Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: kus näeb Eestis imetabaseid sõiduvahendeid? 

Marko Kaldur, 27. veebruar 2015 13:55
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
28. veebruaril täitub Kallaste linn Peipsi ääres imetabaste sõiduvahenditega. Toimub festival "Karakatitsa 2015".

Need masinad sõidavad nii maal kui vee peal. Nendega võib tuhiseda üle lõputute lumeväljade, ületada ohtlikuna näivaid jääpragusid, liikuda vajadusel heinamaadel ning linnatänavatelgi. Spetsiaalselt raskete maastike läbimiseks mõeldud maasturid kahvatuvad nende omapäraste sõiduvahendite võimete ees.

Samal teemal

Tegu on karakatitsatega - spetsiaalselt kalameeste tarbeks mõeldud suurerattaliste autolaadsete sõidukitega. Igal talvel vurab neid Peipsi ääres kümneid ringi - karakatitsatel on eriõigus liigelda paari Peipsiäärse valla teedel-tänavatel.

Peamiselt kasutatakse masinaid küll ohutuks järvejääl liikumiseks - isegi kui jääpangad koos kalameestega kaldast eemale triivivad ning pääsemisest lahutavad ohtlikud lahvandused, siis karakatitsad liuglevad Jeesuse kombel üle vee hättasattunud kaluritele appi.

Isevalmistatud karakatitsad naljalt autoregistrisse ei pääse, sest nende kokku panekul on kasutatud arvukate eri sõiduvahendite osi ja keresid. Umbes nagu Leedust autoturult ostetud sõiduautode puhul. Põhiliseks karakatitsate eritunnuseks on aga suured lennukite või traktorite õhukummid, mis annavad neile nii omapärase välimuse kui suutlikkuse mõnda aega vee peal püsida.

Kui mõne karakatitsa omanik pehmeks rääkida, saab ette võtta lõbusa sõidu üle järvejää. Kevade poole ka vett pritsides üle jääpragude või väiksemate lahvanduste - kohtadesse, kuhu jalgsi või mõne muu liikuriga naljalt ei tikuks.

Veebruari lõpus on aga võimalus näha kõiki neid uhkeid masinaid ühekorraga Kallaste linna vahel liikumas. Siis toimub suur karakatitsate paraad, (kala)laat, saab mekkida kohapeal keedetud uhhaad (värskelt püütud kalast) ning kui veab, siis teha ka tiir mööda järvejääd omapärase sõiduki kabiinis või kastis.

Selle aasta lisaboonuseks on jõukatsumine spetsklassi maasturite ning karakatitsate vahel.

Ent karakatitsaid tasub uudistada muulgi ajal, kui vaid Kallastele ning lähinaabrusesse asja. Rahulikult linnatänavatel kulgedes võib paljudes hoovides näha neid uhkeid sõidukeid tööülesandeid ootamas, sobivate jääolude korral aga rannas või järvejääl ringi vuramas.