjendatud, näiteks võib see puudutada julgeolekuriski. Õhtulehele jäid maksu- ja tolliameti (MTA) registris silma mitu möödunud aastal registreeritud dokumenti, mille puhul tekkis küsimus, miks neile ligi ei pääse.

Näiteks autokütuse ost, mille juurde oli märgitud, et seda ei näe 2019. aasta 24. juunini.

Internetis ligi ei saa

Õhtulehe päringu peale kostab MTA pressiesindaja Mailin Aasmäe: "Tänan tähelepanu juhtimast. Vaatasime viidatud dokumendid üle ja tuleb tunnistada, et valdavalt on need lepingud saanud dokumendihaldussüsteemis ekslikult AK märke." Küsisime üheksa dokumendi kohta, neist viis tehti avalikuks. Aasmäe ütleb: "Plaanime üle vaadata ka 2014. aasta dokumendid, mis on avalikus dokumendiregistris üleval ja teeme seal samuti parandused, kus see osutub vajalikuks."

Võiks arvata, et tegu on mõne tehnilise probleemiga, ent ei. Dokumente sisestades läheb automaatselt juurde märge AK, sisestaja peaks selle avalikel dokumentidel maha võtma, ent paraku jäi tal see tegemata.

Kui soovisime seejärel neid avalikuks tehtud dokumente vaadata, ei saanud dokumendiregistris neid ikkagi avada.

"MTAs oli kuni selle aasta alguseni kasutusel dokumendiregister, kus on küll näha, kui dokument on avalik, aga faili ennast juures ei ole ja see saadetakse päringu peale," selgitab Aasmäe. "Aasta algusest võtsime kasutusele registri, kus on avalikud dokumendid ka failina juures."

Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Margit Liivoja ütleb, et juurdepääsupiirangute sage kasutamine MTA kirjavahetuste puhul on ilmselt igati õigustatud.

"Kui MTA viitab antud juhul eksimusele, pole meil põhjust teisiti arvata." Ta sõnab, et juurdepääsupiiranguta dokumendid peaksid avanema ka dokumendiregistris.

"Teabenõude esitamine selleks, et dokumenti näha, kitsendab teabe otsija võimalusi ning lisab ametnikele töökoormust, kes peavad dokumenti otsima ja saatma sel juhul eraldi. Inspektsioon ei pea sellist dokumentide kättesaamise piirangut põhjendatuks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee