Eesti uudised

Mis oli Iivi Anna Masso koondamise ametlik ja mis tegelik põhjus? (49)

Jaan Väljaots, 6. märts 2015 07:00
Iivi Anna MassoFoto: Stanislav Moškov
Kui presidendi kantselei teatas Toomas Hendrik Ilvese nõuniku Iivi Anna Masso koondamisest viitega justkui ajale jalgu jäänud struktuuri muudatustele, siis Iivi Anna Masso seostab seda selgelt enda väljaütlemistega sotsiaalmeedias.

Teisipäeval presidendi kantselei pressiteenistusest välja saadetud teates seisab: "Iivi Anna Masso lahkus presidendi nõuniku ametist seoses tegelikele vajadustele vastavate struktuurimuudatustega Vabariigi Presidendi Kantseleis, mille käigus koondati ka Vabariigi Presidendi täitmata olnud kaitsenõuniku, välisnõuniku ja teadusnõuniku ametikohad."

Samal teemal

Presidendi kantselei avalike suhete osakonna juhataja Piret Pert selgitas Õhtulehele, et täitmata kohad tulid kaasa varasemast struktuurist, mis nüüd viidi kooskõlla tegelike vajadustega. "Näiteks kaitsenõuniku ülesandeid on mõistlik täita julgeolekunõunikul, välisnõuniku ülesanded on kantselei välisosakonna töötajate kanda jne. Peale riigipea nõunike koondati ka täitmata haldusosakonna hooldusspetsialisti töökoht," selgitas Pert ja lisas, et täitmata töökohti presidendi kantseleis rohkem ei ole ja uusi ei looda.

Küsimus koondatud kohtade palgafondi suurusest ja tulevikust jäi vastuseta.

Kui üheksa aastat täitmata olnud nõunike kohtade koondamisega on asi selge, siis küsimusele, millal ja millega seoses ilmnes, et presidendi tegelikele vajadustele ei vasta enam ka Toomas Hendrik Ilvese presidendiks saamisest 2006. aastal 2012. aasta lõpuni Olari Koppeli ja sealt edasi Iivi Anna Masso täidetud nõuniku koht, vastas presidendi kantselei, et see selgus töö käigus ja konkreetset aega pole võimalik nimetada.

Iivi Anna Masso nimetab oma eile avaldatud Facebooki postituses siiski üsna konkreetseid aegu ja põhjusi. Üheks isiklikuks murdepunktiks nimetab ta läinud esmaspäeva, kui sai ilmselt teatavaks tema koondamine. Tänades kõiki enda viimaste päevade toetajaid ja julgustajaid, märgib Iivi Anna Masso: "Läinud esmaspäeval kaotasin lootuse, et Eestist saab minu eluajal midagi Põhjamaade taolist."

Ta jätkab, et ajakirjanike küsimustele muutuse põhjustest ta vastanud pole, sest tal ei olegi vastust. "Selge on, et kära tviidi ümber (üleskutse mitte anda intervjuusid Yle Eesti korrespondendile Risto Vuorinenile, kes jagas sotsiaalvõrgustikus artiklit Sami Lotila toimetatavast veebiväljaandest – toim) on vaid tilgake ammu voolanud jões, ehkki käepärane võimalus neile, kes võimalust ootasid. Taga on enam kui kaks põnevat ja sisutihedat tööaastat, millest saadud teadmisi-kogemusi ei oleks olnud võimalik saada kusagilt mujalt. Selle eest olen tänulik. Selle tee lõpp algas aga juba enam kui aasta eest, enne, kui keegi pani liikvele valelikud kuulujutud, mida Eesti meedia otsustas sosinate tõepärasust kontrollimata võimendada."

Ajakiri Kroonika avaldas 17. aprillil 2014 artikli pealkirjaga "Kas presidendipaari abielus on kõik korras?", kus oli lause: "Iseasi, kas seda saab mõõta just klassikaliseks armukolmnurgaks, aga presidendipaari lähikondsete sõnul hakkas Evelini ja Toomas Hendriku läbikäimine jahenema eelmisest aastast, kui presidendi nõunikuks palgati lugupeetud ühiskonnateadlane Iivi Anna Masso (46)."

Masso kirjutab Facebookis, et järgis toona kantselei PR-nõuniku nõuandeid ja vaikis. Siiski, Kroonika ilmumisega samal päeval veebiväljaannetes liikvele läinud pealkirjad stiilis: "Sahinad: Toomas Hendrik Ilvese ja Iivi Anna Masso vahel susiseb armuafäär?" kustutati kiiresti Iivi Anna Masso enda nõudmisel.

Iivi Anna Masso sõnul sai tema laimu talumise mõõt täis siis, kui see jõudis rahvusvahelisele areenile ja tema koduõuele. Ehk Lotila blogspot’i soomekeelsele leheküljele Todellinen Tallinna.

Miks pole presidendil enam nõunikku vaja?

Vabariigi presidendi kantselei (avalike suhete osakonna) viis vastust Õhtulehe küsimustele, mille saamiseks tuli saata kuus päringut.

Mida tähendavad Iivi Anna Masso koondamisest rääkivas pressiteates "tegelikele vajadustele vastavad struktuurimuutused"?

"Vastus on väga lihtne: need on struktuurimuutused, mis vastavad tegelikele vajadustele."

Millest tulenes tegelik vajadus enam mitte vajada nõunikku, kelle koha olid seni täitnud Olari Koppel ja Iivi Anna Masso?

"Lähtuvalt vähenenud vajadusest korraldati töö ümber nii, et seniseid nõuniku tööülesandeid täidavad teemanõunikud. Olari Koppel on endiselt VPKga seotud läbi käsunduslepingu."

Millega seoses vajadus vähenes?

"Seoses tegeliku olukorraga."

Mille poolest praegune tegelik olukord erineb sellest, kui vajadus Iivi Anna Masso järele oli veel olemas?

"Presidendi kantselei, nagu ka kõik teised riigiasutused (ja arvatavasti näiteks ajalehe toimetusedki), on pidevas arengus, kus igapäevaste ülesannete iseloom ja maht, mida konkreetsed inimesed täidavad, võib loogiliselt muutuda."

Millal ilmnes, et tegelik olukord on muutunud?

"Töö käigus, igapäevaseid ülesandeid täites. Konkreetset kuupäeva pole küll võimalik nimetada."

Samal teemal

19.01.2016
"RADARI" VIDEO | Iivi Anna Masso: mind visati välja sisuliselt nagu koera
19.01.2016
TÄNA "RADARIS" | Iivi Anna Masso ja presidendi kantselei räägivad lõpuks ometi suud puhtaks
08.12.2015
Presidendi kantselei endine direktor Siim Raie: Masso jutt sobiks hästi teleseriaali stsenaariumiks
07.12.2015
Iivi Anna Masso: mind visati lossist välja just siis, kui hakkasin nõudma kuulujuttude algupära väljaselgitamist