Foto: TEET MALSROOS
Teet Teder 27. veebruar 2015 07:00
Maksu- ja tolliameti (MTA) peadirektor Marek Helm esitas eile rahandusministrile väidetavalt üllatusena tulnud lahkumisavalduse, mille kohta minister lubas teha otsuse pärast valimisi ehk tuleval nädalal

Helm teatas eile pärastlõunal pressiesindaja vahendusel: "Olen veendunud, et viimase kolme aasta jooksul on MTA meeskond just tänu kontrollipraktika põhimõttelisele muutmisele saavutanud tulemusi varimajanduse ohjamisel, alustades üle piiri veetava salakütuse, kasutatud autode, kütusepettuste ja mitmete muude teemadega.

Töötamise register ja käibedeklaratsiooni lisa uuendused on andnud maksuhaldurile head tööriistad, millega tabada valemängijad ning anda ausatele ettevõtjatele võimalus konkureerida võrdsetel tingimustel.

Peale turu korrastamise on kõik need ettevõtmised võimaldanud nautida ka oluliselt paremat maksulaekumist.

Suurem osa neist muudatustest on aga tulnud ettevõtjatega koostöös, kui mitte heakskiidul. Minu jaoks on väga oluline seoses teravalt esile kerkinud pahameelega mitte seada ohtu ettevõtjatega tehtavat koostööd. Seetõttu palusin rahandusministril otsustada, kas on võimalik tekkinud olukorras jätkata ameti juhtimist."

Lisakommentaare Helm ega ka MTA pressibüroo eile ei jaganud. Sedagi mitte, milles seisneb teravalt esile kerkinud pahameel.

Aastalõpuintervjuus Ärilehele andis Helm mõista, et ta astub tagasi, kui ameti tegevust hakatakse poliitiliselt mõjutama. Ärileht küsis eelmise aasta detsembris tehtud intervjuus, millised on maksuameti suhted poliitikutega – kas nad on abiks või teevad elu pigem keeruliseks.

"Maksu- ja tolliametit on õnnistatud sellega, et meiega ei tegelda iga päev. Ühe riigiasutuse edu aluseks on see, kui ameti juhil ja tema meeskonnal lastakse tegutseda ega püüta nende asutust pidevalt veel omakorda juhtida. Niipea, kui ma tunnen, et poliitikud hakkavad mind ja MTAd juhtima… Seda ma kindlasti ei lase," vastas Helm.

Eelmisel nädalal kritiseeriti maksuametit teravalt, kui selgus, et ametnikud on käinud kontrollimas firmade autosid, mis olid pargitud avalikesse kohtadesse, näiteks spordiklubide ette.

Ärilehe andmetel nentisid mitmed advokaadid, et see võib olla ebaseaduslik jälitustegevus. Ka riigikogu liige, reformierakondlane Remo Holsmer ütles, et maksuametil võiks olla märksa olulisemaid asju, millega tegeleda - maksupettustega võitlemine ei peaks toimuma spordiklubi parklas.

Eilsel majanduskuritegevuse konverentsil esinedes ütles Helm: "Ma olen võtnud seisukoha, et praegu me mitte mingeid kontrolltegevusi ei tee." Ta lisas: "Järgmistel kuudel kulgeb selle seaduse rakendamine seega vabatahtlikult. Ma ei näe põhjust, miks ma pean nende kontrollide pärast maksu- ja tolliameti mainet alla tõmbama."

Helmi sõnul on MTA töötajad segaduses. "Neile antakse esimest korda kolme aasta jooksul korraldus seaduse rakendamise kontrollimiseks mitte midagi teha. Ma pean neil soovitama tegelda teiste asjadega, nagu soovitas ka üks poliitik. See seadus on praegu täitmiseks vabatahtlikkuse alusel," rääkis ta.

Rahandusminister Maris Lauri märkis, et Helmi avaldus tuli talle ootamatult. "MTA on ellu viinud mitmeid olulisi algatusi, mille tulemusena on maksutulu suurenenud ja väga oluline on seegi, et ettevõtete konkurentsikeskkonda on parandatud. Mitmed välisriigid tunnevad huvi meie MTA eduloo ja efektiivsuse vastu, et sama rakendada oma riigis. Ma soovin kindlasti Marek Helmiga veel kord kohtuda, et tema avalduse tagamaid arutada. Otsuse teen järgmisel nädalal."