Maailm

Boriss Nemtsov maeti ema sünnipäeval (11)

Aadu Hiietamm, 4. märts 2015 07:00
KANGELASED EI SURE!: Moskvas Sahharovi keskuse juurde kogunenud inimesed hüüdsid eile Boriss Nemtsovi sarga väljakandmisel: «Kangelased ei sure!» Foto: Reuters
"Boriss Nemtsov andis oma elu ideaalide eest, millesse ta uskus. Ta lahkus, nagu lahkuvad kangelased," ütles eile Moskvas Sahharovi keskuses toimunud ilmalikul leinatalitusel opositsionäär Ilja Jašin.

Venemaa president Vladimir Putin ja peaminister Dmitri Medvedev Boriss Nemtsovi matustele ei läinud, kuid Putin saatis kirstu juurde pärja. Kõrgeima riigiametnikuna käis Sahharovi keskuses toimunud ilmalikul leinatalitusel asepeaminister Arkadi Dvorkovitš.

Samal teemal

Ema hoiatas Putini eest

Traagilise kokkusattumusena tuli Nemtsovi emal Dina Eidmanil seista eile poja kirstu juures oma 87. sünnipäeval. Nemtsov rääkis väga soojalt emast eelmisel kuul väljaandes Sobesednik avaldatud intervjuus. Muu hulgas ütles ta: "Iga kord, kui talle (emale) helistan, hoiatab ta mind: millal sa lõpetad Putini sõimamise? Ta tapab su!"

Kahjuks osutusid ema sõnad prohvetlikuks. Vaid kaks ja pool nädalat pärast selle intervjuu avaldamist tappis seni tabamata mõrvar püstolilaskudega Kremli vahetus läheduses asuval sillal Putini karmi kriitikuna tuntud Nemtsovi. Loomulikult ei saa keegi praegu öelda, et selle mõrva taga on isiklikult Venemaa president, kuid kaudselt saab süüdistada Putini poliitikat, mis on Venemaal tekitanud kõigi teisitimõtlejate suhtes vihkamiseõhkkonna.

Nemtsovi võitluskaaslane, Venemaa endine peaminister Mihhail Kasjanov ütles eile leinatalitust avades: "Selle alatu mõrvaga sooviti tõenäoliselt maksta talle kätte tehtu eest. Ta pühendas end kõik need aastad võitlusele korruptsiooni ja omavoliga." Ühtlasi avaldas Kasjanov lootust, et mõrvarid leitakse. "Kui mitte selle võimu, siis järgmise ajal," lisas ta.

Leinatalitusele tuli ka Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini lesk Naina Jeltsina. Teda saatis tütar Tatjana Jumaševa (Djatšenko). Teatavasti tõi just Boriss Jeltsin Nemtsovi 1990. aastatel suurde poliitikasse. "Nemtsov jäi alati siiraks inimeseks," rõhutas Jeltsina.

Endine rahandusminister Aleksei Kudrin ütles, et Nemtsovi surm puudutab igaühte. "Meist on saanud tunnistajad, kui vaidluses oponentidega saavad argumendiks kuulid. Ma oleks tahtnud siin näha kõigi parteide juhte. Ma tahtsin, et tema mälestust austaks kõik, vastasel korral jääb meie poliitiline süsteem vigaseks," rõhutas Nemtsov.

Välisriike esindasid leinatalitusel USA suursaadik Venemaal John Tefft, Suurbritannia endine peaminister John Major, Riia linnapea Nils Ušakovs, Leedu välisminister Linas Linkevičius, Euroopa Liidu suursaadik Venemaal Vigaudas Usackas ja paljud teised. Eestit esindas Moskva saatkonna asejuht Veikko Kala.

Kummalisel kombel saatsid Vene võimud Šeremetjevo lennujaamast tagasi Läti endise välisministri ja praeguse Euroopa Parlamendi saadiku Sandra Kalniete. Vene saatkond Lätis süüdistas hiljem Kalnietet teadlikus provokatsioonis. Saatkonna sõnul teadis Kalniete, et ta on vastuseks Euroopa Liidu sanktsioonidele kantud Venemaal musta nimekirja, kuid otsustas ikkagi sinna lennata.

Tseremooniale ei lubatud Poola parlamendi ülemkoja (senati) spiikrit Bogdan Boruszewiczit, kellele Vene võimud keeldusid viisat andmast.

Palju kiidusõnu

"Nemtsov teadis väga palju ja uskus Venemaasse. Ta rääkis, et reformid Venemaal on pöördumatud, kui ei hakata tulistama. Võib tappa inimese, kuid ei saa tappa vabaduspüüdlusi," rõhutas Leedu välisminister Linas Linkevičius.

Ukraina president Porošenko autasustas eile Nemtsovi kui Venemaa patriooti ja Ukraina sõpra postuumselt Vabaduse ordeniga.

Nemtsovi sarga väljakandmisel Sahharovi keskusest pärast leinatalituse lõppu skandeerisid keskuse juurde kogunenud inimesed valjuhäälselt: "Kangelased ei sure!"

Nemtsov maeti perekonna soovil Trojekurovskoje kalmistule. Samal kalmistul asub ka 2006. aastal mõrvatud ajakirjaniku Anna Politkovskaja viimne puhkepaik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee