Andres HerkelFoto: Arno Saar
Teele Talve 1. märts 2015 23:12
Koplis Kamahouse'is käib Eesti Vabaerakonna pidu.Sõltumata sellest, et kell 22 ollakse esialgsete tulemuste põhjal sees, jääb erakonna esimees Andres Herkel tagasihoidlikuks. "Kõigepealt ootame ära siiski täielikud valimistulemused," lausub ta, kuid lisab, et siiski tunneb ta, et rohkem kui aasta eest alutatud ettevõtmine on ennast õigustanud. 

Ta on kindel, et nende tegemised on mingil määral mõjutanud ka valimisaktiivsust. „Me oleme endaga kaasa kutsunud neid inimesi, kes on võib-olla keskmisest natukene kriitilisemad," lausub ta. Herkel lisab, et nad on enda tööd teinud nii hästi, kui oskasid ja enda piiratud rahalistes võimalustes suutsid. "Aga inimesed on panustanud kõvasti ja selle üle olen ma ääretult uhke, sest see töö on olnud muljetavaldav," lausub ta ning tänab kõiki valijaid, kes talle hääle andnud on." Seis on optimistlik ja kuigi ma ei tahtnud viimastel nädalatel ühtegi prognoosi teha, aga enam-vähem liigub selles suunas, mida ma ise sisimas lootsin." 

Herkeli sõnul on põhjuseid mitmeid, miks Vabaerakond nii edukas on. "Eesti poliitilist maastikku tuleb vaadleda siiski selles valimissüsteemis, mis meil on. See eeldab mitmekülgsemat erakondade repertuaari, mis meil viimased neli aastat on olnud. Ja seda enam kui on tekkinud niisugused demorkaatia probleemid kui rahvakogu esile tõi ja jäänud lahendamat." Ta lisab, et kuigi see ei tundunud paljudele nende valimiste oluliseim küsimus, panid siiski paljud inimesed seda tähele. "Nii, et selles mõttes poliitilisel maastikul ruumi oli, me kasutasime selle ruumi ära."

"See, et see on võimalik, et vabaerakonna edu nendel valimistel on võimalik. See kõneleb päris hästi eesti ühiskonna elujõust," on Herkel kindel. 

Herkeli sõnul tehti erakonna reklaamimiseks tööd nii palju kui suudeti. "Eks meie inimressurss oli ka selline vabatahtlik, et välireklaami meil oli ääretult minimaalselt, peaaegu ei olnud. Telereklaami ei olnud üldse." 

Ta lisab, et kõige tähtsam on ikkagi inimene ja idee. "Et kui need kampaaniatingimused oleksid olnud võrdsed ja võrreldavad, siis oleks tulemus ka teistsugune olnud, aga samal ajal meie suhteline edu siiski kõneleb sellest, et inimesed on kriitilised selle katse suhtes, kuidas eesti poliitist süsteemi prooviti nelja erakonnaga lukku panna. Nüüd näeme seda, et tulevases riigikogus saab olema kuus erakonda." 

Teisi erakondi Herkel ei kritiseeri. "No, ma ei hakkaks täna õhtul seda kriitikat tegema, et me eks me ütlesime "Aru pähe!", et selles väljendub teatud kriitika," lausub ta ning lisab, et kriitiline tuleb olla ka enda suhtes. "Poliitika on selline protsess, kus kergema vastupanu teed minemine ja sellised väga populistlikud lubadused maksavad varem või hiljem kätte."