Eesti uudised

Riigikogu asendusliikmed pole pettunud (11)

Katrin Helend-Aaviku, 3. märts 2015 07:00
Iivi Eenmaa.
Poliitika ja kultuurielu vanad kalad, kes seekord otse riigikokku ei pääsenud, lepivad ka asendusliikmeks olemisega. Esialgu kõrvale jäetud Sven Sester saab ilmselt juba kohe täisliikmeks. Paul-Eerik Rummo ütleb aga, et lasi end kandidaadiks seada vaid erakonna toetuseks.

Riigikogu valimistel 642 häälega seekord vaid Reformierakonna asendusliikmete ritta pääsenud Paul-Eerik Rummo ütleb, et ei ole pettunud ega kurb.

"Olen oma häältega rahul. Kandideerisin erakonna toetuseks. Teised tegid mulle tungiva ettepaneku," tunnistab Rummo.

"Mul on hea meel oma kodupartei vaieldamatu võidu üle."

Temas tekitab elevust ka huvitav olukord, kus riigikokku on pääsenud kaks uut erakonda – Vabaerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond.

"See kooslus loob uusi võimalusi, aga kindlasti ka ettearvamatuid olukordi."

Seda, kas Rummo oleks asendusliikmete ridades valmis mõne parteikaaslase asemel riigikogu töö üle võtma, ei oska ta praegu öelda.

"Ma ei tea veel, kui paljud valitutest riigikokku lähevad, kui paljud ministriks saavad. Ma ei tea ka veel seda, mida Paet on mõelnud teha. Eks paistab. Las asjad lähevad oma loomulikku rada."

Ivi Eenmaa: mu kampaania jäi kõige magusamal ajal pooleli

Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Ivi Eenmaa ütleb, et on oma 1391 häälega väga rahul. Tema sõnul tuleb arvestada seda, et ta ei saanud kaks nädalat enne valimisi üldse kampaaniaga tegelda, sest parem jalg on kipsis ja ringi saab liikuda vaid kahe karguga.

"12. veebruaril jäi mul valimiskampaania pooleli. Kõik teised möllasid siis ringi. Meil oli väga kihvt tiim. See oli kõige magusam aeg, kui oleksin saanud ka ringi käia ja inimestega kohtuda," räägib Eenmaa. "Olin ja olen selle asja pärast õnnetu."

Õnneks on nii lähedased kui ka erakonnaliikmed talle toeks olnud.

Eenmaa on rõõmsalt üllatunud, et vaatamata kampaaniast eemalejäämisele valijad talle nii palju hääli kinkisid.

"Neid oleks olnud aga veelgi rohkem, kui oleksin saanud kaks nädalat enne valimisi inimestega suhelda," räägib Eenmaa.

"Kui aga tuleb asendusliikmena riigikokku minna, siia ma olen valmis."

Emil Rutiku: "Minu meelest oli täitsa okei!"

Nii kommenteerib Vabaerakonna nimekirjas kandideerinud Emil Rutiku oma valimistulemust, mis tõi talle 1243 häält. Riigikokku ta nende häältega siiski ei pääsenud.

"Reformid ja sotsid käisid meie juures valimiste öösel viisakusvisiidil ja pai tegemas," ütleb Rutiku, et tal on hea meel erakonna esindajate riigikokku pääsemise üle.

Ütleb, et oli Toompeale minekuks valmis ja on seda ka siis, kui peaks seda asendusliikmena tegema.

"See on tarkus, kui laua taga saavad kokku kõik pooled ja kui otsused ei aja mitte rahvast laiali, vaid liidavad. Oluline on hoida rahvast koos. Ära kunagi mõtle, et sa oled liiga väike selleks, et midagi muuta," ütleb Rutiku ja toob näite toas pinisevast üksikust sääsest, kes on küll väike, aga kes oma pininaga võib inimest öö otsa unetuna üleval hoida.

Sven Sester: olukord on muutunud!

Sven Sester, kes oli IRLi nimekirjas pärast valimisi asendusliikmete hulgas, pääseb ilmselt siiski kohe riigikokku.

Kui valimispäeva õhtul oli erakonnakaaslasel Viktoria Ladõnskajal 1394 häält ja Sven Sesteril 1393, siis eile lõunal näitas valimiskomisjoni andmebaas, et hoopis Sesteril on 1394 ja Ladõnskajal 1393 häält.

Eile pärastlõunal ütles Sester Õhtulehele, et olukord on tõesti muutumas. Sest ka siis, kui häältesaak peaks jääma võrdseks, jääks riigikogu kohast ilma Ladõnskaja. Sester on erakonna üldnimekirjas kõrgemal, kuuendal kohal. Ladõnskaja on seal 35.

"Tasub elada päev korraga. Praegu on alles esimene päev pärast valimisi ja miski pole veel kindel," ütleb Sester, et sai sel korral rohkem hääli kui neli aastat tagasi.

"Nüüd tuleb aga puhata. Valimiskampaaniatest on väsinud nii inimesed kui ka kandidaadid."

Aivar Riisalu: natuke olen muidugi kibestunud

Aivar Riisalu, kes vahetas Keskerakonna mõni aeg tagasi IRLi vastu, jäi uue erakonna nimekirjas napilt ukse taha.

"Ma ei usu, et selle põhjuseks on parteivahetus," sõnab Riisalu ja kinnitab, et on oma 1538 häälega väga rahul.

"Oma ringkonnas valimisnimekirjas viiendal kohal olles saada selline kogus hääli! Väga lahe. See õnnestub vaid vähestel," räägib Riisalu, et valijad ju märkavad ikka rohkem neid, kes on nimekirja eesotsas.

"Lihtsalt IRLi tulemus jäigi kesiseks. Vanadele võitlejatele sülitati pähe ja panustati uutele tulijatele," märgib ta, et see ei pruugi tingimata vale valik olla.

"Natuke olen muidugi kibestunud. Oleksin ju tahtnud ka otsustajate hulka pääseda. Aga vahel on mõistlik jalga puhata. Rahvas on valiku teinud ja väärib oma valitsust."

Silver Meikar: ma ei jää asendusliikmekohta ootama

"Suur aitäh kõigile toetajatele. Olen tulemusega rahul. Olin oma piirkonna valimisnimekirjas viimane, aga tõusin sealt häältega kolmandaks. Olen õnnelik, et sain selle tulemuse ilma tele- ja plakatikampaaniata. Suhtlesin otse inimestega," räägib sotsiaaldemokraatide nimekirjas kandideerinud ja 738 häält saanud Silver Meikar, kes varem kuulus Reformierakonna ridadesse. Parteivahetust ta aga riigikokku valitute hulgast väljajäämise põhjuseks ei pea.

Oma endise kodupartei edus näeb ta kahte põhjust. Esimesena toob ta välja Reformierakonna rõhuasetuse – kes on Savisaare suurim vastane.

"Ja selles nad võitsid. Teiseks – siis, kui julgeolekuolukord on ärev, toetatakse ikka suuri erakondi," ütleb Meikar. Vabaerakonna hea tulemuse üle on tal hea meel. Ise ta aga sotsiaaldemokraatide asendusliikmete ridades oma võimalust ootama ei jää.

"Ma ei kavatse jääda istuma ja ootama, et saaks olla kellegi asendusliige. Mul on palju tööd ja tegelen oma asjadega edasi," räägib Meikar, et ka pooleliolev raamat Ukrainast vajab lõpetamist.

Samal teemal

05.02.2015
Verevahetus parlamendis: arvutid ja kabinetid saavad uue omaniku
04.02.2015
Tallinna valimiskomisjon rikutud valimissedeleid sel aastal avalikkusele ei näita
03.02.2015
Sven Mikser: sotsid ei näe võimalust valitsuskoostööks EKREga