Valimised

Ainuke e-hääle rikkuja: Eestis ei julgeta e-hääletamist kritiseerida (88)

LISA KOMMENTAAR

gothard 14. märts 2015 06:31
Lisaks veel inimestele, et te vaidlete hääletamise õigsusest. Aga mõni mees (tark) on juhtinud tähelepanu sellele, et programm teeb vajalikud muudatused serveris ja see ei ole nähtav. Saage aru, et see e-valimised on juba 10 aastat vana ja ei ole uuendatud. Mõtlemise koht: arvuti viirusetõrje kontrollib sinu enda arvutit mitu korda päevas. Suurte ja turvatud (Pentagon) on ka hädas häkkerite istutatud viirusprogrammidega, et saada kontroll sealsete süsteemidega.
Nii, et oleks otstarbekas vahetada ja uuendada seda valimise süsteemi ning seda pidevalt kontrollida.
Ei saa sellepärast kedagi hukka mõista kui ei ole kindlaid tõendeid e-valimise võltsingust. Aga meele teeb pahaks kui seda kaitstakse iga hinna eest ja väidetakse , et see on turvaline. Tekib tugev kahtlus 10 aastase asja kohta. Meele teeks heaks kui seda tahetakse muuta ja läbipaistvamaks teha.
Kui poliitikud ei taha seda muuta siis tekibki palju küsimusi ülesse, et see ei ole õiglane!
Edu neile , kes ainult vaidlevad paber ja e. hääletamise üle ning oma partei õigsuse eest.
Lugege ja saage targemaks. E-valimised on ebaturvalised 5. märts 2015 02:15
www.evalmised.ee
ja lisaks Võltsimine oli võimalik häältelugemise rakenduses pärast krüpteeritud hääletusandmete alusel valijate isikukoodide ja kanditaatide registreerimisnumbrite lahkuviimist. Vaatamata sellele, et väidetavalt häältelugemise rakendus ei ole võrguga ühendatud, võib serveris rakenduse kõrval pisike ennast õigel ajal käivitav ja hävitav skriptikene korrigeerida valimistulemused nii nagu vaja.
E-valimiste võltsimist ei saa tõendada ega ümber lükata valimiste vaatlejad. Nendel on võimatu aru saada, mis serverites toimub. Sellest ei pruugi alati aru saada isegi see IT seltskond, kes seal toimetab. Olen küsitlenud programmeerijat, kes on koostanud keerukaid programme ja mõne aja pärast ei saa isegi aru, kuidas programm toimib või milliseid põhimõtteid rakendas, kui just ei ole teinud vastavaid märkeid, varustanud koodi kommentaaridega. Kõrvalised isikud ei saa seal taibata mitte mõhkugi. Aga programmeerida on võimalik isegi võimatuid asju, sealhulgas programmijuppe, mis murdosa sekundi jooksul, määratud ajal, teevad andmebaasis vajaliku algoritmi järgi ettenähtud muudatused ja siis ise kaovad ja ei loo mingit logi. Varjamiseks ei ole avalikustatud isegi seda, mitu häält sai kandidaat e-hääletamise ja sedelhääletamise teel.
Sina oskasid paremini 5. märts 2015 07:34
selgitada kui mina. Ma korrutan siin juba mitu korda, et peamine küsimus pole mitte häkkimises, vadi programmeerimises. Ükski inerneti teel asjaajamine pole turvaline.
4. märts 2015 22:53
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
.... 5. märts 2015 00:02
kuulutada 2015 e-valimistega seonduv õigustühiseks ja korraldada uued valimised, ja seekord ainult paberil....
nojah 4. märts 2015 16:49
This is why we can't have nice things.
Alar 4. märts 2015 13:43
E- valimised on reformierakonnale vajalik, mis garanteerib neile alalise võidu! Ei saa puudusi välja tuua, sest moderaatorid ei lase kommentaari läbi. Inimene, kes ise paberhääletust e-hääletusega võrdleb, siis saab ise ka aru, millised puudujäägid (KONTROLLIMATUS, VÕLTSIMINE) on arvuti kaudu hääletamisel!
no kui 4. märts 2015 19:36
kardad et hääl ei lähe õigele inimesele mine hääleta jaoskonnas. Keegi ei keela.
Sellepärast on ka mõttetu e-hääletamist kritiseerida. Kui teist valikut ei oleks - siis küll. Aga on ju teine valik ka. Seega oma asi.
valimised peaksid olema ühtlased ja ühetaolised, 4. märts 2015 10:20
KUID ei ole seda mitte ja seda tänu e-hääletusele - e-hääletusel on ühed reeglid ja paberhääletusel teised. E-häält saab kasvõi 100 korda ümber teha, paberhääl on ühekordne tegevus. Nii et siin on peamine vastuolu.
Juura 4. märts 2015 13:30
Ka paberhäält võib100 korda ümber teha - kirjuta number,siis tõmba number maha,siis küsi uus sedel(sul on selleks õigus) kirjuta uus number,tõmba see maha või sodi lihtsalt ära,küsi uus sedel jne.jne.jne. umbes sada korda või rohkemgi veel.
Valimispäeval 4. märts 2015 17:39
on keelatud valimispropaganda, aga e-hääletuse ja eelhääletuse ajal seda tehakse. Kus siis ühtsus on?
Vale küsimuse püstitamine 4. märts 2015 10:01
Miks keegi aru ei saa, et asi ei ole häkkimises, kuigi ka see on võimalik. Asi on hoopis sellina, nagu seda tegi Peipsi kalak´uningas, kes võttis kõik kalurid kontorisse kokku ja lasi neil kordamööda ID kaartiga sisse logida, kandidaadi numbri aga sisestas ise. See on ju tõestatud fakt, aga seda ei kipu keegi kuskil valimisseaduse rikkumiseks tunnistama. Küsisin valimisjaoskonnas, et kas ma võin koos abikaasaga ühte kabiini sedeleid täitma minna ja sain vastuseks, et see on seadusevastane. Kas aga ühe arvuti taga, kellegi juhtimisel hääletav seltskond on siis seaduslik? Selles on E-valimiste ebaturvalisus, mitte nii palju häkkimises. Millal see küll jõuab nende E-hääletamise kiivatele kaitsjatele ja ametnikele mõistusesse, jääb paraku saladuseks.
Juura 4. märts 2015 13:37
Kontorist koju jõudes võis igaüks uuesti elektrooniiselt hääletada,või siis sedeliga eelhääletada.Kalakuningas aga oleks lolliks jäänud.
kodus äkki 4. märts 2015 17:41
arvutit polegi ja kes see viitsib?
no kui 4. märts 2015 19:38
ei viitsi või loll oled, jälle oma viga.
täiesti jama jutt sul 4. märts 2015 15:49
Tänapäeval on kõigil nutitelefonid ja see sinu kalakuningas saab samamoodi kõigil oma käsilastel lasta telefoniga kabiinis oma häält pildistada-filmida. E-häält saad vähemalt salaja kodus (või ka jaoskonnas) üle hääletada, kui kaabakas selja tagant kadunud, kabiinis toimuvat petturlust on aga täiesti võimatu takistada.
jah, jama jutt sul 4. märts 2015 17:42
Mul pole nutitelefoni, tean ka teisi ja tean inimesi, kel pole üldse telefoni, ka arvutit mitte.
Ma 4. märts 2015 08:58
ei tea kas sain õieti aru,et Ehääletamisel on komisjonil võimalik tuvastada hääletaja IP aadress.Kui nii siis mis salajane hääletamine see on?
E hääl 4. märts 2015 12:56
Just, IP aadress on teada ja ka sinu isikukood....ja ka kelle poolt selle isikukoodiga ja IP aadressilt hääletati. Igati salajane hääletamine !
aitab juba neist pseudoprobleemidest 4. märts 2015 15:51
Kujutad sa ette ka pabervalimistel on võimudel teada täpselt mis kell ja kus jaoskonnas sa hääletasid! Õudne eks? Mida ei teata on see, kelle poolt hääletasid ja seda ei ole võimalik vaadata ka elektroonilistel valimistel!

Mh, 4. märts 2015 08:00
loo pealkiri on ju täielik jamps, kui nüüd teraselt ajakirjandust jälgida siis e-valimiste puhul enamus mis tehakse ongi ainult nende kritiseerimine.
reegel 4. märts 2015 07:02
Ühele väiksele kinnisele ringile on see e-hääletamine liiga tähtis. Nad ei ole nõus iialgi tunnistama viga süsteemis kuna nende ringkaitse on küllalt tugev.
Süsteemis pole viga. 4. märts 2015 08:01
Viga on selles, et kõik mõtlevad häkkimise peale. Aga kui üks häkib ja ülejäänud 100000 e-hääletavad teadmises, et kõik on okei, ei tea nad ometi kuhu nende hääl läks. Saatke oma hot-ist mõni peast võetud aadressile kiri. Vastus tuleb: "Kiri saadetud". Aga kuhu? Keegi seda ei näe. See üks häkkiija jääb vahele, ülejäänud teavad rahus, et hääletasid just sinna, kuhu tahtsid. Pole ju keeruline? Kui ise keeruliseks ei mõtle.
reegel 4. märts 2015 07:02
Ühele väiksele kinnisele ringile on see e-hääletamine liiga tähtis. Nad ei ole nõus iialgi tunnistama viga süsteemis kuna nende ringkaitse on küllalt tugev.
las ma siis olen naiivne 4. märts 2015 06:37
aga ma siiralt ei usu. et keegi kuri karvane käsi muud ei ootagi. kui et igadel valimistel seal nii hullusti kui võimalik häkkida. minu terve talupoja mõistus ütleb. et see on selline möga. nagu vana-inimesed soiuvad. kuidas nad kohe kohe sussid nurka viskavad ja tegelikkus on see. et elavad ka oma noored sugulased üle. see on ikka narr jutt kõik kokku. ei koti see e-hääletus küll nii hullusti kedagi. ja üldsegi ! me saame ju vaadata avalikke tulemusi. milles üldse küssa nagu ? ja mida me siis näeme sealt ? et kui kandidaat sai palju hääli paberil. siis reeglina on see e-häälte arv tal alati kordi ja kümneid kordi väiksem ! kas olete leidnud mõne Riigikokku pääsenu. kes oleks saanud e-hääli nii 99 % ja paberil heal juhul 1 % ? sellist kandidaati ei ole. ega saagi olema. haige fantaasia. ei muud. mind ajab see jutt häkkimisest naerma. nagu ajab naerma kõigi nende mitte-pääsenute klounaad. kes ei suutnud sirgel seljal oma kaotust tunnistada ja nagu tited tönnima ja tsirkust tegema kukkusid.
Tee siis selgeks. 4. märts 2015 07:36
Kui valimisstuudio TV-s käima läks, oli e-hääletuse % reffide kasuks mäe kõrguselt. Hiljem rebis Keskerakond paberhääletusel pea, et järele. Kas arvad, et e-hääletajad on kõik reffide poolt ja paberhääletajad kesikute poolt? Ei ole loogiline, et inimkond jaguneb kahte leeri just sedamoodi. Hoia oma häkkimise teadmised oma koduarvuti tasemele. Server jagab sinule teadmata nagu kasiinoski, kuhu programm juhatab. Kas on keegi suutnud mõnda serverisse pääseda? Programmi juhtima? Tee vahet, mis on häkkimine, mis programm. Kui paljud on üldse serverit väljaspoolt näinud? Programmi nägemisest ei räägigi. Ära näita oma lollusi kõigile, oled targem!
to Tee siis selgeks 4. märts 2015 15:56
Sinu jaoks pole loogiline, et e-hääletuse vastu oleva erakonna toetajad hääletavad paberil? Sama jutt sulle: ära näita oma lollusi kõigile, oled targem!
Tead, ma julgen su näruse aastapalga peale panustada et need su "häkkimise teadmised" jäävad ka suvalise koolipoisi tasemele.
Ära ärple! 4. märts 2015 16:41
Jääd surmani tööle oma lubaduse eest.
to, 15:56! 4. märts 2015 16:50
Võtan su väljakutse vastu! Aga võtame kumbki panga väljavõtted nimelt aasta palgast. Kahtlen sinu suurustust.
0 4. märts 2015 12:40
Fruik 4. märts 2015 05:59
Süüdi pole e-hääletamine vaid e-inimesed ja kommunistid kes on harjunud paberil sodima.
Vaatleja, 4. märts 2015 15:52
Tänapäeval ei sodi kommunistid enam paberil, vaid just nimelt arvutis.
väljakutse IT-poistele 4. märts 2015 04:24
ei saa aru, miks on antud võimalus HÄÄLT MUUTA- selles ongi kogu e-hääletuse konks, ma teoreetiliselt saan aru, kuidas selle "MUUTMISE" tagajärjel üks partei pidevalt juhib ja võidab, aga kahjuks pole ma nii pädev, et see skeem avalikkuse ette tirida
compsci 4. märts 2015 15:58
Kui ei saa aru, siis ära targuta eks! Mine võta mõni tasuta krüptokursus ja õpi.
Ja IT-poistele pole mõtet väljakutset esitada, sest neil ei ole kompetentsi seda kommenteerida. Arvutiteadlased tegelevad selliste küsimustega.
Volli 3. märts 2015 23:08
Kas Taavi korjab kokku kõigi sugulaste ID-kaardid...???
... 4. märts 2015 10:02
Pigem tuleb pere poolt elementaarne toetus. Küll aga aitavad kaasa igasugused hoolekandeasutuse nagu hooldekodud, kus vanurite ID-d on kenasti kõik juhataja käes ja küll juhataja juba teab, kelle poolt hääletada, sest nende pikkade aastate jooksul on oravad imbunud sügavalt enamuse asutuste juhitoolidele istuma.
Lisaks need vanad inimesed, kelle omaksed aitavad neil arveid maksta ID abiga. Vanaema ütleb, et: "Latseke, hääleta sa minu eest ka Mikseri poolt ära. Sul see arvuti värk lihtam ja siis ei pea hakkama oma haigete jalgadega kuskile jaoskonda minema!"
Kellele hääl tegelikult läheb?! Ei tea!
Alles keegi kommenteeris, kuidas käskis vanaemal hääletada reffide poolt, et muidu jääb oma rahast ilma. Kahju, et selliseid ulitimaatumeid ja hirmutamisi kasutatakse :(
Ma ei julge väita, et kõik teeks nii, aga KAHJUKS KÕIK inimesed ei ole 'ilusad ja head'.
ja kesk 4. märts 2015 19:43
ei ole kuhugi imbunud ega midagi halvasti teinud. Ja Toobal ei ole pealt kuulanud nagu Savisaar ei ole lindistanud jne.
Tarmo Metsar 3. märts 2015 23:04
Elektroonilise valimise kohalt järgmine fakt. Nimelt on mul varasematel aastatel ettevõtte aastaaruannete esitamisel 2 korda nii juhtunud, et mingi jama olnud ID-kaardi, või sertifikaatidega. Ning pole saanud neid aastaaruandeid täita, allkirjastada jms. Ja 1. juhul aidati mind neti teel nii, et kui järgmisel päeval pidime seal ID-kaardikeskusega (vms.) midagi koos tegema arvutis. Siis järgmisel päeval arvutit avades sai avastatud, et need takistused mis olid eelmisel päeval arvude jms. poolt olnud, et need andmed oli juba ilusti muudetud. Ja 2. korral kui samuti takistus oli ID-kaardiga vms., siis lausa reaalajas enda silme ees läpaka kuvaril muudeti andmeid. Kuigi neil 2 juhul oli väga hea et mind aidati kuskilt kõrvalt ja kaugelt neti teel. On need samas juhtumid mis ei tekita mus usaldust e-valimiste osas. Sest kui keegi sai muuta mu silme ees arvutis andmeid. Siis lihtsalt tekib küsimus, et miks siis keegi samas ei võiks ka seal neti teel midagi ka võltsida.....
kaugabi 4. märts 2015 00:08
Seda nimetatakse kaugabiks - Remote Desktop, VNC. Tavaline asi ,et niimoodi aidatakse ja just nimelt kasutaja silme all käib kõik, see selle jaoks, et kasutaja näeks, mida tehakse,
dc 4. märts 2015 00:09
Arusaadavad kahtlused, aga siiski neid ei saa kahjuks valimisega võrrelda. Kuigi kasutasite ID-kaarti, siis tegite hoopis erinevaid asju. Lisaks te käivitasite teisel juhul arvutis ise rakenduse, mis võimaldas teisel poolel reaalajas muudatusi teha, milliseid saite ise jälgida.
Tooks lihtsalt näite, et keegi vast ei muretse, et autod on jalakäijatele ohtlikud, kuna tuhatoosid on liialt väikesed. Ühine nimetaja on auto ja selle funktsioonide kasutamine.
... 4. märts 2015 10:07
to cd:
Ja e-valimised ei toimu nii, et ID kaartiga käivitad arvutis rakenduse? Miks ei võiks siis saada reaalajas muudatusi teha, sedapuhku küll nii, et rakenduse käivitaja seda ise ei näe. Valija saab küll käia vaatamas, et näe selle poolt on hääletatud, aga hääl selle taga on muudetud hoopis teiseks, kui hääletaja ise arvab. Arvutis on kõik võimalik.
Ja kui see oleks nii jube lahe ja turvaline asi, siis toimiks see juba kõikides suuremates riikides. Teised ainult proovivad ja loobuvad. Eestlased aga kujutavad ette, et on juba tublid ja tähtsad eeskujulikud it-igurud.

spetsialist 3. märts 2015 22:40
Minu arvates on viga valimiste veebirakenduses, kus hääl liigub läbi mitme kanali kliendist serverini. Targem oleks kogu rakendus ümber progeda, et hääletus oleks serverisisene.
oh ja 3. märts 2015 22:18
kõige nõrgem lüli kogu selles süsteemis on patsiga poiss administraator kes kogu seda süsteemi hooldab ja ka ilmselt saab kõike teha
dc 3. märts 2015 22:28
Teoreetiliselt jah. Ainult, et siis peab olema mitu nõrka lüli ja patsiga poissi. Erinevates kohtades. Sest kui ühes kohas keegi üritab midagi teha, lööb teistes kohtades tuled põlema. See süsteem ei ole üles ehitatud ühte keldrituppa. Seal on kontrollid, mis kontrollivad ja salvestavad tegevused. Neid kontrollivad järgmised kontrollisüsteemid. Ja isikkoosseisul on ka taustakontroll tehtud.
Kas saate väita, et teate, mis inimesed ja kui usaldusväärsed on valimisjaoskondade töötajad? Kas te teate, kust need inimesed sinna tööle satuvad ja milline võib olla nende motivatsioon sellel päeval neid pabereid seal jaoskonnas hunnikusse tõsta?
Ehk milline on tavalise paberhääletamise nõrgim lüli? Ikka see sama krunniga proua või kena pruuni ülikonnaga härra. Eriti kui neile mõlemile üks partei on veidi sümpaatsem, kui teine. Vahet ei ole milline partei.
Kuuuurija 3. märts 2015 22:39
Ometi, kui ekraanile tuleb kiri "Critical error!", siis seda lihtsalt ignoreeritakse ega peeta vääriliseks korralikult välja selgitada ja lahti seletada.
oh ja 3. märts 2015 22:40
teatavasti on inimene nõrk ning kui teda põhjalikult tundma õppida siis on võimalik teha temale selline pakkumine millest ta pole võimeline keelduma seega pole ju võimatu ka mitu patsiga poissi mingile seltskonnale kasulikult tööle panna seda enam veel, et sisuliselt keegi seda tegevust erapooletult ilmselt ei saagi kontrollida kuna ei saa juurdepääsu lubagi
oh ja 3. märts 2015 22:50
paberhäälte võltsimine on liiga töömahukas ja sellest peab osa võtma suhteliselt palju inimesi mis on aga kindel vahelejäämine kuna kindlasti leidub nende hulgas inimesi kes avalikustavad sellise tegevuse kas või lootuses sellelt teenida
dc 3. märts 2015 23:04
Ei ütleks. Seda saab mitmeti teha. Saab teha väljast, nii et kogu protsess on õige. Juba enne mainitud karusell, kus inimene viib kasti eelmise hääletaja valimislehe ja toob tühja välja. Väga lihtne ja üldsegi mitte keeruline. Eelnevalt Eestis kasutatud ja leidnud ka tõestamist. Samuti häälte ostmine viina või rahaga, kus lastakse ka oma hääletus kabiinis üles pildistada.
Või siis jaoksonna sisene võltsimine. Käisin ise jaoskonnas valimas. Maakohas. Seal oli viis töötajat. Ja jaoskonna alla kuulub ca 1000 hääletusõigusega isikut. Ei ole keeruline mõjutada neid viite inimest, kes on tõenäoliselt palju vähem kindlustatud, kui need patsiga poisid. Kui keskmine valijate % on ca 60, siis ei ole keeruline täita mõned sedelid ise, võltsides allkirju.
dc 3. märts 2015 23:06
Saate ehk täpsustada? Kes ignoreerib ega ei pea vääriliseks korralikult välja seletada? E-valimiste puhul peab neid inimesi olema rohkem, kes ignoreerivad, kui mõned.
Kuuuurija 4. märts 2015 00:56
Kuidas tagada kirjeldatud "karusellimeetodi" toimimine, kui valija saab temale väljas kaasa antud eeltäidetud sedeli kabiinis hõlpsasti rikkuda? Sama lugu on pildistamisega - teed pildi ära ja rikud sedeli.
ef 4. märts 2015 10:13
KUI suli tehakse ühes konkreetses jaoskonnas, siis on manipuleeritud vaid selle ühe jaoskonna andmed; KUI aga ostetakse ära "patsiga poiss", SIIS on manipuleeritud KÕIK valimistulemused. Nii lihtne see ongi!
nonoh 4. märts 2015 16:02
Filmid, mitte ei pildista?
????? 3. märts 2015 22:17
Kui fikseeritakse IP siis sooviks hääletamisel osalenud arvutite TOP 10 ning mitu hääletajat ühest arvutist oma hääle andis? Ok hääletamine võib olla turvaline aga mis toimub raha eest arvuti taga seda ei saa keegi kontrollida
oh ja 3. märts 2015 22:21
sellega ilmselt peaks tegelema KAPO, et sellised isikud saab kindlaks teha ja karistada
Kolja 3. märts 2015 21:59
alati mõtlen,et hea ikka,et madalalaubalisi ja vingukotte on olemas,trleistel kohe parem tunne,saab võrreldes kohe positiivse laengu.
Tolad või? 3. märts 2015 21:52
E-hääletust ei saa, ega peagi häkkima. See, et su hääl läheb nimelt sellele isikule, keda valisid, ei näe sa mingil juhul. Näed, et läks kohale. Võtke suvaline, peast mõeldud e-aadress ja saatke kiri. Vastus tuleb, "Kiri saadetud". kuigi seda aadressi pole olemaski. Nii saadab srever teie hääle kasiino meetodil sinna, kuhu rohkem vaja. Mänguautomaat ka ei jaga raha, vaid seda jagab programm serverist, olenemata automaadist, kust mängid. Artiklis aga juratakse meelega häkkimisest. Tegelik tõde on programmis, "maja võidab alati".
jah 3. märts 2015 22:20
Selle eest on paberhääletus alati hea. Seal saab ju alati kontrollida, kuhu hunnikusse su hääl tõsteti või ega ta prügikasti "kukkunud", eks? Või nagu Tallinnas seekord oli, et ei nõustutud rikutud sedeleid näitama. Äkki nad ei olnudki nii rikutud? Äkki nad olid hoopis valede numbritega?
Ehk mille poolest erineb antud juhul teie arust paberhääletamine e-hääletamisest? Mõlemal juhul minnakse ja tehakse midagi. Ühel juhul pannakse "kiri teele" ja tuleb teade "kiri saadetud", teisel juhul panete kirja kasti ja ei tule isegi vastust. Kumb tundub usaldatavam.
PS. Kui te ei sooviks siin lihtsalt jama ajada, siis te teaksite, et teie näite puhul ei lõppe protsess teatega "kiri saadetud". Protsess jätkub teatega teie postkastis: "kirja ei õnnestunud kohale saata, aadress tundmatu". Kui seda ei tule, siis ehk ei olnudki nii olematu aadress.
Sa, jäärapea, 4. märts 2015 06:35
ära õigusta oma lolli kolu!
asd 3. märts 2015 21:41
Ja mis point sellel on? Sama loogika järgi võid ju lihtsalt hääletamata jätta ja si**agi ei muutu. Järjekodne pseudoprobleem.
jälle peab seletama?? 3. märts 2015 21:50
hääletamisest osa võtmine on kohustus. sedeli rikkumine näitab huvi ja tahet aga ka, et nad ei soovi kellegi poolt hääletada. see on ülim protestivorm, hääletuskasti juurde minemata jätmine on puhas laiskus ja kaugel enda arvamuse avaldamisest. mitu protsenti 35 protsendist eestlastest protesteerisid mittehääletamisega ja kui paljudel on siiralt pohhui, kuidas see riik toimib?
Ara jama, 3. märts 2015 22:04
jutt on e-hääletamisest. Kust kohast see kohustuslik on?
mhm 3. märts 2015 22:12
Ja kes nende mittehääletanute hääled endale sai? Ja nende rikutud sedelite hääled. Sellega ei ole muud, kui keegi midagi enda arust demonstreerib, aga ühtegi vaatajat ei ole. Arvestatakse ainult nendega, kes huvi üles näitavad. Pohhuimeestest on teistel ka pohhui, sest keegi ei tea, mis moodi ja kellel on pohhui.
Alar1 3. märts 2015 21:34
E-hääletustulemusi EI SAA häkkimisega mõjutada. Jäi Savisaare palgahäkker Paavo Pihelgas vahele ja tuvastati ka kõigest hääle rikkuja. Kui E-valimisi saaks mõjutada, oleks Savisaar seda ammu teinud, mitte vastu võidelnud! Venemaa on kindlasti pakkunud abi parimate spetsialist-häkkeritega. Ikka pole pole veel kellelgi õnnestunud.
oh ja 3. märts 2015 22:28
pole olemas täiesti turvalist süsteemi isegi NASA arvutitesse on sisse murtud mis siis teistest veel rääkida
ja muidugi 4. märts 2015 19:52
meie hääletustulemusi saab võrrelda NASA arvutite huvipakkuvusega. Reffid on kindlasti maailmatasemel häkkerid välja ajanud, selleks et Savisaarele kott pähe tõmmata.
Buuks Nuuks 3. märts 2015 21:32
Ega lollidega ei olegi ju mõtet vaielda. Kui üks kangekaelne loll midagi juba pähe võtab........
Ei tõesta neile ka Vanajumal ise miskit muud.
Jäävadki surmani jaurama oma e hääletusest.
Umbes nagu 19 .saj masinalõhkujad Inglismaal. Pidin need ju ka olema Saatanast.

Do-Dohh 3. märts 2015 21:02
Netscape kirjutas ka koodi nullist ümber. Kus on see firma nüüd?
doh 3. märts 2015 20:57
Loodan, et turvaekspert annab aru, mida tähendab koodi ümberkirjutamine. Vast oleks enda mõtet lihtsam tõlgendada - öeldes, tarkvarakoodi täiustada. Hea kood = täiustamine. Näide: OpenBSD ja nende filosoofia.
goov 3. märts 2015 20:56
E hääletuse manipueerimist pole veel eriti tuvastatud.Paberhäältega saab aga teha mida iganes.
Krimmis oli hääletusprotsent üle 100 sest kasutati vana NSVl aegset rahvastikuregistrit ja lisaks
kõiki kes kohale ilmusid.Mis üle jäi visati lihtsalt kasti.Paberhääletuses tuntud nipid nagu karusell
või lihtsalt kohal mitte käinud kodanike sedelite lisamine.Venemaal pole ühtegi valimist kus
opositsioon ei karju võltsimistest.Miks me paberhääletust ei kritiseeri.Siin on võltsimised palju
tõenäolisemad
asdf 3. märts 2015 20:56
E-hääletust on oluliselt keerulisem võltsida kui paberil, sellest muidugi enamus ehääletuse kritiseerijaist aru ei saa.
Allan 3. märts 2015 20:30
Huvitav, et keegi ei meenuta, kuidas Ojuland Reformi sisevalimistel e-hääli võltsis, mille eest ka teenitult kinga sai.Ei ole arvutiekspert, aga sellest loost järeldan, et vähemalt mingil määral on sohi tegemine võimalik.
vaatleja 3. märts 2015 21:36
Ei ole mingil määral, on suurel määral.Tellitud artikkel
Urrr 3. märts 2015 21:46
Ära pane ühte patta mingi olematu turvalisusega sisevalimist ja riiklikult korraldatud ja turvatud e-hääletus.
dc 3. märts 2015 22:00
Ojulandi kaasus ja e-valimised on täiesti erinevad lood. Täiesti. Ei ole vaja olla spetsialist, vaid avatud meelt veidigi materjalidega tutvumiseks.
Ojulandi teemaga saaks ainult siis paralleele tõmmata, kui me autendiks ennast valimistele oma Facebooki või gmaili kontoga. Öeldes, et meie oleme need, kes sellel kontol on. Nagu RE sisevalimistel oligi, kus enda tõestamiseks oli vaja siduda parteiliikme nimi mingi meilikontoga.
Kui nüüd valimistele seda laiendada, siis peaks häkker suutma tekitada olukorra, kus me saame ühe inimese ID-kaardi siduda teise isiku võtmega. Piltlikult öeldes on iga luku jaoks ainult üks sellele lukule sobiv võti. Seni pole keegi seda suutnud. Teoreetiliselt on see loomulikult võimalik. Nagu ka valimisjaoskonnas häältega sahkerdamine.
Seni pole ka keegi suutnud e-valimiste häälte võltsimise võimalikust tõestada. USA näide läheb sinna Ojulandi valdkonda. Seal oli masinatega tegu. On räägitud teooritatest, aga jällegi, need on arvestatud riskid nagu see valimisjaoskonna näide. Et on võimalik, aga tõenäosus on ülimalt väike ja lihtsalt avastatav.
no 4. märts 2015 19:54
ja ei tulnud välja see võltsimine vä? Tuli ju. Sohki tehti, aga jäädi vahele ka.
veteran 3. märts 2015 20:29
ei ole kuidagi võimalik paljaste kätega tanki rünnata. Laske pätipande naudib oma valevõitu.
Läbi Nähtav 3. märts 2015 20:03
pole ju võimalik et ainult üks,, inimesed ju eksivad ka tahtmatult ja veel nii suure massi juures
Allan 3. märts 2015 22:05
Vabandust, kas te olete kunagi proovinud e-hääletada? Kui jah, siis kas te kirjeldaksite, kuidas on seal võimalik eksida?
Antud juhul ka ju ei eksitud, vaid rikuti oma häält. Ja kui inimene oma häält nii väga tahab rikkuda, siis jumala pärast, lasku käia. Kuniks ei suudeta tõestada reaalsuses, et seda saab teha, seni ei maksa need jutud midagi. Seni on vastased esitanud teooriaid. Kui oleks tegelikult võimalik, oleks juba tehtud ja näidatud, et näete...
Kas 3. märts 2015 20:02
see üks oli Latõnskaja oma.. neil läks vist midagi sassi et ustavapoolne sester peaagu üle parda oleks kukutatud, hea et kuidagi ikka sai hoopis selle latõnskaja pinnu silmast viimasel hetkel
dc 3. märts 2015 22:07
Jah. Just. Ja see Latõnskaja hääl oli paberil antud. Mis annab taas seletust, miks üks erakond nii väga soovib ainult paberhääletamist. Sest seal saab lihtsamini sahkerdada. Bussiga vanainimesi kohale vedada ning viina ja viineritega vaeseid inimesi hääletama sundida.
Aga 3. märts 2015 22:57
Aga e-hääletust saab ju saunapeol korraldada - üks kõigi eest ja kõik ühe eest.
dc 3. märts 2015 23:53
Saabki. Seda ma räägingi, et tegelikult on mõlemal viisil omad nõrgad kohad. Lihtsalt inimesed võiksid sellest aru saada, et asjad pole must-valged. Kahjuks üks seltskond üritab jätta muljet, et üks süsteem on 100% kindel ja teine absoluutselt ebaturvaline.
ja kui 4. märts 2015 19:56
kaineks magad, siis hääletad ümber.

3. märts 2015 20:00
selleks ei julge et itimehed on neil hästi tasustatud
3. märts 2015 19:59
Mõtle peaga, kuidas oleks ilma e-valimispettuseta tundmatu Kajake ühtäkki parlamenti saanud, edasi europarlamenti kõik reformivastased ja vihatud korraga... uuest koosseisust välja roogitud ja külatolad asemele upitatud E-vaba toitu tahate aga e-vaba hääletust ei julge nõuda.
OLI KRITISEERIJAID KÜLL,,,AGA MIDAGI, 3. märts 2015 19:44
KÜLL KRITISEERIJAID LEIDUS -- JUST ENNE VALIMISI,,,//JA ISEGI HOIATATI
ET REFORMI ERAKOND JÄLLE VÕIDAB,,,
1) AGA NEED REFORMARID TEAVAD ,,,MIKS OM E---HÄÄLED KASULIKUD JUST NEILE;;
.... 3. märts 2015 20:44
ära lärma....pärast kaotust rusikatega ei vehita....
VEHIN JÜRIPÄEVAL TÕRVIKUTEGA ,,TEIE NINA ALL, 3. märts 2015 20:50
MINA EI KAOTA ENAM MIDAGI.. -- MINU LÕPP ON KÜLLALT LÄHEDAL,,
AGA IGAL JUHUL --VÕITLEN EDASI LASTE --LASTE EEST,
no 4. märts 2015 19:58
las siis järgmine kord ainult reffi pooldajad e-hääletavadki. Kõigi teiste parteide pooldajad mingu jaoskonda. Lõppeb ära üks kord see joga.