Eesti uudised

Valimispidude virvarr: kes küsib 30 eurot piletiraha, kes peab pidu Koplis (23)

Karoliina Vasli, 27. veebruar 2015, 07:00
KINNINE VÕIT: 2013. aasta sügisel toimunud kohalike omavalitsuste valimiste aegu pidutses Keskerakond samuti Meritonis. ­Pidu oli kinnine ja ajakirjanikud pidid Edgar Savisaart fuajees ­otsesõnu taga ajama. Foto: TIINA KÕRTSINI
Mis ühendab Keskerakonda ja EKREt? Mõlema valimispeol tuleb juua-süüa oma kulul. Teiste suurte parteide üritustel läheb pisut hõlpsamalt ja kõhtu saab veidi täita ka partei rahakoti arvelt.

Pühapäeva õhtul kell 20 suletakse valimisjaoskonnad. Rahvas on otsuse teinud, nüüd jääb üle vaid teada saada, milline see otsus on. Päevi ja öid ukselt uksele käinud ja valijaid valimisnänniga meelitanud poliitikud võivad viimaks ülikonnahõlmad valla lasta ja veiniklaasi tõsta. Muuta ei saa enam midagi. Sarnastelt varasematele valimistele korraldavad suuremad erakonnad Tallinnas peod.

Peopilet 30 eurot

Keskerakond lustib traditsiooniliselt Meritoni hotellis, kinnitab Õhtulehele erakonna peasekretär Priit Toobal. Nagu viimastel valimistel kombeks, jäetakse ajakirjanikud ukse taha. "Jah, lubatud on vaid valitud külalised. Küll aga on meil oma väike valimisstuudio," märgib ta.

Pidu nõuab kopsakat rahakotti – nimelt küsitakse osalejatelt 30 eurot. Toobal ütleb, et selle eest saab siis terve õhtu süüa-juua ja meelelahutust nautida. Osalustasu katvat ka ürituse kulud.

Rahaliselt tuleb panustada ka Vabaerakonna pidutsejatel. Verivärske partei on peoks broneerinud Kopli alguses oleva Kamahouse’i. "Tallinna õhtu osalustasu on viis eurot osaleja kohta. Oma panuse lisab erakond. Selle eest saab tervitusjoogi ja suupisteid. Ürituse eelarve kokku on kuni 2500 eurot," märgib kampaaniajuht Külliki Kübarsepp ja lisab, et osalustasu on arvestatud eelarve sisse. Peole oodatakse 150 inimest.

IRL peab oma peo Radisson Blu Sky hotellis Madissoni Grill & Baaris. "Valimispeo eelarve on umbes 2000 eurot. Valimispeol pakume suupisteid, teed ja kohvi ning vahuveini," räägib partei pressiesindaja Kaido Kukk. "Esinejat üritusele tellitud ei ole – rõhk on sellel, et inimesed saaksid omavahel suhelda ja üheskoos valimistulemusi oodata."

EKRE: igaüks maksku ise!

Reformierakonna pidu on hotellis Palace. Erakonna kõneisik Silver Pukk kinnitab, et veidi sööki-jooki partei kulul külalistele pakutakse. Peo täpset eelarvet ta ei ütle.

Reformierakonna koalitsioonipartner SDE koguneb Tallinna vanalinnas Müürivahe tänaval asuvasse ruumikasse restorani Farm. Sotside pressiesindaja Raigo Jahu ei oska samuti ürituse lõplikku eelarvet öelda. "Registreerimine veel käib, sellest sõltub ka toidu kogus," selgitab ta. Samuti pakutakse tervitusjooke ja õhtu lõpus ka torti.

Teistlaadi kogunemine on Vabaduse väljakul Wabaduses, kus ootavad tulemusi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmed. Õlle või mahla eest tuleb igaühel ise maksta. "Meil mingit tasuta lauda pole," lausub Mart Helme ja kritiseerib riigikogu parteisid, kes tema sõnutsi riigi raha eest tegelikult oma kampaaniaid teevad ja pidusid peavad.

Artiklis mainitud parteidest on Keskerakond ainuke, kes meediaesindajaid oma üritusele ei luba. Tõsi, näiteks kevadiste Euroopa Parlamendi valimiste aegu hoiti esiti ka uks lukus, ent õhtu lõppedes pääses ligi, kes iganes soovis. Toona peeti pidu pubis Seiklusjutte Maalt ja Merelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee