Maailm

Inimõiguslane: Savtšenko võib lähiajal surra (11)

Aadu Hiietamm, 28. veebruar 2015 07:00
OHTLIKUS SEISUS: Näljastreiki pidav Nadia Savtšenko. Foto: AFP / Scanpix
Venemaa presidendi juures tegutseva inimõiguste nõukogu liige Jelena Masjuk kutsus võime üles paigutama Moskvas Matrosskaja Tišina vanglas hoitav Ukraina lendur Nadia Savtšenko koduaresti.

Ta alustas protestiks kinnipidamise vastu mullu 13. detsembril näljastreiki ja kahe nädala eest keeldus ka glükoosisüstidest.

Samal teemal

Neljapäeval Savtšenkot külastanud Masjuki sõnul on üle kahe ja poole kuu näljastreiki pidava naise tervis viimastel päevadel järsult halvenenud ja tal on tekkinud tõsised probleemid siseorganites.

Advokaatide soovitustele ja ema palvele näljastreik lõpetada on Savtšenko vastanud, et teeb seda ainult Ukraina pinnal. Kui teda kodumaale tagasi ei lasta, siis on vapper naine valmis surema. Olgu lisatud, et Ukraina territooriumi all peab Savtšenko silmas ka selle saatkonda Moskvas. Teisisõnu, teda rahuldaks ka koduarestis olemine Ukraina saatkonnas.

Masjuki sõnul võib Savtšenko näljastreigi jätkamisel surra juba lähipäevil. "Savtšenko surm Vene vanglas teeb temas Ukrainas rahvuskangelase, kelle järgi nimetatakse vabatahtlike rühm, sõjalennuk ja veel väljak Kiievis ning Venemaa saab järjekordse nimekirja sanktsioonidest," rõhutas inimõiguslane.

Moskva linnakohus tunnistas 24. veebruaril seaduslikuks Savtšenko vahi all hoidmise 13. maini ja keeldus teda paigutama koduaresti.

Vastuseks Masjuki üleskutsele teatas Venemaa föderaalne täitevamet reedel, et tuginedes vanglaarstide hinnangule ei ole muretsemiseks põhjust, sest Savtšenko tervislik seisund on stabiilne ja rahuldav ning kõigi analüüside näitajad normi piires. Seetõttu ei näe täitevamet ka vajadust teda vanglast koduaresti üle viia.

Samuti pöördus täitevamet inimõiguslaste ja massiteabe­vahendite poole veenva palvega mitte viia avalikkust tõele mitte vastava info levitamisega eksiteele.

Venemaa juurdluskomitee süüdistab puhkuse ajal vabatahtlikuna rindel viibinud Savtšenkot Vene ajakirjanike Igor Korneljuki ja Anton Vološini tapmisele kaasa­aitamises Luganskis mullu 17. juunil ning hilisemas Vene piiri ebaseaduslikus ületamises.

Savtšenko eitab kõiki süüdistusi ja soovib, et kohus mõistaks ta õigeks. Savtšenko ei taha, et pärast vanglast vabastamist näitaksid venelased tema peale näpuga ja ütleks: "See on tema, kes tappis meie ajakirjanikud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee