Eesti uudised

Miks ei olnud vastuvõtul Ansipit, Savisaart? (73)

Teet Teder, 26. veebruar 2015 07:00
Andrus Ansip oli vabariigi aastapäeval Brüsselis. Foto: MATI HIIS
Eesti vabariigi sünnipäeval pidi endine peaminister Andrus Ansip Brüsselis eurovolinikuna tööd tegema. Linnapead Edgar Savisaart ja Urmas Klaasi polnud kutsutud ja Hannes Rumm käis Eestit esindamas mälumängul.

Andrus Ansip sai küll kutse, kuid et teisipäeval oli Brüsselis suur Euroopa Komisjoni korraldatud digitaalse agenda konverents, pidas ta avakõne teemal "Väljakutsetes Euroopa digitaalruumi ehitamisel", siis ei olnud tal võimalik samal päeval Eestisse tulla. Brüsselis Eesti sünnipäeva nii tähtsaks ei peeta, et sel päeval ametnikele prii päeva lubada ehk seal oli tavaline tööpäev. Ansipi assistendi Hanna Hinrikuse sõnul oli konverentsi kuupäev paigas juba ammu ehk enne seda, kui Ansip oma praegusel ametipostil alustas. "Ansip teatas oma mitteosalemisest president Ilvesele ja vabandas juba aastavahetuse paiku," vahendas Hinrikus eurovolinikku.

Samal teemal

Nagu tavaks on saanud, puudus presidendi vastuvõtult Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar. "Linnapea oli Laiusel," ütles linnavalitsuse nõunik Liina Oja, et Savisaar oli ametis viimase piduliku kontsertiga sarjast "Poska ja tema aeg." Seda Tallinna eelarvest korraldatud kontserdisarja on valimisvalvurid pidanud hea valimistava rikkumiseks. Samas tunnistab presidendi kantseleigi, et Tallinna linnapea kutsuti viimati vastuvõtule 2013. aastal, kui vastuvõtt toimus Tallinnas. Sel aastal kutsuti vastuvõtule Narva linnapea ja Jõhvi vallavanem. Vallasisese linnana Jõhvil linnapead ei ole.

Nii nagu eelmiselgi aastal, ei saanud kutset Tartu linnapea, kelleks praegu on Urmas Klaas. Klaas ütleb, et solvatuna ta ennast ei tunne ja tähistas pidupäeva õhtut rõõmsalt pere ringis.

Ühtlasi puudus poliitik Vilja Savisaar-Toomast. "Tegelikult ei saanud kutset, sest ma ei lähe mitte ühegi nomenklatuuri alla ju," ütleb Savisaar-Toomast. Tema eurosaadiku mandaat lõppes juulis ja praegu ei kuulu ta ka riigikokku. "Mandaati pole ja see on karm värk," naerab ta, et siis peole ei kutsutagi. "Aga kodus oli ka väga tore olla. Olen seal ju käinud küll," peab ta vastuvõttu silmas.

Kas oleks peole läinud, kui oleks kutse saanud, ei oska Savisaar-Toomast öeldagi. "Paar korda ei ole ma käinud. Ükskord oli vaja Brüsselis tööl olla, ei saanud istungilt puududa ja teine kord oli praegusel abikaasal põlveoperatsioon. Alati on olnud põhjuseid, miks mitte minna," räägib Savisaar-Toomast, et tõenäoliselt oleks tänavu läinud, aga seda dilemmat ei tulnudki läbi mõelda.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm kirjutab oma Facebooki-lehel eneseohverdusest riigi sünnipäeval. "Jõhvis maksumaksjate raha eest elu nautimise asemel esindan Bakuus mälumängus koos Andrei Korobeiniku ja Jaan Allikuga Eesti koondist," kirjutab ta.

Kuigi vastuvõtul olid ka ülikoolide rektorid, puudus Tallinna tehnikaülikool rektor Andres Keevallik. Miks, Keevallik eile ei vastanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee