Eesti uudised

VARGUSE OHVER: naabrid käisid signalisatsiooni käivitudes meie maja juures, kuid arvasid, et see on valehäire!

Vapra koera kohtumine varastega lõppes traagiliselt (67)

Arvo Uustalu, 26. veebruar 2015, 07:00
HAKKAS VASTU: Peopesale mahtuv Chantel (omadele Chanty) hakkas varastele vastu, kuid tõenäoliselt pättide jala-hoobi järel põgenes. Foto: Erakogu
"Ärge jätke tähelepanuta ühtegi koera haukumist ja ärge arvake signalisatsiooni käivitudes, et küllap jälle valehäire," soovitab Ihaste majaomanik, kelle kodu puistasid vargad kaameratele, signalisatsioonile, naabritele ja koertele vilistades.

Möödunud nädala laupäeva õhtul oli Tartu külje all asuvas Ihastes dramaatiline vastaseis kahe pisikese kodu kaitsva taskukoera ja tõenäoliselt raudkangidega varustatud varaste vahel. Pikanäpumeestel õnnestus saagiga jalga lasta, kuid saatuse iroonia on, et naabrid võisid sel ajal maja ees olla, kui vargad madratseid ümber pöörasid ja riidekappides sorisid.

Ihastes elav Jaak oli sel ajal Rakveres, kui kutsumata külalised tema pere kodus sees käisid. "Tulid maja tagaküljest, kus saatuse kiuste sel ajal valgustus ei põlenud. Tõenäoliselt lõid samal ajal ühe kangi ukse alumisse ja teise keskmisse ossa. Ühtlasi purunes pinge alla sattunud ukseklaas. Majas on signalisatsioon, aga see ei olnud peal, sest meie kaks koera olid kodus. Kõige kummalisem on see, et alarm oli maas, aga vargad olid pulti näppinud ja selle kuidagi häiresse ajanud," räägib ta.

Järgneb aga veelgi uskumatum – alarmi käivitudes käis mitu naabrit kontrollimas, kas kõik on korras, kuid pätte ei märgatud. "Kui minu telefonile tuli signalisatsiooniteade, siis helistasin naabrile. Ta vaatas maja küljed üle ja kõik paistis korras olevat. Maja taha ta ei läinud. Kuna häire käivitus veel mitu korda, siis palusin veel teiselgi naabril majale pilku peale heita," räägib ta.

Lõpuks küll märgati, et naabri juures on vargad käinud, kuid paraku olid nood selleks ajaks juba saagiga plehku pannud. Signalisatsiooni kuuldes sõitis Jaagu maja ette koguni kolmas naaber, kuid mõistagi polnud tänavalt maja tagakülge näha. "Naabrivalve töötas, aga siit saime õppetunni, et kui signalisatsioon ikka töötab, siis tuleb väga hoolikalt maja kontrollida. Olgu siis valehäire või mitte."

Koerake kaitses kodu ja sai hoobi

Jaak nendib, et valehäiremõte ronis nii talle kui ka naabritele pähe seetõttu, et suvel käivitus valve nii mõnelgi korral põhjuseta. Õigemini oli toona põhjuseks ämblikuvõrk. Majaomanik tõdeb, et tegelikult olid ohusignaalid olemas, kuid neid ei võetud arvesse. Nimelt oli Jaagu pere elamu lähedal mitu korda nähtud ühte ja sama võõrast autot. Hiljem selgus, et naabri koer, kes muidu on harjunud ühel pool maja haukuma, tegi sissemurdmise ajal häält hoopis maja teisel küljel.

"Siit jällegi üks õppetund. Eks me tikume ikka mõtlema, et koerad ju ikka hauguvad. Aga ei haukunud niisama," räägib ta.

Peremehe sõnul on linnas majade esiküljed reeglina valgustatud ja soovitab rõhku panna just tagakülgede nähtavaks tegemisele. "Meil olid maja taga turvakaamerad ja võimalik, et vargad jäid ka peale. Kaameraid nad ei pruukinud märgata, sest valgustus ei põlenud. Kindlasti tegid vargad eeltööd ja kasutasid nõrgad kohad ära. Üle aia tulnud vargaid oli vähemalt kaks ja nende jäljed kadusid ühel hetkel ära. Arvatavasti istusid autosse," arvab ta.

Jaagu sõnul tuhlasid vargad peamiselt magamistoas ja kontoritoas. "Nad otsisid raha, ehteid ja kelli. Arvutid olid laua peal ja neid ei võetud, maha oli jäetud ka kaamera. Varastatud asjadest on kahju, aga perel on eriti kahju meie väikesest sõbrast. Meil oli kaks väikest vene toy terjerit. Üks oli väiksem ja alla aasta vana. Tema läks varaste majja tungides voodi alla peitu. Viieaastane koer oli suurem ja teise temperamendiga. Tõenäoliselt läks ta varastele kallale ja talle löödi jalaga tugevalt kõhtu või virutati millegagi kõvasti. Sellest sai ta šoki ja pääses lahtimurtud uksest välja," räägib Jaak. "Ta ei ole mitte kunagi kodust ära läinud, aga nüüd šokis olles õnnestus tal pugeda ühe kaugemal asuva naabri hoovi, kus suur hundikoer teda surmavalt hammustas. Aga koerakese surmas olid süüdi ikkagi vargad."

Praeguseks reageerib maja häirele mitte enam Jaagu telefon, vaid turvaettevõte. Tema sõnul varastati mõned päevad varem ehitamisel olevast kõrvalmajast ära soojapuhurid. "Eks seegi oli tagantjärele mõeldes ohusignaal."

Kolm samalaadset vargust

21. veebruaril teatati politseile, et Luunja vallas Veibri külas (Ihastes) tungiti terrassiukse kaudu eramusse. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Maria Gonjaki sõnul murti päev sisse veel teisegi Veibri külas asuvasse eramusse ja varastati käekelli, ehteid ja muid esemeid umbes 1800 euro väärtuses. Kolmas juhtum oli Ihastes Metshaldja tänaval, kus akna kaudu eramusse tunginud vargad viisid ära rahakotid koos dokumentide ja rahaga, ehteid, mobiiltelefonid. Kahju umbes 2000 euro ulatuses. Alustatud on kriminaalmenetlused. Tartu politseijaoskonna juhtivuurija Viktor Võsokovi sõnul on viimase nädala jooksul vargused Ihastes sagenenud. Tooni statistikas annavadki kirjeldatud kolm juhtumit, millele eelnenud ajal sellel aastal Ihastes süsteemseid vargusjuhtumeid ei esinenud. Tänavu on mõneti suurenenud sissemurdmised ehitusjärgus eramutesse Tartus ja selle lähiümbruses ja varastatud on tööriistu ja ehitusmaterjale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee