Eesti uudised

Tallinna valimiskomisjon rikutud valimissedeleid sel aastal avalikkusele ei näita (5)

Kristiina Tilk, 4. märts 2015 07:00
EI SÜÜDISTA KEDAGI: Ladõnskaja ütleb, et ühest küljest on tal hästi kahju, kuid teisalt on ta ääretult õnnelik, sest saavu­tas nii lühikese ajaga arvestataval hulgal poolehoidjaid. Foto: Stanislav Moškov
Kui varem on meediaväljaanded käinud rikutud sedeleid pildistamas, siis sel aastal Tallinna valimiskomisjon neid ei avalikusta. "Analüüsides eelmiste valimiste järgselt selle info avalikustamist ja vastukajasid meedias, oleme seekord otsustanud kehtetuid sedeleid mitte avalikustada," põhjendab komisjoni esimees Toomas Sepp.

"Pole loogilist põhjendust avalikustada solvanguid sisaldavaid või ebatsensuurseid väljendeid ega muid arvamusavaldusi ega ka joonistusi sisaldavaid sedeleid," ütleb Sepp. Pigem viib tema sõnul niisuguste sedelite avalikustamine nende sarnaste arvu kasvule järgmistel valimistel. Sepp leiab, et oma meelsuse avaldamiseks on olemas muid võimalusi igasugustes meediakanalites. Erand tehti vaid ühe, ülinapilt riigikogust välja jäänud Viktoria Ladõnskaja sedeli puhul, mis avaliku huvi aspektist vajas sedeli kehtetuse põhjuse selgitamist. Esialgu oli vabariigi valimiskomisjoni lehel info, et Ladõnskaja sai 1395 häält ja pääses riigikokku. Pärast häälte teistkordset lugemist selgus, et esimesel lugemisel tehti viga ning Ladõnskajale hääle andnud sedel loeti kehtetuks.

Samal teemal

Sepa sõnul ei ole lubatud valimissedelil muudatusi teha ning ka riigikogu valimise seadus annab ette juhised, kuidas käituda olukorras, kus valija kogemata sedeli rikub või kabiinis oma valikut muudab. "Sellisel juhul on valijal õigus saada jaoskonnakomisjonilt uus sedel. Valija on kohustatud rikutud või kasutamata sedeli jaoskonnale tagastama. Sel aastal oli igas kabiinis või vähemasti hääletusruumis üleval plakat, kus muu hulgas oli info selle kohta, et numbri parandamine ei ole lubatud. Kahjuks jäi see nii mõnelgi korral valijatel märkamata. Nii juhtus ilmselt juhul, kui valija täitis selle [Ladõnskaja] sedeli," ütleb Sepp. Pühapäeval oli pärast valimisi Ladõnskaja ühe häälega ees praegugi IRLi ridades parlamenti kuuluvast Sven Sesterist.

Lõpuks loeti kehtetuks kaks Ladõnskaja sedelit ning Sester sai tulemuseks 1394 ja Ladõnskaja 1393 häält. Võrdse häältesaagi korral oleks parlamendikoha kaotanud samuti Ladõnskaja, sest Sester on erakonna üldnimekirjas kõrgemal kohal.

Rikutud sedelit, mis Ladõnskajale koha maksma läks, on meedias ka jagatud, kuid teine sedel, mille tagaküljelt on puudu kohustuslik tempel, jääb võõrastele silmadele nähtamatuks. Küsimusele, kas seda sedelit oleks võimalik näha ning sellest foto teha, vastab Sepp, et seda ei saa pildistada. Põhjenduseks toob ta, et tempel on puudu pöördel ning seetõttu ei anna valge paberilehe pildistamine mingit ülevaadet. Kuidas selline asi saab juhtuda? "Raske on kommenteerida, aga templi oleks pidanud sedelile panema enne sedeli hääletuskasti laskmist komisjoni liige."

Teiste maakondade komisjonide tegevus jääb nende otsustada. Avalikkuse ette on jõudnud rikutud sedel, milles esimene kannab endas kandidaadinumbri asemel sõnumit: "Ära maksa maksu, toidad p**set paksu. Kaua võib Savisaare mänge pealt vaadata!?" Teisele on filigraanselt joonistatud kastikesse kaks meesterahva suguelundit.

Ladõnskaja: tegin hea tulemuse!

IRLi nimekirjas kandideerinud ajakirjanik Viktoria Ladõnskaja ütleb, et ühest küljest on tal kahju erakonna üldise tulemuse pärast, kuid enda tulemust peab ta väga heaks.

"Tõestasin seda, mida tahtsin tõestada, et vene taustaga kandidaadi poolt IRLis hääletavad nii eestlased kui venelased. Ma ei pea tundma piinlikkust. Olen toetajatele tänulik ja ehkki mul on omad küsimused, ei süüdista ma kedagi. Ju pidi niimoodi minema," ütleb Ladõnskaja ja kinnitab, et kolmandat häälte ülelugemist tal plaanis nõuda pole.

Sven Sester vastab küsimusele, kas nii nappide tulemustega riigikokku pääseda on pigem kaotus kui võit, et riigikogu liikmeks osutuvad enim hääli saanud kandidaadid ja ka napp paarihääleline enamus muudab valimistulemust. "Loomulikult soovinuks ma, et ka Ladõnskaja oleks riigikokku pääsenud ja IRL oleks saanud sellest valimisringkonnast vähemalt kaks mandaati. Kindlasti jääb Ladõnskaja erakonna juurde kaasa mõtlema ja panustama ning tema häältehulk näitab, et tema poliitikasse tulemine on igati õnnestunud," lausub Sester.

Samal teemal

03.03.2015
TV3 VIDEO | Viktoria Ladõnskaja: ma olen nüüd töötu, pakkuge mulle midagi!
03.03.2015
Mang ennustas: võib arvata, et valimiste osalusprotsent tuleb suur
03.03.2015
Riigikogu asendusliikmed pole pettunud
02.03.2015
GRAAFIKA: kes pääsesid ajakirjanikest riigikokku?