Eesti uudised

Mida teha musta üürituru lõpetamiseks? (68)

LISA KOMMENTAAR

Cecilia 5. märts 2015 11:23
Pole mingi ime, Eestis on kinnisvara seadusega täiesti reguleerimata. Igaüks saab teha enavähem mida soovib. Hetke seaduses on "põrsaauke" nii palju, et tuul ulub! Tundub, et selline olukord on kellelegi kasulik, kui poliitikud sellega ei tegele. Sama asi, nagu transpordiga (eeskätt taksondus).
kass 5. märts 2015 07:55
maksuametnikud võivad ju unistada miljonitest tulumaksust
kogu aur läheb ikka vile peale
üks sajast 4. märts 2015 16:33
ürutad oma kinnisvara alles hoida aga tema väärtsus kahaneb sest üürnik ei hoia mitte midagi Harva kui hoolsa üürniku leiab
see ei ole tuluallikas 4. märts 2015 16:32
üüritulu saab vaid siis olla kui ühistu haldavates majades paljudes erinevates paikades korterid välja üürid. Katused, komunikatsioonisüsteemid hoiakse korras. Väikses 4 korteriga majas väljaüürimine on hullem kui heategvus. See on vabatahtlikult oma vara kiire ja süstemaatiline hävitamine.
vastus 4. märts 2015 15:25
tehke riiklikud üürimajad ja asi lahendatud. Inimesed liiguvad praegu tööotsingul ka Eestis. Ametlik üürikorter oleks lahendus.Küll saaks kui tahaks.
heh, 4. märts 2015 15:07
arvan, et maksustamisel pole mötet. See pole koht, kus üürileandjad rikastuksid..
tom 4. märts 2015 14:38
riigikogulased jätku oma kuluhüvitis ja erakondade riigi rahakotist toetamine! kui tahad olla erakonnas,siis olgu ka liikmekaks selline,et ära elaksite! milleks on nsid kuradi kontoreid linnadesse vaja! seal ju ei toodeta midagist?! muidusööjaid peab maksumaksja toitma!naguseda Härma talu!? kui on talu,siis olgu ka isemajandavmuidu tuleb ju nii välja,et see on riigi oma ja nneed,kes seal elavad peaksid ju maksma üüri?!3500 kuu!?
aga 4. märts 2015 13:59
inimesed ei hakka üldse mingeid lepinguid sõlmima ja keegi ei saa keelata minu külalistel minu juures viibida kaua nad soovivad.olen elanud nii Soomes,Rootsis,Saksamaal jne. raha pihku ja ei mingit kobinat.kui kaks inimest räägivad ühte juttu ei muuda seda miski. ja kuhu see saadud maks pandaks?arvatavasti saadetakse kuskile Aafrikasse või ostetakse mingit vana rauakolu,mida nimetatakse tankideks...

aga 4. märts 2015 13:59
inimesed ei hakka üldse mingeid lepinguid sõlmima ja keegi ei saa keelata minu külalistel minu juures viibida kaua nad soovivad.olen elanud nii Soomes,Rootsis,Saksamaal jne. raha pihku ja ei mingit kobinat.kui kaks inimest räägivad ühte juttu ei muuda seda miski. ja kuhu see saadud maks pandaks?arvatavasti saadetakse kuskile Aafrikasse või ostetakse mingit vana rauakolu,mida nimetatakse tankideks...
Millest tuleb üürihind? 4. märts 2015 13:40
Võtame näiteks ühe väikelinna, kus üürihinnad on 60-150 euri. Oletame, et ma ei osta korterit üürimiseks vaid mul jääb see lihtsalt üle. Ostukulutust ei ole. Vaataks, mis hinnaga oleks mõistlik üürida, kui peab tegema kõik nii, nagu riigi mõistes õige on. Palkan omale hanke korras ettevõtte remonti tegema. Mustalt ju ei tohi naabrimeest tööd tegema võtta, kuna olen korralik maksumaksja ja deklareerin kõik kulud/tulud. Firma võtab töötasuks ca 5000 euri. Materjali peale läheb keskmiselt 6000 euri. Korraliku köögi ja korterisse vajaliku tehnika peale läheb samuti 3000 euri. Ma arvan, et ehitusettevõtjad juba naeravad nende summade üle, keegi ei hakka nii odavalt tegema. Kokku on juba ilma ostmiseta kulud 14000. Kui saan korteri välja üürida 150 euri kuus, saaksin ma oma kulud nulli alles 7,7 aastaga. Nende aastate jooksul on ridamisi muid jooksvaid kulusid, mille peab samuti katma üüritulu arvelt. seega pole 10 aasta vältel mingit tulu. Ja siis pean hakkama jälle otsast peale, kuna loomulik kulumine nõuab juba ammu uut remonti. Kui nüüd lisada veel ostukulu, on asi veel hullem. Korralike korterite välja üürimine väikelinnas on lihtsalt omaniku hobi, mitte tulus äri, kust veel otsida maksuraha.
teine ja hullem 4. märts 2015 16:22
mittekorralikuga on asi veel hullem üüri saad 40-50 eur kui sedagi... hea kui lihtsalt kütte maksab aga maja kulub ja kulub ja laguneb kosmilise kiirusega
mina nt 4. märts 2015 12:43
Ei julgeks ilma seadusliku firma seadusliku maaklerita ei anda üürile ega võtta üürile inimesi. Kes küll nii teevad mustalt ja salaja, lähevad ju riski peale välja, sest petsieid on palju.
miinused on tavaline 4. märts 2015 16:24
istub sul nii lepinguga kui ilma lepinguta terve aasta, tarbib vett elektrit kütet, aknad lahti Sina maksad ja kohus ka ei aita sest kohtuveskid jahvatabad aastaid. Sellise krokudilli jaoks pole oluline kas on leping või mitte ta lihtsalt elab seal. Mitte ühtegi võimu pole olemaski et välja tõsta
Et.. 4. märts 2015 12:37
..tavainimene saaks ka ots otsaga elatud,tulebki midagi mustalt teha.Riik aina tõstab makse ja pensionärid peavad elama alla riigi miinimumpalka pensioniga.KAS POLE MITTE HÄBEMATUS?Maksavad oma piskust pensionist veel tulumaksu ja Toompea rahvas paisub,õitseb,sest nende palk taas suureneb+hüvitis samuti.
no täitsa lõpp 4. märts 2015 11:54
jätke inimesed rahule,ikka täitsa ära keernd oma kassa täitmisega,ei tahaks teilt midagi aga jätke inimesed ja nende rahakott rahule!!!!!
Üürnik 4. märts 2015 11:22
Hea, et ülikool siis pooleli jääb. Omanikud võtavad ikka oma osa,aga üür on sellevõrra krõbedam.
REIN 4. märts 2015 11:17
Mis siin ikka teha , anda raha ametnikele . Probleem , Reaktsioon , Lahendus .
ys 4. märts 2015 11:17
On ju selge, et selle maksude osa maksavad kinni edaspidi kõrgemat üüri maksvad üürnikud, mitte korteri omanikud. Enne mingi järjekordse "avaliku joomise" seaduse tegemist tuleks ikka mõelda asi läbi. Muidu teeme seadusi ja kulutame riigi raha ja siis lõpetame neid ja jälle raha läheb. Kasu ei mingit.

jääb ainult TALLINN 4. märts 2015 11:14
väikeleinnades majad lagunevad , mitte ükski üüritulu ei sa neis olla selline, millega maja isegi jooksvalt korras hoida, rääkimata mahukatest renoveerimistöödes. Üüürnik on siiski see,kes lihtsalt vähendab kinnisvara väärtust iga päevaga. Kui riik soovib et maa oleks varemetes, siis kontrollige, karistage omanikke nagu jõuate... See printsiip ju on juba 10 aastat et eesti inimestest tühjaks jookseks, nüüd siis veel ka see, et hooned laguneksid ja linnad kaoksid.
хозяин 4. märts 2015 10:58
Kui keegi tahaks üürituru kontrolli alla võtta, siis on tegelikult väga lihtne. Esiteks kehtestada üürilepingutele notariaalse tõestamise nõue ja nii üürnike kaitseks nõuda üürilepingu tagastisraha hoiustamist notari deposiitarvel.
Iseenesest peaks üürilepingu notariaalsest vorminõudest piisama, mingi "üürilepingute register" ei anna kellelegi sisuliselt ju midagi.
mida värki notaritele ka veel ??? 4. märts 2015 11:05
segi oled või, sa ikka tead missugused on notaritasud ? Lihtsam on nõue, et korteri väljaüürimise korral teatavad pooled sellest maksuametile nii ,nagu seda tehakse töölepingutega. Kui üürimine on juba põhitegevusena registreeritud maksuametis, siis seda bürokraatiat vaja pole kui aga üürimised toimuvad stiihiliselt lihtsalt vabade korterite olemasolu korral , peaks selle samastama töö- või töövõtulepingute registreemise nõuetega. Vist isegi mingi 3-10 päeva jooksul
Kalle 4. märts 2015 12:19
Inimene tuleb väikelinnast suurde linna tööle, et oma peret toita ja siis lisanduvad talle veel maksud _ notari tasu ja tulumaks, mis üürile andja peab maksma. Kõik see pannakse selle arvele, kes oma peret püüab aidata kuskil hääbuvas kolkas.
maksza 4. märts 2015 10:52
Kui korteriüüri pealt maksud maksta siis jääb üürileandja kõvasti miinusesse kuna ta on teinud kulutusi korteri remondiks ja seda kulu maha arvata ei saa. Ja seetõttu keegi ka ei deklareeri neid summasid. Ning kui liialt karmiks läheb, siis ei hakkagi keegi enam korterit välja üürima.
Endal seisab suvila jõude, ka sama asi, kulusid maha arvutada ei saa ja seega pole mõtet üleüldse üürima hakata. Parem seisku niisama, tuleb odavam.
kuidagi 4. märts 2015 11:10
saab kui oled fie või oü või mtü aga siis on kohustuslikud nagunii igakuised maksud, mis on 10 korda suuremad kui üüritulu. Palo mõte pole paha !
Max 4. märts 2015 13:45
Huvitav küll millised on need kohustuslikud igakuised maksud OÜ puhul? Ja veel 10 korda suuremad tulust või käibest?!
lihtne vist 4. märts 2015 16:36
hakkad sa jah ühe korteri väljaüürimiseks tervet oü- d moodustama ja igakuuliselt raamatupidajat palkama... ainuüksi raamatupidaja küsib rohkem kui üür
ainult kinnistusameti kaudu 4. märts 2015 10:46
ainult Kinnisturaamatust leiab sellised , kelle on enam kui 3 korterit ja ei deklareerigi nende üürimist ühegi moel. Neid tasub vaadata. Need, kes ühe-kahe korteri üüri"tulu" tõttu fied või oüd on.. on vast tõesti ülepea võlgades . Arvan et see siiski Tallina probleem ja mitte üüri- vaid renditulu on see, kus raha voolab . ÜÜnikud masavad enamus eesti piirkondades sümboolset tasu, mis üürniku 300 eur sissetuleku juures on suur raha, üürileandja ansa tuluna naeruväärselt väike summa. See on koht, kus iga üksikjuhtum on väga erinev. 20 korterit Tallinnas ilma ühegi maksuta on tulu , 20 korterit väikelinnas veel ametliku üürileandajana on rohkem kui peavalu.
üürimine kontrolli alla 4. märts 2015 10:51
sellist lolli sa ei leia, kes ühe toa või korteri üürimise tõttu enda fiena arvele võtab ja makse hakkab maksma . Siinkohal on Palo jutt õige, et mingi masuvabastus ühelt poolt aga karm karistus arvelevõtmatajätmise eest teiselt poolt parandaks olukorda
Maksu- ja Tolliamet... 4. märts 2015 10:41
...töötab usinalt! Ma sain tuludeklaratsiooni esitamise järgselt kirja, et nende andmetel olen saanud tulu korteri väljaüürimisest. Üürileppe sõlmisin tõesti eelmise aasta lõpus, aga see hakkas kehtima alles sellest aastast. Kust nad juba teavad???
arvata on 4. märts 2015 13:08
et mõni naaber, hea sõber või üürnik teatas:)
Kalle 4. märts 2015 10:36
Üürimaksja peaks oma väljaminekud deklareerima!Vaat siis saaks ehk neid üürilweandjaid ohjeldada kõrgeks kruttivate üürihindadega.
jälle suurlinna probleem 4. märts 2015 10:47
tallinnas, mitte mujal
oi taevas 4. märts 2015 10:29
See on ainult Tallinna probleem . Et isegi tulu on?!
SEE 4. märts 2015 10:13
Alkašš 4. märts 2015 11:52

Rita 4. märts 2015 09:58
Kinnisvarast näeb kohe, mitu korterit kellegi nimel on ja ainult ühes saab ta ise elada. On kohe selge, kus üürnikud ja aru nõuda. See pole ju raketiteadus. Ja üürikorterites ei ole tasu sugugi madal. Las deklareerivad ja riigile laekub tulu. Pooltes kortermajades suurem osa kortereid välja üüritud ja omanikud välismaal või eramutes.
4. märts 2015 10:13
Mul on küll kolm korterit Eesti eri paigus ja usu või ei - täiesti ise elame kõigis kolmes! Tööga seoses ühes linnas, lapsed koolis teises linnas ja nädalavahetusel saame kõik kodulinnas kokku.
Omanik 4. märts 2015 10:58
Mul on kaks korterit,suuremas elan üksi, väiksemas elab lapselaps,kellelt ma loomulikult ei võta sentigi,pigem maksan kinni suuremad kulutused,tema maksab vaid kütte,elektri ,vee ja jooksvad kulud. Hetkel ta töötab ja õpib,kui ülikool läbi,siis selgub, mis korterist saab,mul on vaja,et keegi oma lastest seal elaks ja kodu korras hoiaks. Väiksemad lapselepsed on veel oma vanemate hoole all, nende kodud ei ole Tallinnas. Ma hoian kortereid mõeldes oma lastelaste tulevikuvajadustele.
ema 4. märts 2015 13:15
ka minu nimel on mitu korterit, kus elavad mu lapsed. Olen süüdi?
TALLINN VILJANDI TARTU PÄRNU 4. märts 2015 09:20
kõik need linnad saavad üüritulu küsida kuna sel on tudengid. Mujal on üürisummad nii naeruväärselt väikesed et ei kata isegi igakuist kodurahu hinda. Kas keegi teist oleks nõus 50 eur eest kuus võitlema ööpäevaringselt joodikutega ja käima neil taga et kasvõi kommunaalide eest makstavat raha kätte saada. Paljud väikelinnad vaevlevad selle käes, et maksavad peale selle eest et keegigi korteris sees elaks ja aknaid sisse ei pekstaks
erki. 4. märts 2015 07:50
Igale üürnikule tuleb selgeks teha,et tuleb ühistu raamatupidamises registeerida .Ühistutes on ju teada, kes on omanik ,kes üürnik.
lisaks kõigele 4. märts 2015 07:25
on need mustalt üürileandjad isekad ja ennast täis ka - vaata, mul rahapuudust pole.
raha ringleb 4. märts 2015 08:43
Nende arvel väheneb toetusesetahtjate arv.
4. märts 2015 10:16
Paljud kinnisvaramaaklerid annavad ka ise mustalt üürile... vahendusraha kaob otse nende tasku, ei mingeid makse.
Sander 4. märts 2015 07:23
"Mida teha musta üürituru lõpetamiseks?"-mida muud kui palgata tööle korralik kontrollide armee. Tulemuseks on üürihindade maksu suuruses tõus, pluss "asjaajamis kulud", sest üürile andja tahab saada oma kätte.
ebanormaalne 4. märts 2015 06:52
Mida peavad tegema madala sissetulekuga inimesed? Hakkama tänavatel elama? Selline süsteem ja lisakulud peaks nagunii katma üürnik.
arvaja 4. märts 2015 06:16
Ah siin mõeldakse veel selliste asjade üle! Mujal euroopas ei saagi korterit üürile anda, kui maksuametis kirja pandud pole. Kui avastatakse, et hiilid seadusest kõrvale, löövad trahvid su oimetuks.
irw 4. märts 2015 10:38
ainus õige tähelepenek. Aga üürnik ongi õnnelikum kui üürileandaja pole kusagil arvel.. siis ei saa ka kohtu teel ( või ei peaks saama ) maksmata üüri nõuda
kus see tulu? 4. märts 2015 06:16
Korter on väikelinnas väljaüüritud, ise olen sunnitud elama Tallinnas ja siin korterit üürima. Seda sellepärast, et seal kohapeal ei ole tööd. Kõigepealt leidke võimalus kodukohas töö leida ja siis hakake üüritulu jagama. Selle üüri eest, mis sealt saan ei saa Tallinnas mitte kui midagi. Kui palju neid inimesi on, kes omale ostavad miljonilise korteri selleks, et see välja üürida?

Mann 4. märts 2015 05:50
Ega see poe mingi vaene Aafrika riik, kes sente loeb (kui loeb) :D
Kopp Ees 4. märts 2015 01:55
Tuttaval on 12 üürikorterit. Juba ligi 20 aastat paneb sell kogu tulu taskusse, riigile ei laeku rikkurilt sentigi. Mina, lollike, väikeettevõtja, maksan makse nii et silm punnis ja ealeski ei rikastu nii nagu üürimiljonärid. Rehvid on rikaste petiste elu väga siidiseks sillutanud. Tahtmine on lahkuda nii tolast riigist.
lihtne lahendus 4. märts 2015 11:00
vat nii, anonüümne vihje täpsemate aadresside või omaniku nimega ja oi ta saaab.. Vist veel ei ole kohustust lausa arvele võtta mingi fiena või oüna aga siis peab igalt üürisumma eurolt ka täisrauaga maksma . Lihtsam oleks kui riik nõuaks iga pinna väljaüürimisest kolme päeva jooksul informeerima analoogselt nagu töölepingutega inimese töölevõtmise korral ! Fie ja OÜ ei pea, aga niisama üürimise korral igal juhul.
to Kopp Ees 4. märts 2015 17:45
aga palun-kes sul keelab, võta pangast laenu, osta ka 12 korterit, möbleeri ära, halda neid kortereid(kui peldik umbes või vett pole!),tee pärast iga üürniku lahkumist san.. remonti ja vaata, kas 20 aasta pärast oled omadega nulli jõudnud või ei! Huvitav, millega sa lollike väikeettevõtja ise tegeled?
Mark 4. märts 2015 01:46
Teen ettepaneku kõik üürikorterid valgeks värvida
Niisiis rahad tagasi. 4. märts 2015 00:59
Kuidas ma saaksin riigilt tagasi käibemaksu, kütuseaktsiisi, sotsiaalmaksu? Ma pole Eesti riigi käest mittemingisuguseid hüvesid saanud, olen ainult peale maksnud, mida teha, kellele kaevata, kas Euroopa Inimõiguste kohus aitaks?
Riigile 3. märts 2015 23:56
Teine võimalus on OÜ-tamine nagu seda teevad Urve Palo sugused. Toon näite. Korter maksab 80 000. Oü-taja küsib maksumuselt 13 333 euri endale tagasi. Lisaks küsitakse tagasi investeeritud mööbli jm km. Lisaks pannakse kulutesse igasugused maksud ja kindlustused ja oma kulu ja vahepealsed remondid. Pidevalt peab täitma deklaratsioone ja nuumama raamatupidajat. Ning lisaks on üüri hind uurijale kallim. Lõpetuseks on kaotajad kõik osapooled. Nii, et mõelge enne kui midagi teete!
MaksuKaak 4. märts 2015 02:04
Mis summa see on 13 333 eurot, mida tagasi küsib? Kas riigil on mingid seadused veel, et makstakse korteri ostult mingi summa tagasi ja veel maksumaksja rahast?
Soss-sepp 4. märts 2015 10:12
Aga siis ongi korteri üürimine Sinu majanduslik tegevus ja miks mitte OÜ moodustada. Ega üürnik Su korteris midagi tee - tema elab seal. Kõik hooldused, pisiremondid jmt on omaniku kulude ja kirjadega. Need kulud tuleb ju ka kuskile kanda enne tulusid deklareerides. Ei ole olemas ainult üüritulu, vaid ka üürikulu. Kujutle, et sulle satub üürnik, kes poole aastag su kinnisvara ära lagastab ning siis uttu tõmbab. Mille arvelt siis remont tehakse? Ikka saadud üüritulu arvelt. Aga kuludest ei soovita üürileandja puhul rääkida. Ikka vaid tuludest.
Tean vastust 3. märts 2015 23:53
Nimetada must üüriturg ümber valgeks üürituruks.
Riigile 3. märts 2015 23:44
Kui osta ausalt normaalne uus korter ja maksta selle eest riigile km 20%, siis peaks olema üüritulu maksuvaba. Toon näite: korter maksab 80 000 euri pluss sisustus ca 10 000 (köögimööbel, tehnika, muu ninnunännu), siis saab sellise korteri välja üürida ca 350-400 euri eest. Korteri maksumus teenitakse tagasi alles ca 25 aasta pärast, selleks ajaks on mitmed üürnikud korteri täielikult lagastanud ja 25 aastat vana korteri algne väärtus kukkunud ca 50%. Seega maksuameti väide, et eraisikutest üürileandjad röövivad riiki on täiest absurdne. Tegelikult teevad need inimesed teene teistele, kel pole võimalik või vajadus omale korterit soetada!
ei jõua ära tänada 4. märts 2015 03:43
no sinusugust heategijat ei jõua ju ära tänada. Sul on 25 aasta pärast väljamakstud kinnisvara, üürnikul aga kõrvale ei teki mitte midagi. Sina erastasid, ärastasid, tagastasid, või su vanemad( teatavasti palgast nagu korterid ei osteta). Muidu tekib küsimus, et miks üürnik pole suutnud korterit osta, lõpuks teeme ju kõik tööd.
ja kui ei meeldi, ega ei pea üüriteenust osutama ju. kas kuskil on nagu seadus, et peab?
4. märts 2015 08:02
Väga rumal ja lahmiv kommentaar, äärmiselt rumal.
hmm 4. märts 2015 10:21
aga keegi ei sunni ju inimest ostma kortereid selleks, et neid välja üürida, osta nii palju kui endale elamiseks vaja ja pole mingit probleemi lagastavate üürnikega. :D
nende, kel pole vajadust või võimalust omale korterit soetada, probleemi lahenduseks võiks eeskuju võta teistest Euroopa riikidest.
siiski 4. märts 2015 14:02
ma ise üürikat ei ole kunagi vajanud, orjan panka. aga ega ma päris pime ka pole - enamus üürikaid on siiski 80ndatest remondi ja mööbliga paneelikad, mida ei müüda maha, sest siis peaks tulumaksu maksma. majas, kus ma elan on üürikad probleemis, sest nende väljaüürijad ei huvitu üldse maja käekäigust, las minna
Mart 3. märts 2015 23:23
Kas veel ei ole sügaval käsi maksumaksja taskus.Üüri hinnad niigi kõrged , siis tõusevad veel.vaadake kuidas te otsite võimalusi kuidas kokku hoida ja makse koguda, aga kuidas luua uusi võimalusi ja tööd teha see on teile võõras teema.Eesti jookseb tühjaks siis on teil pee õhtal.

KGB 3. märts 2015 23:07
Ikka kaebame, kaebame, kaebame.
verovirasto 3. märts 2015 22:22
Eestis leiutatakse jalgratast nagu ikka, selle asemel, et vötta öppust nt. arenenud Skandinaaviamaadest.
jahahsoo 3. märts 2015 22:19
Tähendab et siis shariaadikohus?