Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kuidas Emajõe suursoos ägedalt matkata? 

Marko Kaldur, 6. märts 2015 10:44
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Matk Emajõe Suursoo radadel võib pakkuda erakordseid elamusi nii loodusvaadete, metsloomadega kohtumiste kui eramaaomanikega kemplemise näol. Varakevadine Emajõe Suursoo on aga seda kõike väärt.

Matkarada Virvissaarest Ahunapalusse oli kunagi üks populaarsemaid Emajõe Suursoo matkaradasid. Rada pakkus arvukalt kauneid loodusvaateid - alates rabaavarustest kuni soodevaheliste luideteni, Leego järvest ning Peipsiäärsetest luhtadest rääkimata.

Varakevadisel ajal võis mahamärgitud raja asemel ise mööda jäist raba ringi uidata, metsloomade jälgi ajada või suisa neid ringi müttamas näha. Soojadel talvel polnud ime kui karudki end varakult jalule ajada jõudsid - nende üheks tunnusmärgiks on sügisel söödud jõhvikatega palistatud "koogikesed" mätastel.

Tänapäevalgi on rada võimalik läbida - ent seda soovitaks pigem neile, kes rohkem valmis ekstreemsuste kogemiseks.

Aastate jooksul on rada mõnevõrra lagunenud, kohati märgistus kadunud, laudtee purunenud, mitmed rajalõigud üle ujutatud. Ehk siis midagi taolist, mis sobib eelkõige neile, kes teravamaid elamusi soovivad.

Lisaks muudavad rajal liikumise problemaatiliseks Leego järve äärde elamise soetanud nõmedad eramaaomanikud, kes matkajate vastu erakordselt tigedad ja ebaviisakad on. Neile tasub meenutada Eestis kehtivat Igaüheõigust

www.eesti.ee/est/keskkond_loodus/looduskaitse/liikumine_looduses_igauheoigus

ja vajaduse korral kutsuda välja politsei, et eramaaomanike anarhiat taltsutada.

Kui aga eelistatakse pigem vältida kontakte taoliste rullnokkadega, siis pääseb eramaast mööda ka piki metsa-põlluserva liikudes (vaata artiklile lisatud kaarti).

Kusjuures - Leego järve ümbritsev raba kannab antud teemale vägagi vastavat nime: Jõmmsoo.

Leego järvest Ahunapalu poole kulgeb matkarada peamiselt mööda teetammi, millelt samas mõnus vahepeal maha pöörata, et luiteharjasid pidi kaugemale sammuda. Silmad tuleks lahti hoida, kuna sealkandis kotkad pesitsevad ning nende majesteetlik lend tähelepanelikele vaatlejatele silma võib jääda.

Teeäärsed laukad said kunagi tee rajamisel saatuslikuks mõnelegi traktorile-ekskavaatorile, millest mõni siiamaani laukapõhjas peaks vedelema. Sestap tasub igakordsel laukajääle astumisel eelnevalt veenduda, et matkasell ei järgiks rasketehnika saatust.

Ahunapalust Virvissaarde (või vastupidi) on külateid mööda pikk maa kõndida. Seega kui ei soovi matkarada pidi sama teed tagasi kõmpida, siis tuleks lõpp-punkti transport organiseerida või tõelise matkaselli kombel uus marsruut üle rabaavaruste koostada.

Tähele tasub panna sedagi, et Emajõe Suursoo kipub tihtipeale kogenud matkajaidki eksitama, mistõttu on oluline korralike orienteerumisvahendite (kaart, GPS) olemasolu ning laetud akud mobiiltelefonil.

NB! Kuna matkarada on kohati halvasti tähistatud, siis tuleks GPS-i sihtpunktideks märkida alg- ja lõpp-punktid koos vahepealse Leego järve äärse eramaaga. Sellisel viisil on võimalik mõningase otsimise järel jõuda tagasi rajale.

Ajuvabasid eramaa silte silte tasub matkarajal ignoreerida, välja arvatud Leego järve äärde eramaale jõudes. Seal on mõistlik teha piki metsa-põlluserva ring ümber territooriumi ning oma teekonda seejärel jätkata.

Kes aga nõnda rasket marsruuti läbida ei soovi, saab Emajõe Suursoost mekki ka Emajõe põhjakaldal.

Kavastus asuva Emajõe Suursoo looduskeskuse juurest algav matkarada kulgeb piki Emajõge ning põikab vahepeal soistele aladele. See rada on vaid mõned kilomeetrid pikk ning pakub huvitavaid vaateid varakevadisele Emajõele. Sealgi näeb arvukalt märke metsloomade tegutsemisest.

Igaüheõigus alla laadimiseks ja eramaaomanikele tutvustamiseks välja printimiseks. 

Asukohad:

Virvissaare poolne raja algus: 58.388940,27.304556

Ahunapalu poolne raja algus: 58.329935,27.269746

Eramaa Leego järve ääres: 58.371169,27.295327