Eesti uudised

SUREMATUTE POLK: mälestusmarss vanaisale või provokatsioon? (96)

Arvo Uustalu, 6. märts 2015, 07:00
VÕIDUPÜHA: Ka mullu kanti 9. mail Ida-Virumaal okupatsiooniarmee vormi ja Georgi linte ning lehvitati Vene lippe. Foto: Stanislav Moškov
"Need, tänu kellele me elame, kes andsid oma elu võitlusväljal, kes tulid tagasi Suurest Isamaasõjast ja jätkasid riigi taastamist, väärivad seda, et neid mäletataks igavesti," seisab Sillamäe volikogu sotsiaaldemokraadist liikme üleskutses formeerida surematute polk.

Venemaal alguse saanud surematu polgu liikumise koordinaator Sillamäel Oleg Kultajev kinnitab, et idanaabri võidupäeval meenutatakse vaid Nõukogude armees sõdinud esiisasid ja poliitikaga pole massiüritusel midagi pistmist. Eesti Memento liidu juhatuse aseesimees Silver Sild tõdeb, et teoorias võib ju nõnda olla, kuid kindlasti on üritus vesi Venemaa propagandaveskile.

Samal teemal

Sillamäe sotsiaaldemokraat Kultajev ütles eile, et see on rahumeelne üritus, millel loosungeid ei karjuta.

"Võtan kaasa oma vanaisade fotod. Üks neist hukkus 1942. aastal Moskva all, teine läks Berliini välja. Me ei tule automaadiga tänavale. Ka Sinimägede üritusel kantakse sõjaväevormi ja sellest ei tehta numbrit. Kui keegi võtab kaasa punase lipu, siis selle vastu ma ei saa," räägib ta.

Rohelised mehikesed oodatud ei ole Üks Õhtulehe poole pöördunud lugeja küsib surematute marsile viidates, kas ka Eestis tahetakse teha teist Donbassi?

Kultajevi kinnitusel ei taha keegi Ida-Virumaale Ida-Ukraina traagilisi sündmusi.

"Meil on paljudel kaks kodumaad, üks on Eesti ja teine on ajalooline kodumaa. Ma olen sündinud Nõukogude Liidus. Me loeme vene kirjandust ja kuulame vene muusikat, aga ma jumaldan Georg Otsa. Vaatamata sellele, mis keeles ta laulis. Täiesti rahumeelselt saab üks inimene tähistada nii 23. kui ka 24. veebruari. Kui keegi tahab aga provotseerida, siis võib seda korraldada ükskõik mis ajal ja kohas, kas või töörahva pühal 1. mail," ütleb ta.

Meenutada saab ka tsiviilriietes

Memento aseesimees Silver Sild leiab, et kuna see on nõnda tundlik teema, siis ei peaks seda tänavale tooma.

"Vanaisa saab meenutada ka tsiviilriietes, kohvikus sõpradega istudes. Selleks ei pea plakatitega läbi linna marssima. Vene mundri nägemine tekitab paljudele suurt valu. Tausta mitte teadvas inimeses võib see esile kutsuda väga negatiivseid tundeid ja isegi hirmu. Igaühel on õigus esivanemaid austada, aga lilled saab viia kalmistule või mõne mälestusmärgi juurde," nendib ta.

Sild tõdeb, et aktsiooni Eesti-poolsetel korraldajatel ei pruugi ehk tõesti olla poliitilist tagamõtet, kuid kindlasti kasutab surematute polgu ürituse ära Vene propaganda.

"Võidakse öelda küll, et palun poliitikata, aga poliitiline maik on sellisel üritusel igal juhul. Kui seda ei oleks, siis jääkski kohvitassi taga vanaisa fotode vaatamine," leiab ta.

Memento juhatuse esimees Leo Õispuu tunnistab, et meil on demokraatia ja Vene mundri kandmist takistada ei saa.

"Aga mõistagi meeldiv see ei ole, kui selliste fotodega lehvitatakse või sellise mundriga ringi käiakse," arvab ta. Leedu ja Läti valitsused on nõukogude sümboolika keelustanud, kuid Eestis on selle kasutamine lubatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee