Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: jäisel südamel liugu laskmas 

Marko Kaldur, 4. märts 2015 11:57
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Peagi saabuva naistepäeva eel on Kesk-Eestis võimalik jäisel südamel liugu lasta või suisa üritada seda sulatada.

Suuremas osas Eestist pole sel talvel korralikku lumekatet olnudki või on see juba sulanud. Ometigi katab varjulisi rabajärvesid veel mitmekümne sentimeetri paksune jääkiht ning metsa all laiuvad hanged, mis põlvedeni või vööni ulatuvad.

Samal teemal

Parika rabast ning kaitsealast kiputakse enamjuhul lihtsalt mööda sõitma, vähesed vaevuvad peatuma või mööda küla- ja metsateid rabasügavusse sõitma. Siiski tasub Põltsamaalt Viljandisse liiklejail teha väike kõrvalpõige suuremalt maanteelt, et metsade sügavuses asuval südamel liugu lasta.

Jutt käib Parika Väikejärvest, mis on kuulsust kogunud südant meenutava kuju poolest. Tõsi - järve südamefiguuri näeb vaid pilvepiirilt kiigates või popiks muutunud droonidega pildistades.

Legendid räägivad, et aegadel, mil Eestimaad katk laastas, kohtunud just selles inimtühjaks jäänud piirkonnas noormees ja neiu. Nende vahel lahvatas armastus ning nad andsid omalt poolt panuse rahvuse jätkumisele. Kohale, kus katku eest põgenevad noored kohtusid, tekkinud aga südamekujuline järv, et toda rõõmsat sündmust aastatuhandeid mälestada.

Parika Väikejärveni pääseb tänapäeval mõnusalt mööda matkarada sammudes, millel liikumine lastelegi jõukohane. Raja ääres seisavad iga natukese aja tagant puuslikud ja puuskulptuurid, järve kaldal asub väike piknikuplats lauaga.

Talvisel ajal saab sealsamas uisud alla panna ning südame peale tiirusid tegema minna, suvel omakorda paadisillalt vette sumada. Enne järvejääle astumist tuleb aga kindlasti kontrollida jää kandvust ning hoida eemale võimalikest lahvandusekohtadest!

Pikema matka huvilised pääsevad matkarada mööda järvele tiiru tegema, rada viib ka Parika raba avarustele, kus seiklust räätsadega jätkata võib.

Kui paarikilomeetrisest matkast veel väheks jääb, siis Põltsamaa-Viljandi maantee ääres juhendavad viidad ka Parika järve äärde viivale matkarajale. Mõnesajameetrine laudtee lõppeb vaatetorniga, kust avaneb vaade nii järvele kui rabamaastikele. Peagi saab seal jälgida järvelindude tegemisi ning suve-sügise poole on Parika raba ning ümbritsevad männimetsad korilaste meelissihtpunktideks.