Juhtkiri

Juhtkiri | Maksuterminaator sunnib ministri valima (4)

Õhtuleht.ee, 26. veebruar 2015, 18:08
Foto: TEET MALSROOS
Maksuameti juht Marek Helm kohtus rahandusministriga, et esitada talle lahkumisavaldus seoses avalikkuses kerkinud pahameelega ettevõtete autode kontrollimise pärast. Kui sellisel moel püüaks tagasi astuda mõni ämbrit kolistanud poliitik, siis tõenäoliselt tervitataks tema sammu kui riigimehelikku. Lood on aga hoopis teised, kui avalduse esitab mõni päev enne parlamendivalimisi riigiameti juht, kes on sattunud kriitika alla selle eest, et tema juhitud amet täidab talle seadusega pandud kohustusi maksude kogumisel.

Ei saa väita, et maksuameti sammud poleks ajendatud õilsast eesmärgist – võidelda varimajandusega ja parandada maksude laekumist. Tulemuslik tõrjetöö salakütuse valdkonnas (kui selle pearõhk ei lähe mitte Lõuna-Eesti kanistripopside kimbutamisele, vaid miljonite eurode kaupa makse pesevate suurfirmade suunale) ja võitlus ümbrikupalkadega (kus töötajate registri loomine parandas mõnes sektoris oluliselt tööhõive- ja palgastatistikat) on vaid paar viimaste aastate positiivset näidet.

Viimatisteks piiskadeks tollesse karikasse on kardetavasti olnud 1000euroste arvete deklareerimise plaan ja maksuameti tegevus autode kontrollimisel spordiklubi parklas, mis sarnanes miilitsa haarangutega kinosaalides Andropovi ajal.

Maksuameti varjatud jälitustegevust meenutavad sammud võivad tekitada ühiskonnas hirmu totaalse kontrolli ees. Kuid samas võib ka kahelda, kas tööautodelt makse optimeerivad pisisulid on piisav poliitiline jõud praegust kangutamisprotsessi käivitama.

Helm on öelnud: kui poliitikud hakkavad teda ja maksuametit juhtima, siis seda ta kindlasti ei lase. Rahandusminister lubas lahkumisavalduse rahuldamise otsustada järgmisel nädalal, kui tal sõltuvalt valimistulemustest ei pruugigi enam olla mandaati sellise põhimõttelise otsuse tegemiseks.

Kas autod spordiklubi ees on tõeline põhjus või vaid mõõdikusarnane ajend, pole muidugi teada. Kui põhjus, siis on ettevõtjate lobi olnud kiire ja tõhus. Kui ajend, siis tasuks vaadata, keda maksuameti töö tegelikult häiris. 

Häid valikuid ei ole. Helmi kiire vabastamine võib signaliseerida, et riigiametid on muutumas poliitiliste tõmbetuulte tallermaaks. Jätkamine annaks aga talle kui maksuterminaatorile väga tugeva mandaadi.

4 KOMMENTAARI

j
juts 27. veebruar 2015, 23:22
Kuulge ajakirjanikud. Rahva ajas marru see et mees kasutas ametiautot isiklikeks s6itudeks ja kiitles raadios et erisoodustusmaks on selle eest tasutu...
(loe edasi)
a
alf 27. veebruar 2015, 15:08
Põjuseid tuleb ikka Rahanduministeeriumist otsida ,ega siis Maksuamet seadusi iseendale tee. See jant meenutab , kuidas lehmade kõhutuult üritati maksustada.
Loe kõiki (4)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee