Valimised

Palju teenib valimisjaoskonna liige? (12)

Maarius Suviste, 4. märts 2015, 07:00
VALIMISKOMISJON: Palamuse rahvamajas asunud valla valimisjaoskonna nr 1 töötajate hingekirjas oli seitse liiget. Töö on tehtud ja nüüd on ette nähtud ka töötasu, mis on piirkonniti erinev. Foto: ALDO LUUD
Need, kes riigikogu valimistega seoses valimisjaoskondades pikki tööpäevi tegid, saavad nüüd töö eest väärilise tasu. Kui suurest palgast jutt on, pole igal pool veel selgunud: töötunde lüüakse alles kokku.

Seekordsetel riigikogu valimistel oli Eestis 547 valimisjaoskonda. Pühapäevasel valimispäeval olid jaoskonna uksed avatud kella 9–20. Töö algas aga piirkonniti oluliselt varem (viimased ettevalmistused enne avamist) ja kestis veel tükk aega pärast seda, kui jaoskonnauksed olid kinni pandud (häälte lugemine ja muud protseduurid).

Samal teemal

Seega kujunes valimispäev palju pikemaks kui tavaline kaheksatunnine tööpäev. Kui juurde lugeda eelhääletuspäevad, tuleb töötunde kokku arvestataval hulgal. Kui palju aga valimisjaoskonnas tööd teinud naised-mehed selle eest palka saavad? Tasu on piirkonniti erinev, kuid kindel on, et tasuta seda tööd ei tehta. "Minimaalset töötasu pole määratletud. Selle määrab maakonna valimiskomisjon vastavalt oma töökorraldusele," ütleb vabariigi valimiskomisjoni kõneisik Kristi Kirsberg. "Vabariigi valimiskomisjon eraldab valimisteks raha maakonna täpsusega. Maakonna valimiskomisjon määrab omakorda, kuidas on töö korraldatud ja kes kui palju täpselt töötasu saab."

"Mulle pole veel esitatud jaoskonnakomisjoni liikmete tasustamise ettepanekut," ütleb Jõgeva maakonna valimiskomisjoni esimees Kadi Länik. "Esialgsete andmete järgi saan öelda, et tunnitasu jääb 5–6 euro vahele – seda nii Jõgeva linna jaoskonnakomisjonis kui ka Palamuse valla jaoskonnakomisjonis nr 1."

Länik lisab, et maakonnakomisjon arvestab jaoskonnakomisjonide kulude otsustamisel jaoskonnakomisjonide töömahtu, valijate arvu nimekirjas ja jaoskonna asukohta.

Komisjoni liige saab tasu komisjoni koosolekust osavõtmise ja komisjoni tööülesannete täitmise eest. Kui palju keegi jaoskonnaliikmetest töötasu saab, sõltub jaoskonna eelarvest, konkreetse jaoskonnakomisjoni liikmete arvust ja liikmete töötundidest. Ettepaneku jaoskonnakomisjoni liikmete tasustamise kohta teeb jaoskonnakomisjoni esimees, keda tasustatakse valimiskomisjoni teiste liikmetega samadel alustel. Tartu linna valimiskomisjoni esimees Jüri Mölder ütleb, et Tartus on kaht tüüpi jaoskonnakomisjone – need, mis toimisid ka maakonnakeskuste valimisjaoskondadena (kuus Tartu kaubanduskeskuses paiknenud valimisjaoskonda, mis olid lahti alates 19. veebruarist) ja tavapärased valimisjaoskonnad (mis töötasid ainult valimiste nädalal).

"Neile eraldatud personalikulude kogusuurus oli vastavalt kas 2600 või 1700 eurot," lausub Mölder. Selle summa jagunemine jaoskonnakomisjonide liikmete vahel sõltub otseselt jaoskonnakomisjoni töösse kaasatud inimeste arvust ja töökoormusest ehk kui mitu tundi valimisjaoskonnas tööd tehti. Jaoskonnakomisjoni esimeeste tasu jääb näiteks Põlva vallas 260–420 euro ja komisjoni liikmete oma 250-400 euro piiresse. Riigikogu valimiste korraldamiseks eraldatakse 1 707 000 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee