Maailm

Kohus lubas vahistada Nemtsovi mõrvas kahtlustatavad mehed (12)

Tõnis Erilaid, 9. märts 2015 07:00
ÜKS KAHTLUSTATAVATEST: Uurijatel näivad olevat kõige tugevamad süütõendid Tšetšeeni eriüksuse Sever võitleja Zaur Dadajevi vastu.Foto: Reuters / Scanpix
Ükski viiest kahtlusalusest ei tunnistanud end süüdi

Venemaa uurimiskomitee saatis eile Moskva Basmannõi kohtu ette viis meest, keda kahtlustab seotuses opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi mõrvaga. Kohtuniku sõnul olevat oma osaluse mõrvas tunnistanud üles üks neist, Tšetšeenia eriüksuse Sever võitleja Zaur Dadajev. Teiseks peasüüdlaseks peetud Moskva suurkaupluse valvur Anzor Gubašev eitas oma osalust.

Mõne aja pärast teatas raadiojaam Ehho Moskvõ, et kohtunik eksis kas meelega või tahtmatult. Ehho Moskvõ ajakirjanike andmeil ei tunnistanud end süüdi ükski kahtlusalune.

Dadajev ja Gubašev vahistati ööl vastu laupäeva Inguššia eri piirkondades. Ülejäänud kolm kahtlusalust arreteeriti mõnevõrra hiljem.

Neid kahtlustatakse relva hankimises Dadajevile ja Gubaševile ning Nemtsovi jälgimises tapmisele eelnenud päeval ja ööl.

Abiks valvekaamerate salvestised

Samal teemal

Kõik viis toodi kohtu ette Moskvasse. Kohtunikud otsustasid Dadajevi ja Gubaševi uurimise ajaks vähemalt 28. aprillini trellide taha jätta, teiste vahi all olemise aeg lõpeb mai esimese ­nädalaga. Kahtlusaluste kaitsja Sofja Rubatskaja lubas otsuse edasi kaevata.

Uudisteportaal newsRu.com väidab, et Tšetšeenia pealinnas Groznõis püüti vahistada veel üht kahtlusalust. Too virutanud politseinike pihta granaadi ja lasknud end seepeale õhku.

Ajalehe Kommersant andmeil jõuti kahele peamisele kahtlusalusele jälile valvekaamerate abil. Nemad istunud autos, millesse hüppas Nemtsovi arvatav mõrvar ja mis seejärel kiiruga sündmuskohalt lahkus. Tulu oli ka selles piirkonnas õhtul ja ööl vastu 28. veebruari tehtud mobiiltelefonikõnede uurimisest.

"Vene uurijad teatasid oma edust. Kuid nagu mitmel korral minevikus – leitakse süüdlased Põhja-Kaukaasiast," kirjutab skeptiliselt Bild am Sonntag. Ajaleht osutab, et uurijad haarasid kohe algul ühe versioonina kinni mõttest, et Nemtsovi tapsid äärmusislamistid.

"Ma tahaksin uskuda, et vahistatud on tõepoolest seotud Nemtsovi tapmisega," kirjutab oma blogis raadiojaama Ehho Moskvõ kodulehel Peterburi tuntud opositsioonipoliitik, linna seadusandliku kogu liige Jabloko fraktsioonist Boriss Višnevski.

"Aga seda, et me saame teada ka mõrva tellijate nimed, seda usun ma suurte raskustega. Mõne harva erandiga ei avastata meil kunagi opositsiooniliste poliitikute ja ajakirjanike mõrvareid. Ja kui ka mõrvar leitakse, siis neid, kes mõrva tellisid – mitte kunagi."

Tapmise motiiv – poliitiline

Višnevski toob ühe näitena ajakirjanik Anna Politkovskaja tapmise. Pärast aastaid kestnud uurimist suudeti tapjad kohtu ette tuua, kuid tellijad jäid saladusse.

"Ja nagu Nemtsovi puhul, ruttasid ka siis Kremli õukondlikud politoloogid ja ajakirjanikud kinnitama – tapmine polnud mingil juhul kasulik president Putinile," osutab Višnevski.

"Võib olla kindel, et ka seekord ei hakka keegi uurima Venemaa võimude seotust Nemtsovi mõrvaga."

"Ma olen kindel, et isa tapmise motiiv on poliitiline," ütles ka Boriss Nemtsovi tütar Žanna intervjuus ajalehele Bild am Sonntag. Võimud täitsid oma eemärgi – jätsid opositsiooni juhita, nendib Žanna Nemtsova.

Venemaa opositsioon naeris välja ka ajalehe Izvestija anonüümsetele allikatele tuginenud oletuse, et Nemtsovi mõrva tellijad asuvad välismaal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee