Foto: Tiina Kõrtsini
Arvo uustalu 7. märts 2015 07:00
E-hääletuse vaatleja Virgo Kruve nõuab valimiskomisjonilt e-valimiste tulemuste tühistamist ja kordushääletust.

Valimiskomisjon vaatab proteste läbi teisipäeval ja kolmapäeval. Kruve ütles Õhtulehele, et see ei ole protseduurireeglite rikkumine ühes väikeses valimisjaoskonnas, vaid kaalul on 176 491 e-valija häält. Kuna seaduse järgi ei saa e-hääli teist korda uuesti üle lugeda ja nende lugemine saab toimuda ainult valimispäeval, siis taotleb ta kordusvalimisi.

"Kaebuse sisu on lühidalt selles, et elektroonilise hääletamise komisjon ei kontrollinud logifaile (vastuvõetud hääled, tühistatud hääled, lugemisele läinud hääled, kehtetud hääled ja arvestatud hääled), komisjoni esimees ei allkirjastanud hääletamise tulemust ja failid laeti viivitamatult valimiste infosüsteemi. Päev hiljem kontrolliti logifaile esimest korda ja allkirjastati tulemus, aga siis olid puudu kõik vabariigi valimiskomisjoni liikmed, kes seaduse järgi peavad olema kohal tulemuse selgitamise juures," selgitab ta.

Kruve nentis, et protseduurireeglitest kinnipidamine on tähtis, et valijatel ei tekiks statistikat vaadates kahtlusi. "Tuleb välja, et üle 60aastaseid e-valijaid oli kaks ja pool korda rohkem kui kuni 24aastaseid. Ma usun, et 18- ja 19aastased noored hääletasid need 1268 häält, aga mul on raske uskuda, et 85–89aastaseid e-valijaid oli neist rohkem (1464)."