Eesti uudised

Isegi Putin ja Žirinovski said riigikogu valimistel hääli – milliseid sõnumeid valimissedelitele jäeti? (9)

Kristiina Tilk, 6. märts 2015, 07:00
Keegi valijatest jättis hääle andmata ilmselt põhjusel, et arsti juurde minekut tuleb nii kaua oodata.Foto: Mati Hiis
Kui esialgu keeldus Tallinna valimiskomisjon kehtetuks tunnistatud valimissedelitele jäetud sõnumeid meedias propageerimast, siis eile seda siiski tehti. "Meie huvi ei ole midagi varjata, hääli kellegi kasuks lugeda. Teen seda, sest loodan, et sellest on kasu järgmistel valimistel, kui saame öelda – et teie hääl ei läheks kaotsi, tehke niimoodi," ütleb komisjoni esimees Toomas Sepp.

Ühtlasi Tallinna linnasekretäri ametit pidav Toomas Sepp ütleb, et kui esialgsetest soovidest jäi arusaam, et huvi oli näha, pildistada ja avaldada eelkõige neid, mis on naljakad, võib-olla natukene ropud, kedagi solvavad, otsustas valimiskomisjon, et sel aastal neid avalikkusega ei jagata.

Kõige rohkem oli Sepa sõnul selliseid rikutud sedeleid, kus on pandud kirja vale kandidaadi number – isik, keda ei saanud selles valimisringkonnas valida.

Sepp ütleb, et oli inimesi, kes suisa küsisid, et kas ühe või teise poolt hääletada saab ning kui selle peale ei öeldi, vastati: "Aga ma hääletan ikka!"

Ühele sedelile oli aga selgelt ja suurelt kirjutatud eelistusena mitte number, vaid hoopis nimi – Aleksei Turovski. See hääl oleks Sepa sõnul hoolimata sellest, et ei olnud kirjutatud numbrit, lugenud, kui Turovski oleks selles ringkonnas kandideerinud, mida ta aga paraku ei teinud. Oli valijaid, kes ei suutnud üht teisele eelistada ja kirjutasid sedelile mitme kandidaadi nime või mõtlesid vahepeal ringi – tõmbasid esimese eelistuse maha ja asendasid selle teisega. Samuti oli numbreid parandatud. Kõik need sedelid loeti kehtetuks. "Põhjuseks see, et me ei tea, kes selle paranduse on teinud," ütleb Sepp.

Mõni jättis sedeli tühjaks

Just nagu sedel, mis IRLis kandideerinud endise Eesti Ekspressi ajakirjaniku Viktoria Ladõnskaja riigikogu kohast ilma jättis.

Muu hulgas sai heita pilgu teisele temalt hääle võtnud sedelile, mille tagaküljelt puudus pitsatijäljend. Et Ladõnskaja ei olnud seda sedelit samuti varem oma silmaga näinud, istus temagi täna saalis, et seda näha.

Üsna arvestatav hulk inimesi oli valimisjaoskonda kohale läinud vaid selleks, et anda kas tühja, ilma numbrita ja ristikeste, kriipsu või nullidega anda märku, et nad ei vali kedagi.

Keegi valijatest oleks soovinud riigikogus näha ahvide paraadi – isegi ahv oli peale sõnaühendi "ahvide paraad" kenasti sedelile joonistatud. Teine soovis riigikogus näha aga hoopiski Vladimir Volfovich Žirinovskit. Ka Putin sai Tallinnas mõned hääled.

40aastase staažiga õpetaja oli näinud palju vaeva: kirjutanud valmis pika murekirja ja selle sedeli teisele küljele kleepinud. Sepp ütleb, et kui esimesel poolel oleks olnud konkreetne number, poleks hääle arvestamisega probleemi olnud.

Järgmine õnnetu avaldas nördimust avaldusega "ootan kuuendat kuud arsti juurde" – ning võib oletada, et pikk ootejärjekord on ka põhjus, miks keegi tema häälest ilma jäi.

Tallinna valimiskomisjon leidis ülelugemisel vaid kaks kehtetut sedelit (Ladõnskaja kaks kadumaläinud häält – toim) – ülejäänud avastati juba esimesel häälte kokkulugemisel.

Kokku oli Tallinnas 853 rikutud sedelit. "See on alla 0,5 protsendi hääletanute koguarvust. Kui jätame e-hääled kõrvale, millest üks oli kehtetu, on protsent veidi kõrgem – 0,69, kuid näitaja on parem kui Euroopas keskmiselt," ütleb Sepp.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee